Guest

Ai o intrebare tehnica?

Recommended Posts

Imi poate spune cineva unde gasesc niste sigurante in forma de E ptr surubul care prinde padurile la o frana pe disc Avid Elixir 5?

Sau daca pad-urile vin cu tot cu suruburi si siguranta, in cazul in care le cumpar separat.

As vrea sa stiu care ar fi diferanta intre niste roti de sosea si unele de ciclocros, acelasi model, in afara de faptul ca cele de ciclocros au butucii mai bine etansati - dupa spusele producatorului? In rest, nu e data nicio diferenta, nici macar de greutate. Apropo, este vorba despre roti Campa Scirocco vs. Scirocco CX (cele de ciclocros). As avea nevoie de un raspuns cat mai repede ca sa nu piers rotile de ciclocross.

Imi poate spune cineva unde gasesc niste sigurante in forma de E ptr surubul care prinde padurile la o frana pe disc Avid Elixir 5?

Sau daca pad-urile vin cu tot cu suruburi si siguranta, in cazul in care le cumpar separat.

Placutele vin fara acel surub.

Eu am Elixir R si pe fata nu mai am siguranta aia de 2-3 luni si nu s-a intamplat nimic. Nu prea vad cum poate sa iasa surubul ala daca il insurubezi bine.

@chipuc

Cauta pe la magazinele de rulmenti sau la magazinele care vand suruburi.

Inca o intrebare. Am niste manete shimano acera (frana+schimbator) la care manetele de frana sunt mai lungi. Ore as putea sa le schimb pe niste manete mai scurte cum is cele de la avid.

Cam asa arata maneta:

Imagine postată

Cum as vrea sa fie:

Imagine postată

Vrei sa schimbi doar maneta si sa pastrezi combo-ul? Nu e imposibil, dar trebuie sa incerci sa vezi ce se potriveste.

Imagine postată :D

E foarte util capatul ala intors ca sa nu-ti fuga degetele. Dar varianta cea mai "simpla" ar fi totusi asta: sa le scurtezi si sa le formezi din nou capatul (daca nu ai vreun prieten care lucreaza intr-un magazin de biciclete si componente, care sa te lase sa te uiti atent la toate manetele din stoc - ma indoiesc ca vei putea sa gasesti altfel decat prin comparatie directa maneta care iti trebuie).

E posibil, si nu afecteaza piesa grav din punct de vedere structural (fortele mari se concentreaza in zona pivotului si a prinderii de cablu). Din punct de vedere estetic, depinde de calitatile tale in domeniul bricolajului.

Ah, si nu in ultimul rand: asigura-te ca ai forta suficienta pentru a actiona frana si in cazul unei parghii mai scurte ;)

Topicul aceste se inchide.

Pentru intrebari tehnice sunt categorii speciale la Piese si Componente si la Centrul Tehnic.

Guest
This topic is now closed to further replies.