Guest

Ai o intrebare tehnica?

Recommended Posts

Mersi de raspuns :) O sa o las asa atunci pana la prima pana ca prea mi-e lene sa o dau iar jos dupa ce am vazut-o terminata.

Deranjez si eu cu o intrebare legata de lungimea cablului de la o maneta de schimbator de pinioane alivio. Pe semicursa pe care incerc sa o restaurez, nu ajunge pana la deraiorul spate, cu toate ca nu a fost modificata lungimea cablului. Exista vreo solutie sa il prelungesc, sau sa il inlocuiesc ? Exista manete cu cablul mai lung ? Multumesc !

Pune si tu o poza ca sa vedem pe unde o ia cablul si mai multe detalii.

cablurile stiu ca au lungimi standard.

Buna seara. Am si eu o mica intrebare.

Am constatat dupa ce mi-am achizitionat pinioane si lant nou ca foaia mica si mijlocie sunt cam uzate. Pedalierul este un Deore XT(FC M-761). Mi-i s-a propus sa le schimb cu doua foi de otel(tot shimano), ca cica ar tine cel putin la fel de mult, sunt mai ieftine dar sunt mai grele(lucru care nu ma deranjeaza atat de tare). Acum intrebarile:

- este adevarat ca sunt cel putin la fel de durabile?

- se potrivesc cu configuratia actuala(lant HG-93), ca stiu ca lantul SRAM nu prea se pupa cu noul pedalier?

- aveti cumva alte recomandari mai bune pana in 200ron?

Va multumesc

@Calcaneu - sunt cabluri de 180cm si de 200cm. Tu l-ai nimerit pe ala nepotrivit.

Se poate adaugi o bucata de cablu, dar mai bine iti iei altul mai lung.

Sau poti scurta camasile.

@Vacaru - ce tip sunt foile de otel pe care vrei sa le montezi? Cu siguranta sunt cu ax patrat, deci va trebui schimbat si monoblocul.

E posibil sa nu se inteleaga cu lantul.

Daca foile sunt uzare, ar trebui sa fie si pinioanele si lantul. Sau poate au fost schimbate mai recent. Verifica totul.

Eventual niste poze sa vedem si noi.

@LucianTheOne foile si lantul sunt noi. Abia le-am montat ieri cand am observat problema.

Cred ca ai inteles gresit. Vreau doar sa schimb foaia mica si mijlocie. Acestea se prind de pedalier, sigur nu va trebui sa schimb si monoblocul.

Cam asa cumva arata o foaie(daca nu e chiar asta): Placa Shimano Deore 32T-Pedaliere , Preturi Placa Shimano Deore 32T , Magazin online Pedaliere

Eu stiu ca Deore XT cere lant Super Narrow, ori latimea lantului nu este influentata de densitatea dintilor ci de cat de aproape se monteaza foile intre ele. Corectati-ma daca gresesc.

Desi conform Shimano nu este recomandabil, se poate folosi un angrenaj 8-speed pe o bicicleta 9-speed.

In cazul tau insa nu se pune problema asta, doarece angrenajele si foile Deore sunt tot 9-speed, la fel ca cele Deore XT. Ramane problema cotelor. Eu presupun ca foile de la FC-M510 si FC-M761 sunt interschimbabile, dar nu am testat personal asta. Numarul de suruburi de prindere (4) si B.C.D.-urile (104 mm si 64 mm) corespund.

B.C.D. (Bolt Circle Diameter) = diametrul cercului pe care sunt dispuse suruburile de prindere ale foii.

@Luciantheone : Multumesc mult de informatie, intr-adevar cablul meu are doar 160 cm, posibil sa fi fost scurtat de proprietarul anterior.

Maneta combo se poate demola in vederea schimbarii cablului ? Shifterul meu e pt 8 viteze, dar pe butuc am doar 6 pinioane..o sa functioneze sau ma chinui degeaba sa schimb cablul ?

Multumesc !

Desi conform Shimano nu este recomandabil, se poate folosi un angrenaj 8-speed pe o bicicleta 9-speed

Nu inteleg ce vrei sa zici.

Desi conform Shimano nu este recomandabil, se poate folosi un angrenaj 8-speed pe o bicicleta 9-speed

se pote face o limitare a schimbatorului sa schimbe doar pe 6 din cele 8 viteze ale manetei in asa fel in cit cind dai pe vit 7 si 8 el sa ramina pe pinionul 6 dar... nu ete chiar ok si destul de greu de reglat ca schimbatorul si maneta sa fie sinronizate mie, pe vechiul meu DHS a reusit asta Alex mecanicul din baba novac acum am scapat Noua Univega HT 530 nu-mi creeaza problemele astea.

Spor

se pote face o limitare a schimbatorului sa schimbe doar pe 6 din cele 8 viteze ale manetei in asa fel in cit cind dai pe vit 7 si 8 el sa ramina pe pinionul 6 dar... nu ete chiar ok si destul de greu de reglat ca schimbatorul si maneta sa fie sinronizate mie, pe vechiul meu DHS a reusit asta Alex mecanicul din baba novac acum am scapat Noua Univega HT 530 nu-mi creeaza problemele astea.

Spor

Se refera la folosirea unui angrenaj din seria pt 8 Viteze(Alivio de exemplu) pentru o bicicleta unde restul componentelor sunt dintr-o serie pentru 9 viteze(schimbatoare, lant, manete etc - Deore Xt in cazul meu).

Merci de raspuns. Totusi stiti ceva de rezistenta acestor foi de otel? Teoretic otelul este mai dur decat aluminiul deci in teorie ar trebui sa fie mai rezistent dar ma indoiesc avand in vedere diferentele de serii(Deore-Deore XT)

Se refera la folosirea unui angrenaj din seria pt 8 Viteze(Alivio de exemplu) pentru o bicicleta unde restul componentelor sunt dintr-o serie pentru 9 viteze(schimbatoare, lant, manete etc - Deore Xt in cazul meu).

Merci de raspuns. Totusi stiti ceva de rezistenta acestor foi de otel? Teoretic otelul este mai dur decat aluminiul deci in teorie ar trebui sa fie mai rezistent dar ma indoiesc avand in vedere diferentele de serii(Deore-Deore XT)

Cum a spus si vacaru, in categoria Mountain Bike, Shimano clasifica un angrenaj Altus, Acera sau Alivio drept 8-speed. Angrenajele Deore, SLX, Deore XT si XTR sunt, tot conform Shimano, angrenaje 9-speed. In practica, merge sa folosesti un angrenaj 8-speed pe o transmisie 9-speed.

Cum a spus si vacaru, in categoria Mountain Bike, Shimano clasifica un angrenaj Altus, Acera sau Alivio drept 8-speed. Angrenajele Deore, SLX, Deore XT si XTR sunt, tot conform Shimano, angrenaje 9-speed. In practica, merge sa folosesti un angrenaj 8-speed pe o transmisie 9-speed.

De mers o sa meargă dar o sa uzezi prematur lanțul, și nici schimbarea de viteze nu o sa fie prea plăcuta.

De mers o sa meargă dar o sa uzezi prematur lanțul, și nici schimbarea de viteze nu o sa fie prea plăcuta.

cel mai bun sfat ar fi sa iti iei 2 foi de pe bike24 sau actionsport, nu are rost sa faci compromisuri din astea pentru 30 lei. succes

cel mai bun sfat ar fi sa iti iei 2 foi de pe bike24 sau actionsport, nu are rost sa faci compromisuri din astea pentru 30 lei. succes

Asta era si ideea. Merge, dar nu e recomandabil.

+1 (dar doar daca mai comanda impreuna cu altcineva, altfel iese cam scump transportul raportat la pretul pieselor). Edited by Seb

Asta era si ideea. Merge, dar nu e recomandabil.

+1 (dar doar daca mai comanda impreuna cu altcineva, altfel iese cam scump transportul raportat la pretul pieselor). Edited by Seb

Am sa vad daca e cineva printre comenzile actuale din Cluj.

Daca ar fi sa-mi comand de pe bike 24, ar fi cumva alte variante mai bune pentru angrenajul meu? Foile astea Deore XT mi-i se par cam slabe :))

Am sa vad daca e cineva printre comenzile actuale din Cluj.

Daca ar fi sa-mi comand de pe bike 24, ar fi cumva alte variante mai bune pentru angrenajul meu? Foile astea Deore XT mi-i se par cam slabe :))

Vreau sa fac service la un Suntour XCR RL si nu gasesc pdf-ul necesar pe siteul lor. Ce alte surse de informatii pot folosi?

Guest
This topic is now closed to further replies.