Sign in to follow this  
alexievici.g

Tija sa cu amortizor / Sa performanta

Recommended Posts

Sal,

Dupa prima iesire de pe asfalt :) pe un drum forestier cu destule hartoape (da stiu, pozitia in sa, te ridici in pedale la denivelari, etc etc), a aparut o stare de discomfort in zona posterioara (adica ma doare fundul :) ) si ma intrebam daca se merita sa achizitionez o tija cu amortizor sau o sa cu o forma/materiale/etc care sa atenueze socurile ?

Bicicleta e un Neuzer Nelson fara suspensii, fara frane pe disc, simpla si pentru incepatori :) .

Thanks.

sunt pe piata tot felul de produse de genul ciudatenii... din punctul meu de vedere tija telescopica este una din ele, cel putin astea ieftine, comerciale.

multi sunt cei care s-au increzut in ea si pe urma au spus ca nu le vad rostul acestor produse.

sfatul meu este sa incerci o alta sa, daca ai ceva prieteni, incearca-le pe ale lor si daca te simti bine este un semn bun, oricum la o tura lunga se vede adevarata

valoare a seii.

eu folosesc selle italia, velo, scape si ceva de la scott, in functie de tura ( teren, distanta)

http://playbike.ro/produs.php?id_produs=776, mi se pare frumoasa, mai ales pentru ca are decupaj

Vezi ca nu exista nimic ce n-ar exista; adica, aceasta tema s-a mai discutat si pe acest forum. Da un search pe airwings.

tija de sea cu amortizor am avut pe un trekking, dupa folosinta de 1 an zic ca nu merita, mai bine pui o sea comoda si lasi amortizorul ala deoarece numai la socurile puternice functioneaza.Daca nuti gasesti o sea pentru necesitatile tale iti iei un cadru full si ti-ai rezolvat problemele.Atentie sa iei unul bun nu ciudatenii gen FB si altele.

Off-topic: am văzut din gama FB/DHS pipă cu amortizor. Un fel de pipă cu unghi reglabil care avea ataşat un mecanism paralelogram articulat şi un amortizor pus pe diagonală.

si eu am vazut acelasi tip de amortizor-pipa doar ca era un mtb Scott model de inceputul aniilor '90,deci sigur nu fb si dhs a inventat asa ceva...:-P

Toate amortizarile astea sunt ptr femei ,in perioada de lahuzie.

Tot ce-si face omu' cu mana(sau curu) lui e sfant.Pe teren accidentat nici nu ai de ce sa pui curu' pe sea.Genunchii sunt cea mai buna amortizare.