yesyesyesyo

unde sa-mi asamblez mtb-ul?

Recommended Posts

Am strans toate piesele si acum vreau s-o pun pe picioare. Adica pe roti.

Rotile le am facute dar trebuie montate cuvete, trebuie taiata furca, micsorata cursa furcii (recon silver air de la 120mm la 100mm) montate schimbatoare, angrenaj, pinioane, manete.

Imi puteti recomanda un service in bucuresti pentru montat?

Multumesc

Iti recomand Bike Zone. Pe Calea Mosilor, langa Hyundai.

• Upvote 2

Eu mi-am facut bicla din piese si am montat-o la baietii de la sportwin, erau pe Nerva Traian acum s-au mutat in Titan. De obicei apelez la ei cand am o problema tehnica care ma depaseste. Mi s-au parut f ok ca bani, nu i-am vazut facand magarii (am stat o data 4 ore cu ei) si am invatat o gramada de la ei pe partea de mesterit bicla. Nu as recomanda deloc bikexpert sau bikexcs... am avut cu ambele magazine de bicle probleme la tot ce inseamna service...adica bani cheltuiti aiurea pe timpul meu... in primul rand as sta departe de bikexpert (nu zic ca nu se pricep, dar fac lucrurile la misto si in graba), iar referitor la bikexcs m-a ofticat ca in momentul in care lucra la bicla, mecanicul mi-a scapat o cheie peste cadru + zgarietura aferenta (nu mi se pare profi). Am auzit de asemenea lucruri bune de Bike Zone, doar ca nu prea sunt in zona mea.

• Upvote 2

BikeXpert de pe Pantelimon sau din centru? Că de cel din centru n-am auzit nici eu de bine. Cu cei din Pantelimon n-am avut probleme, şi nici cu Sportwin (nu-s chiar în Titan, sunt aproape de piaţa Delfinul, se face o străduţă laterală de pe Chişinău). Între astea două aleg în funcţie de timp (Sportwin de exemplu nu lucrează deloc în weekend).

Apropo, sigur vrei să faci asamblarea, reglajul furcii şi tăiat gâtul furcii, toate dintr-o mişcare? Măcar gâtul mai lasă-l un pic. O să mai vrei să faci ajustări pe măsură ce te obişnuieşti cu ea, şi de tăiat poţi să-l tai oricând, dar dacă l-ai tăiat şi vroiai mai lung e mai neplăcut.

• Upvote 2

Eu mi-am montat mtb-ul la bikexcs din baba novac. De altfel cam toate cele merg sa le fac la ei de cativa ani buni, si n-am avut probleme. 

• Upvote 1

Eu m-as duce unde e mai ieftin , n-are cum sa dea rateu nici un mecanic la asamblarea unei biciclete .

La sportwin poti sta langa mecanic sa vezi cum asambleaza bicicleta , ceea e destul de interesant si parca e cel mai ieftin la ei(stiu ca m-am interesat cand mi-am asamblat bicicleta mea) .

• Upvote 1

Aşa ai crede, dar se mai întâmplă să dai şi peste nepricepuţi. Unul mi-a propus odată să pună manete de MTB pe drops. Acu' restrospectiv gândind ar fi trebuit să-l las, că-s curios cum le înfigea.

• Upvote 1

Bikezone si de la mine recomandare.

De fiecare data cand trec pragul la bikexpert si alte magazine (2-3 ori pe an) pentru piese marunte-marunte imi aduc aminte ca data anterioara am zis ca nu mai intru aici niciodata :D Cel mai bine e sa invatati sa va reparati/intretineti bicicletele singuri, veti ramane surprinsi cat de simplu e. Sculele de calitate sunt intr-adevar ceva mai scumpe dar merita efortul pentru un rider impatimit. Ai confortul ca nu te mai rogi de nimeni, nu mai pierzi timpul stand la coada, nu te enervezi etc. Cine apeleaza la service-urile locale trebuie sa fie constient ca poate da si peste servicii de proasta calitate. Noroc!

• Upvote 3

Salut; eu urmeaza sa fac un upgrade al furcii ; o sa incerc sa duc calul la Bikezone (cuvinte de lauda si de la mine pentru baietii de acolo ); cum e cu gatul furcii si taiatul lui ? Ce inseamna sa il las lung ? Oare daca il tai fix la lungimea pe care o are furca actuala nu e ok ? Sau de ce ar trebui sa tai din gatul furcii? Nu merge asa cum vine din fabrica?

Ele pot veni din fabrica având gât foarte lung, de ex a mea avea steerer de 28 cm, iar eu aveam nevoie de 22, conform înălțimii optime a ghidonului. Tăiatul se face usor, pe loc, in atelier. Cel putin la bikexcs am fost de 2 ori si le-a luat 15 min operatiunea.

Sa inteleg ca decizia de a taia sau nu se ia in functie de ghidon si nu de headset sau de cadru

se ia in fct de estetica in primul rand.

stack-ul cadru+headset+pipa+spacere trebuie sa fie mai inalt decat gatul furcii ca sa poti lua jocul din cuvete strangand floarea.

furcile vin cu gat foarte lung ca sa acopere tot felul de posibilitati gen cadre XXL, dar in cazul tau e psibil sa nu ai nevoie asa de lung.

daca gatul e prea lung si nu vrei sa-l tai, trebuie sa mergi cu vreo 7-8 distantiere deasupra pipei. :))

se ia in fct de estetica in primul rand.

Nu sunt complet de acord. Primul factor il vad pozitia pe bicicleta.

Lasi un gat de 22cm sa zicem, ajustezi tot, si te duci la plimbare. In functie de ce ghidon ai (rise/flat) si de ce pozitie iti e comod pe bicicleta, si pentru ce scop (race/plimbare), vezi plimba pipa pe gatul furcii pana la o pozitie optima.

Apoi, dupa ce ai gasit pozitia, daca ai macar 15mm sub pipa pana la cuvete, si un ghidon pe care te simti comod si crezi ca nu-l vei schimba prea curand, duci bicicleta in service pentru taierea gatului furcii pentru aspectul estetic final.

Eu am 2 spacere de 15mm sub pipa. Un pic inestetic? Poate, dar am ghidon flat si m-ar cocosa sa mai cobor. De ce am flat? Ca merg pe cadre la limita marimii si n-am nevoie de ghidon cu back sweep. Ghidoanele fara back sweep mare de obicei sunt flat.

Deci nu mi se pare motiv de graba la taiat, ca daca e prea scurt te limiteaza in alegerea ghidonului.

Pozitia este principalul factor zic si eu ; am un ghidon rise - posibil sa il schimb pe viitor dar cu unul asemanator.

Nu merg la concursuri  dar imi doresc o pozitie cat mai ok pe bicla; nu am avut prea multe ca sa fac comparatie; ma simt bine pe actuala dar daca as putea obtine si o pozitie si mai buna ar fi si mai bine.

Furca cred ca vine cu un gat de 264mm - nu sunt sigur de specificatii in privinta asta. Nu ma pricep la setarile legate de furca, headset, pipa,ghidon; sper sa fie de ajutor cei la care o sa apelez pentru service.

Taiatul e chestie de cat de sus vrei sa fie ghidonul. Exista inele care pot fi puse sub ghidon sau deasupra.
Mie imi place o pozitie mai inalta a ghidonului ca sa nu ma doara mainile de la proptit.
Altora le place pozitia mai coborata. In functie de asta, tai ghidonul.
Poate ca initial e bine sa te decizi cat de inaltat sa fie ghidonul si dupa aceea sa tai. Adica poti taia mai lung, te joci cu inelele de reglaj si dupa ce te decizi stabilesti cat vrei.

Pe de alta parte, eu nu as lasa nimanui distractia de a-ti asambla singur bicicleta. Trebuie doar sa fii atent, in final sa nu iti iasa un pistol mitraliera.

oTrgtu3.jpg

E o chestie sa asamblezi singur dar nu ma pricep si la partea asta de schimbat furca, nu am nici sculele necesare nici stiinta. O sa vedem cat de lung e gatul furcii actuale si in functie de asta vad cam cat ar trebui taiat; poate pozitia ghidonului se mai poate regla nu doar din inelele acelea ci si din unghiul pipei ?!

Evident! Iar pipele pot avea diferite unghiuri.