Sign in to follow this  
nirolf

Upgrade bicicleta cicloturism

Recommended Posts

Salutare!

Vreau sa-mi pregatesc bicicleta pentru noul "sezon" si ma gandesc la un upgrade de componente. Am o Merida Speeder T1 veche de vreo 4 ani. Acum vreo 2 ani i-am schimbat schimbatorul pe spate cu un SLX (+ alte componenete ce au trebuit schimbate cu ocazia asta). Problema e ca nu prea schimba bine, aparent (nu ma prea pricep) desteptii de la KeroBike mi-au dat un schimbator de MTB cu patina lunga pentru pinioanele mele de cursiera mai degraba (23 cel mai mare). Cum de atunci am facut cateva mii de km, m-am gandit ca s-a amortizat si e cazul sa-l schimb, in ultima vreme ma umple de nervi, iar mecanicii ridica din umeri si nu reusesc sa-l regleze multumitor macar.

Trecand peste, m-am gandit la un upgrade mai mare, in ideea sa mai scad un pic si greutatea (bicla are "standard" 11,6kg, dar cu cric, coarne, aparatori probabil e spre 13). Cum la noi nu prea am gasit componente de trekking, am studiat Bike-discount.de si am ajuns la lista atasata. Ce ma intereseaza cel mai mult e daca e vreo incompatibilitate intre componente, fiind din serii diferite sau e ok asa. Daca mai aveti si alte sugestii nu ma supar. :)>-

post-1361-0-06580900-1391973783_thumb.png

Dacă au pus schimbător de mtb cu patină lungă pe grup de pinioane 11-23, trebuia să scurteze și lanțul. Sau să pui un grup de mtb, 11-34. Acum problema e ca s-au uzat componente - lant, cabluri, rotitele schimbatorului, dinții angrenajului etc. Deci trebuie remediate sau inlocuite in mod coerent.

Da, d-asta m-am hotarat sa schimb mai multe componente si o sa am inclusiv grup 11-32 tot cu patina lunga, sper sa nu mai fie probleme. Intrebarea mea era daca pot sa dau comanda cum e in atasament, sunt compatibile?

Mie imi par compatibile. De ce te arunci la 10, nu-s suficiente 9 rapoarte pentru trekking?

Oare nu s-ar potrivi mai bine un Alfine11 acolo decât o transmisie cu schimbătoare? Ca preţ nu eşti departe...

Er, poate de Alfine 8. Care vine vreo 160€, comparat cu 100€ pentru casetă şi deraior. De 11 n-am văzut mai ieftin de 240.

Pai el vrea sa cumpere piese de 280€. Daca ia un Alfine 11 nu iese mai ieftin???

E posibil chiar sa mearga cu actualul angrenaj de la care scoate doua foi. Iar un lant nou nu-i scump, pentru gearhub nu trebuie unul foarte performant.

Chiar daca vrei sa mergi pe transmisie cu pinioane multiple, eu zic sa te limitezi la 3x9. Chiar nu are rost 10 pinioane la cicloturism. Pretul e mai mare si uzura apare mai rapid.

Dacă renunţă la tot ce-a ales acolo pentru Alfine şi îi merge angrenajul existent atunci da...

Bicicleta nu o folosesc exclusiv pentru cicloturism, ocazional mai fac si ture de sosea (dealuri, munti) si as prefera ceva mai flexibil si mai usor.

Nu cunosc foarte bine solutia cu hub, dar impresia mea e ca 11 e mult peste buget, inteleg ca pe langa 280 mai vin si alte maruntisuri care se aduna.

O sa cercetez si 3x9, dar am vazut ca versiunile peste Deore sunt cam toate pe 10 viteze.