Sign in to follow this  
iulian_florea

Cadru de aluminiu usor XC 26"

Recommended Posts

Noi avem. Dar va trebui să dai mai multe detalii. Ce îmseamnă pentru tine "fain"? Care-i bugetul maxim? Ce fel de piese vei folosi? Ai restricţii impuse de respectivele piese? În ce fel vei folosi bicicleta? Ce furcă vei pune pe el? Ai luat în considerare faptul că fiecare cadru are o anumită geometrie şi nu merge combinat cu orice furcă?

Bun, mai multe detalii :)

Trebuie sa transplantez componentele de pe o Univega Alpina SL-7 pe un cadru HT : http://www.marosbike.ro/mtb-full-suspension/bicicleta-univega-alpina-sl-7-2012-e.html.

Asadar nu merge gat conic, Univega are gat drept din ce am vazut.

Bugetul poate fi pana in 300 EUR, criteriul cel mai important, pe langa compatibilitate, este greutatea.

Ca si calitate de constructie si soliditate, Drossiger bate tot. Al sub 1500g, e ceva fragil, eu am reusit sa bontesc putin un H-SL la o cazatura in care am dat cu el peste niste bolovani, dar fara sa-l afectez. Deci, Pyxis cred ca se facea acordeon. RAM nu zic nimic, sunt superficial.

Pt. RAM da un telefon, eu cand l-am luat se facea pe comanda ca de-aia poti sa-ti alegi culorile.Sunt convins ca primesti si un discount fata de pretul ala.

Eu am mers pe el la concursuri si atunci cand aveam 110Kg si s-a comportat foarte bine...

@h3x0r : cum ti se pare cadrul Drosigger ca si ciclistica?

E un cadru bun, dar nu foarte race. Merge pentru ture pe munte si ocazional concurs. Greutatea, geometria, si tot ce ii e carateristic, sugereaza folosirea acestuia asa.

Calitatea constructiei si vopseaua care nu sare e un lucru imbucurator la el.

Mie mi se pare ca e scurt in Top Tube comparativ cu inaltimea seat-tube, de aia zic ca nu e prea race. Eu am avut un 19" care imi era mic la 1.87. Nush pentru cine il doresti la 17", dar ....e destul de mic.

Asa, la prima vedere, daca ar fi pe stoc, o buna oferta ar fi asta:

http://www.kerobike.ro/ro/piese/cadre/cadru-magellan-pyxis-team-18-2010-alb-aur-detalii.html

Daca nu ai de gand sa rupi muntii sau sa faci pe ciclistul sinucigas, ai putea sa te gandesti la Pyxis. Iti faci o bicicleta usurica pe cadrul asta. Conteaza, mai ales pe catarari.

hexor zice bine cum ca este fragil in caz de cazatura, dar daca ai grija, nu este alegere rea. Si in plus poti sa ai ghinionul sa cazi si sa faci praf un cadru mult mai solid.

Drossiger all the way, fara complicatii....e exact ce trebuie. Pune roti usoare si termina treaba, ca din cadrul nu scoti mare lucru greutate in minus.

Si eu iti recomand un Ram XC ONE, eu am un 20,5" aluminiu iar greutatea lui este de 1340 g! Din cate stiu eu vine in 2-3 de la comanda si pe culoarea aleasa!

Multumesc pentru informatii.

Voi cu cat ati luat cadrul de la dk bike? Am suant si au spus ca pretul este cel de pe site, adica 1340 lei, which is a lot.

Va multumesc pentru suport.

Pana la urma viitorul proprieatar a ales varianta RAM din urmatoarele considerente:

- vine mai repede (o saptamana fata de aprox 3 cat dura cosntructia si livrarea Drosigger)

- este mai usor cu 2-300 g , si daca a tinut oameni cu greutate, o sa tina si la o fata probabil

- Ion a oferit si un headset in afacere

Toate bune,

Iulian

Ai grija ca ramurile au in general o vopsea destul de sensibiloasa, nu stiu modelul acela cum se prezinta dar parca as alege altceva(alta marca, de ex un cadru hidroformat de la  merida ) de banii aia, mi se pare overpriced.