Alex R

Reconditionare Single Speed

Recommended Posts

Buna,

Vreau sa-mi construiesc un single speed dintr-o cursiera si as vrea sa ma ajutati un pic. Tot ce am e in poze + rotile si pe spate am sa pun butuc torpedo, nustiu ce sa fac cu monoblocul deoarece e destul de vechi si nu am pedaliere la el (ar trebui sa-mi iau altul ??), deoarece as fi vrut sa motez pinionul cu pedalierele din poza ( http://www.dirtbike.ro/img/bazar/136446/1.jpg  single speed mighty 46T), iarasi am inteles ca pentru torpedo si pinionul respectiv ar trebui un lant de la BMX, deci ce lant ar trebui sa-mi pun?? 

Daca mai aveti sugestii la ce ar trebui sa mai fac va rog sa ma ajutati. 

Multumesc mult

post-16588-0-86793400-1393170480_thumb.jpg

post-16588-0-04253800-1393170483_thumb.jpg

post-16588-0-32069400-1393170485_thumb.jpg

post-16588-0-34520500-1393170507_thumb.jpg

monoblocul trebuie sa ti-l schimb neaparat. nu se potriveste cu angrenajul. In legatura cu lantul... sunt lanturi de o viteza si de mai multe viteze. Tie iti trebuie lant pentru o singura viteza (este putin mai gros decat cele pentru mai multe viteze). Pinionul trebuie sa fie si el pentru lant de o singura viteza.

Bafta

• Upvote 1

multumesc mult.

monoblocul pe langa ca se potriveasca cu angrenajul, este altceva ce trebuie sa am in vedere pentru modelul care sal cumpar? 

Trebuie intai sa ti iei butucul din spate si cum deja ai angrenajul trebuie sa ti cumperi un monobloc care sa permita angrenajului sa fie aliniat cu pinionul din spate. Nu stiu cum se masoara , o sa ma confrunt si eu cu problema asta si daca aflu ceva revin. Asa stiu eu cel putin. Ca sa dai jos monoblocul ala cred ca n ai nevoie de nimic, cel mult de o cheie de conuri. Cand iti cumperi monobloc o sa ai nevoie si de o cheie de monobloc sa l montezi. In ceea ce priveste butucurile torpedo eu am auzit ca alea de la velosteel sunt destul de bune( am cautat si eu intr o perioada). Sper sa te ajute si sper sa nu ti fi dat vreo informatie eronata.

Da, Velosteel sunt singurii butuci torpedo decenti de pe la noi. 

Sunt fabricati in Cehia, mteriale calite, conuri rectificate, rar am avzut asa ceva.

Doar ca nu prea au vaselina, trebuie musai demontati, gresati si reglati.

Lant recomand DID 420, iar monoblocul pedalier Shimano BB-UN26 ; am avut vreo 5 ani unul pe bicicleta si inca era bun;l-am schimbat doar din cauza cadrului  si latimii mai mici a noului cadru!

Butucul Velosteel este oarecum bun, doar sa nu folosesti frana spate ca ramane fara vaselina urgent, si uzura excesiva ce urmeaza il va distruge incet si sigur! Am avut doi butuci Velosteel cumparati NOI si m-am convins ca nu-s de mine! N-au tinut nici 10000 km , asa ca am "revenit" la butucul cu filet si pinion pe cricketi de 18 dinti chinezarie ce CULMEA , isi cam face treaba de multe mii de km!

Mai ca nu-mi vine sa cred ca e posibil asa ceva...

post-16723-0-85470400-1396290128_thumb.jpg

post-16723-0-42966200-1396290137_thumb.jpg

Am avut doi butuci Velosteel cumparati NOI si m-am convins ca nu-s de mine! N-au tinut nici 10000 km

Eu as zice ca 10000 de km cu 100 de lei sunt o afacere foarte buna.

Si de ce recomanzi lantul ala? Nu o sa se uzeze niciodata pe o bicicleta, dar o sa-ti uzeze multe foi si pinioane.

pe primul butuc Velosteel am dat 40 lei, acum ceva ani; pe al doilea 70 lei si cu niciunul n-am ajuns la 10000 km! Momentan butucul spate de la SSP este tot o chinezarie de 30 lei(parca...) si are deja vreo 5000 km , iar urma de uzura nici vorba! Folosesc si vaselina Texaco Molytex EP2  cu bisulfura de molibden,probabil sa conteze si asta+ curat destul de des butucii si-i gresez tot cu Texaco!  Recomand lantul ala pentru ca de mult timp folosesc lanturi moto(asta-i al doilea) si au rezistat foarte mult comparativ cu unul normal de bicicleta! In afara ca nu am reusit sa rup niciunul , macar pedalez fara stress la deal, nu sa stau cu grija ca se rupe fix cand sunt ridicat in pedale si ma belesc tot exact cand mie lumea mai draga(nu ma intreba cum am "descoperit" asta...).

Se uzeaza pana la urma  si lantul asta moto dar doar dupa multi km! Pinionul si foaia rezista cam tot atatia km ca si cu un lant normal de bicicleta single-speed! Eu il recomand, nu fortez pe nimeni sa-l foloseasca! Mi-am spus "povestea" aici pe forum, cine vrea sa faca asa cum am facut eu , e liber s-o faca! Cine nu, iarasi  e liber sa faca asa cum vrea!

Da' am ajuns la rezultatele astea dupa multi ani de SSP, si sunt convins de ce fac! 

Bafta!

Eu am si motocicleta. Ce lant sa pun? De Glorie? De sonda de foraj?

• Upvote 1

Eu am si motocicleta. Ce lant sa pun? De Glorie? De sonda de foraj?

8->  De care doresti! o-ring, x-ring, no-ring, e alegerea ta!

Bafta!

... asa ca am "revenit" la butucul cu filet si pinion pe cricketi de 18 dinti chinezarie ce CULMEA , isi cam face treaba de multe mii de km!

Mai ca nu-mi vine sa cred ca e posibil asa ceva...

Explicatia e foarte simpla - cricketii chinezesti; chiar daca nu-ti vine sa crezi. Daca era pe clicheti "de brand" se ducea pe apa simbetei cit ai zice "pesce" ;) . 

@@Frank sau e MoS2-ul din Texaco Molytex EP2 de vina...  ca au mai incercat-o si altii iar rezultatele au fost uimitoare! Sunt curios cum o fi WS2 , de care n-am incercat niciodata si inca nu-mi permit $!