raptorryus

Tubeless- banda adeziva izolare janta

Recommended Posts

Jantele sunt astea - http://www.alexrims.com/product_detail.asp?sc=1&cat=19&cat2=21&pid=67 - Alexrims EN24 - disc. Eu as spune ca nu stun tubeless native. Pareri? Ca nu scrie nimic pe site cum ca ar fi sau nu...

Nu sunt. Pune bandă+valve sau fă-le ghetto.

Eu am facut prima oara Ghetto si mi-a placut asa mult incat urmatoarea saptamana am cumparat kit tubeless, rubena parca, crezand ca are ceva mai special comparativ cu ce facusem eu. Dupa ce am montat kit-ul tubeless mi-am dat seama ca mai bine ramaneam la Ghetto, mi se pare benefica bucata de camera care ramane prinsa intre janta si anvelopa. Sa fiu sincer, merg si acum cu teama cand ma las foarte mult in curbe pe coborari prin paduri, am patit-o rau de tot cu o anvelopa dejantata, cu tot cu camera si umflata si peste 2 BAR.

Mi-am facut rotile tubeless cu banda 4289 am pus de 3 ori ca sa fie :)) si cauciucuri michelin wild grip'r advanced....am reusit cu o pompa mica de picior :)) dar ma inrosisem ca si costumul lui mos craciun...Cand sunt noi cauciucurile e mai usor (parera mea) , pentru ca nu sunt intinse deloc cauciucurile. Am bagat solutie de la fakir, o roata are varianta cu latex si una varianta normala fara latex......ca si cantitate ....am pus sa fie 200 ml fara latex si 120 cu latex . Nu am avut pene ...rotile stau umflate la 2.4 bar si la saptamana le verific ....am o pierdere mica adica le gasesc la 2.2 bar dupa o sptamana............

Mi-am facut rotile tubeless cu banda 4289 am pus de 3 ori ca sa fie :)) si cauciucuri michelin wild grip'r advanced....am reusit cu o pompa mica de picior :)) dar ma inrosisem ca si costumul lui mos craciun...Cand sunt noi cauciucurile e mai usor (parera mea) , pentru ca nu sunt intinse deloc cauciucurile. Am bagat solutie de la fakir, o roata are varianta cu latex si una varianta normala fara latex......ca si cantitate ....am pus sa fie 200 ml fara latex si 120 cu latex . Nu am avut pene ...rotile stau umflate la 2.4 bar si la saptamana le verific ....am o pierdere mica adica le gasesc la 2.2 bar dupa o sptamana............

de ce mergi pe tubeless daca pui 2.4 bar? :))

Si de ce 350 ml de solutie?

de ce mergi pe tubeless daca pui 2.4 bar? :))

Si de ce 350 ml de solutie?

... ca sa fie :)) ...

;))

Am gasit Tesa 4287 la 37 lei.  Pe la urma a folosit cineva modelul asta de banda?

Păi zice-se că dintraia e şi banda Stan's, nu?

Eu am inteles ca asta este 4289, modelul ala 4287 e mai subtire si mai putin rezistent si de asta intrebam

Merge si banda izolatoare in doua straturi sau orice alta banda ranforsata gasesti, cu un adeziv puternic. Uita-te la specificatiile benzilor pe care le cauti, dar nu le gasesti, si ia ceva similar.

Hmm, decit sa încerc N pana sunt multumit, mai bine iau tesa aia de pe ebay, și cu 90 ron ai la banda și sa dai la prieteni

Cum crezi, daca ai impresia ca banda aia este ceva magic ... altfel, pune ce gasesti, uita de problema sau fa ghetto cu camera si atunci uiti de tot :).

Am ceva experienta cu tubeless de la vechile roti DT Swiss1450 pe care le rezolvasem cu banda izoliera banala din comert, nu chiar fara batai de cap. Insa tine si acum, la mai bine de 2 ani.

De data asta, banda cu care a venit kitul tubeless (Funworks) a fost cam problematica (fragila) si nu a cooperat decat la o roata, celalata scapand pe la spite.

In cele din urma am folosit o bada de 15mm Tesa gasita in Auchan ce acoperea doar crevasa unde sunt niplurile, peste care am pus o banda no name de 19 mm, fiecare cate o singura rulare.

Initial am incercat cu 2 straturi de banda de 19 mm, fara succes (adezivul slab, caucicul indeparta banda de pe janta).

Decat sa fac ghetto, mai bine cumpar banda speciala, ca tot cam la banii aia iesi, cu greutate mai mica.

Multumesc pentru sfaturi!

Da, insa ghetto iti asigura o priza foarte buna a cauciucului, de absolut orice tip, pe buza jantei, pentru ca va fi contact cauciuc pe cauciuc. Nu vei reusi acelasi lucru direct pe janta cu acelasi esantion de anvelope. Desigur, daca ti-ai gasit combinatia fericita, nu sunt probleme.

Ghetto pot face si daca am cauciuc normal ptr camera si camera e foldable si janta e normala ptr anvelope cu camera?

Ma gândesc ca ai vrut sa zici ca anvelopa este foldable. Depinde mult de anvelopa dacă menține aerul sau nu. Ghetto ajuta la capitolul janta care nu este pt tubeless.

Asta voiam sa aud, deci ghetto e ptr janta normala+ o anvelopa mai bunicica.   Si da, am vrut sa zic anvelopa :)

Sistemul ghetto ingusteaza janta cam cu 2 mm in interior si aproape in toate cazurile daca schimbi anvelopa nu mai poti aranja sistemul perfect din nou, lucru care poate aseza stranb anvelopa si sa bata.

Vlad, cam mult acei 2mm, ar trebui sa fie camera de tractor sa "fure" 2mm. Totusi este camera de 20" intinsa la 26" si apoi reintinsa de cauciuc in momentul umflarii. Eu am avut o banda ghetto facuta din camera care a fost taiata de cauciuc in timp datorita fortei cu care apasa pe ea. Este corect ce spui ca ingusteaza, dar 2mm este exagerat.