Randonneurs-Romania

Randonneurs - România, ciclism de anduranţă

Recommended Posts

S-a definitivat traseul pentru 400?

Parca ma atrage, sunt in cumpana deocamdata.

Multumesc, o sa urmaresc.

Ma bucur ca au prezentat-o. O am in vedere. De portiunea Beclean - Branistea - Manastirea - Gherla - Sic - Apahida imi aduc aminte cu placere din vara lui 2012 (prietenii stiu de ce :) ).

La o prima privire, am remarcat o portiune de drum neasfaltat, km 55-60, intre satele Valea Padurii - Boian ("no man's land la interfata dintre jud MS si CJ).

http://ridewithgps.com/routes/6770093

@@Traveller Sunt cam 4 km de drum cu bolovani, in urcare, 2-3% si ceva "prieteni". Abia astept sa le trag o gheata peste bot. In rest, de regula, pe camp nu sunt caini.

Daca sunt ciobani e de belea dar putin probabil.

eZV0Eqr.jpg

YgjX0gH.jpg

Modificari in program, cu aparitia unor ture de 200 si 300 km la Craiova:

ultimul%20calendar%202015.png

• Upvote 4

Cele doua ture de la Craiova vor fi unite ca denumire in Cupa Băniei, si traseele vor fi urmatoarele:

- Tura de 200 km din 18 aprilie http://www.openrunner.com/index.php?id=4391950

- Tura de 300 km din 9 mai http://www.openrunner.com/index.php?id=4391961

Va asteptam in numar cat mai mare :) .

Evenimentul pe facebook https://www.facebook.com/events/1409239842705400/?pnref=story

• Upvote 4

Bun, ca nu vazusem traseele inca. S-auzim de bine!

Am primit e-mail cu informatii despre traseul de 200 km de la Cupa Baniei (Craiova), program puncte control, harta loc start/sosire.

Traseul a fost modificat datorita unor zone cu asfalt in stare proasta, acum arata asa:

http://ridewithgps.com/routes/7388727

Inteleg ca si traseul de 200 km de la Cupa Terra Ultra Silvam (Cluj/Mures) a fost modificat din aceleasi considerente:

http://randonneurs-romania.ro/joomla/index.php/ture/78-lac/86-1

Sa fie intr-un ceas bun!

Cu ce tren pleci vineri seara? Plecarea e sigur de langa Sala Polivalenta cum apare pe harta? In alta parte nu am vazut scris ...

Da, plecarea este sigur din punctul respectiv, am confirmare atat in e-mailul primit, cat si pe fb.

Plec cu trenul Softrans (Hyperion), la 17.20. Tot cu el ma intorc duminica dimineata.

Off-topic:

Plec cu trenul Softrans (Hyperion), la 17.20. Tot cu el ma intorc duminica dimineata.

Trenul ala care seamana cu TGV-ul?

M-am urcat si eu intr-un astfel de tren saptamana trecuta in gara Brasov, doar de curiozitate si ca sa ma minunez.

Interiorul arata foarte bine, mi-a placut ce am vazut.

Trenul asta are cumva spatiu special pentru biciclete?

Scuze pentru off-topic.

Are, dar nu e vizibil cand faci rezervarea online. O sa vad si povestesc.

F. frumos!

De mult timp imi tot pun intrebarea daca voi apuca ziua in care o sa pot traversa Romania de la un capat la altul pe autostrada si/sau cu trenuri europene. Poate mai exista speranta ...

F. frumos!

De mult timp imi tot pun intrebarea daca voi apuca ziua in care o sa pot traversa Romania de la un capat la altul pe autostrada si/sau cu trenuri europene. Poate mai exista speranta ...

Iar eu de mult imi tot pun intrebarea daca voi reusi sa traversez Romania de la un capat la altul pe BICICLETA. Poate mai exista o speranta...

Ca tot suntem pe un topic de "randonneurs"!

• Upvote 3

Un gand bun! Pastreaza-l, ca e pacat sa se piarda. Si eu am planuri din astea, sa visezi nu e interzis. Si daca mai crezi si ca se poate... :)

• Upvote 1

Pregatiti pentru tura de 300km? O sa incerc si eu marea cu degetul sambata la Cupa Baniei.

Am vazut ca nu s-a mai inscris plutonul mare de data trecuta. Eu sunt absent motivat, o sa incerc sa imi iau revansa pe alt plan. :)

Bafta! Si cat mai putin si bland vantul de fata (se anunta doar 21 km/h dinspre est).

Este obligatorie vesta reflectorizanta sau sunt suficiente niste benzi reflectorizante la glezne?

Conform regulamentului este obligatorie la turele care ajung sa fie parcurse dimineata devreme si noaptea.

Contacteaza-i pe organizatori pe telefon/site/fb, daca doresti o confirmare.

Am incheiat cu bine tura de 300km in 18h 40min pe un Triban 500 din decathlon. O intamplare mai amuzanta a fost faptul ca nu am pus corect lantul(dupa ce l-am curat) pe intinzator si dupa cativa km, colegii de grup(am mers tot timpul in grupul "mtb cu slick-uri") s-au sesizat ca vine un zgomot suspect de la lantul meu. Nici unul dintre noi nu avea o surubelta in sase colturi, asa ca am asteptat sa ajungem in Caracal, unde baietii de la un service auto au fost binevoitori si mi-au imprumutat o surubelnita(parca mergea mai bine bicicleta dupa ce am pus lantul corect:d).

In rest bicicleta s-a comportat foarte bine am luat destule gropi pe traseu printre care si un crater pe care nu am mai avut cum sa il evit(m-a zdruncinat serios dar am continuat drumul). Roata fata este suspecta ca nu ar mai fi perfect rotunda dar trebuie sa verific mai atent.

Momentul critic de pe traseu a fost intre Corabia si Bechet, unde ma simteam epuizat si ma gandeam sa abandonez dar pauza de masa din Dabuleni(unde subiectul zilei era daca X din sat si-a pus silicoane) a venit la fix si m-a ajutat sa imi revin pentru restul traseului.

A fost o experienta placuta, speram sa nu ne prinda noaptea pe traseu dar pana la urma a fost in regula si ce se spune despre padurea de la Radovan cred ca sunt doar povesti(intr-un fel mi-a placut ca am traversat padurea noaptea) nu am vazut nimic suspect acolo:).

• Upvote 8