Recommended Posts

Urmeaza sa imi iau o pereche de ratrape pentru fixa si ma gandeam sa imi iau ceva tip cusca, dar un prieten mi-a zis ca pentru fixa ar fi de preferat  sa imi iau din acelea pentru pedale platforma, pentru rezistenta, pentru ca iese mai usor piciorul din ele.

O parere daca se poate as vrea si eu, de la cineva care a avut ocazia sa probeze.

• Upvote 1

Pai pt rezistenta, ca iese mai usor piciorul din ele.

da, dar au o rezistenta mai mare acelea? si piciorul chiar iese mai usor din ele? uitandu-ma din poze, as zice ca scoti mai rapid piciorul din cele tip cusca. si la rezistenta, pentru skid si alte tampenii, care sunt mai bune?

• Upvote 1

Ratrapele nu au nici un rol pt skid. Menirea lor este alta.

• Upvote 1

aici, chiar te pot contrazice. Ratrapele  au un rol destul de important pentru skid.

Poti frana mult mai bine cu picioarele pentru ca apesi pe o peda si tragi de cealalta(se presupune ca tragi de ratrape). Eu am in momentul de fata improvizata o curelusa la una din peda(la cea de care sunt obisnuit sa trag) si iti pot spune 100% ca e o diferenta.

uite aici un clip, uitate la 1:30

• Upvote 1

Ratrapele nu au nici un rol pt skid. Menirea lor este alta.

Intradevar au fost creeate cu alt scop , dar fara ratrape nu poti face skid .

Un alt considerent: ratrapele cu cusca metalica si curelusa au prostul obicei sa rupa sau taie pantofi.

Un alt considerent: ratrapele cu cusca metalica si curelusa au prostul obicei sa rupa sau taie pantofi.

Montezi placute pe pantofi :D

nu. am renuntat la fixa. acum sunt pe cursiera si o sa imi iau niste ratrape tip cusca (PENTRU CURSIERA).

totusi, pentru fixa cred ca e mai ok sa iei unele speciale de fixa, Nu cred ca ar rezista curelusele acealea subtirele de la ratrapele cusca la skid. Sau cel putin eu nu as avea destula incredere in ele.

noroc