Randonneurs-Romania

Randonneurs - România, ciclism de anduranţă

Recommended Posts

Pentru cei cu cursiera drumul a fost destul de dificil. Foarte puține portiuni erau in regula pentru cursiere, dar una peste alta a fost in regula. Am terminat in 13 ore si 25 de minute, cam cinci baieti ajunsesera mai devreme, daca era drumul mai bun terminam cu cel puțin o ora mai devreme. Apropo, strategia mea a fost "fara intrare la boxe", adica nu am luat pauze mari, doar cate un sandwich din cand in cand si ceva batoane...

• Upvote 1

Sper ca nu te confund, dar din poza de profil cred ca ieri am pedalat o vreme impreuna, de la Sannicolau Mare pana la Jimbolia.

Daca am numarat bine, sunt 20 de persoane care au incheiat turele de 200, 300 si 400 in acest an. Felicitari tuturor si multa bafta in continuare la tura de 600, sa ii vedem pe cat mai multi la Paris-Brest-Paris.

Anduranta,anduranta...,si ma gandesc si la bicicleta. Drumurile le distrug. Am facut de curand un circuit de o zi in care am acoperit 240km, dar mi'am stricat mai multe la cursiera mea, care e de fapt o semicursiera.Am luat'o din Bucuresti prin Dascalu~Fierbinti~Adancata~Salcia~Baba Ana(!)~Mizil~Centura Buzau~Urziceni~Movilita~Fierbinti~Dascalu~Stefanesti~Bucuresti.

Evitati ~daca e cazul~bucata dintre Salcia~Mizil, 32km !

N'am mai intalnit drum asa de prost/via mama iui!/ si obositor !

Cum va impacati ~de asemenea~cu cei 25~30cm de pe marginea soselelor nationale, zimtuiti,de parca parca s'ar fi trecut cu senilele, sau cu asfaltul valuri,valuri? Aia sant cm.nostri! E o hurducaiala foarte rea si pentru noi si pentru scula.

Ce ziceti ? NU TRAIM CAM PREA PREAPERICULOS!

Chestiile astea se adauga si ele ca parte integranta in conceptul de anduranta, n-ai ce face. Trebuie sa ai cauciucuri bine umflate si o bicicleta bine cunoscuta.

Trebuie sa-ti si placa, si sa iti alegi (sau organizatorii sa aleaga) un traseu pitoresc, pentru ca asta e esenta (sau una dintre ele). :)  

• Upvote 1

Da, treaba neplacuta e cand incepi sa umbli de la un mecanic la altul dupa piese si nu le gasesti, cand faci calculul bandesc iesirii, si tot d'astea...

Depinde ce generatie e bicla si in ce stare e. Daca e moderna nu ai probleme de compatibilitate prea mari. Daca e mai batrana, atunci uzura si incompatibilitatea cu piese noi pot sa fie greu surmontabile.

Da, e veche, e o Gitane din otel de pe la mijlocul anilor '80, poate inceputul anilor'90,nu imi dau seama. A mers foarte bine pana acum, nu am avut avut probleme deosebite.nu stiu ce sa zic.

Am si tras de ea pe drumul judetean cu pricina,pana la Mizil.

Ieri s-a dat startul in PBP 2015, pana acum reprezentantii Romaniei sunt in grafic pentru a parcurge traseul in timpul regulamentar.

Am vazut, dupa 300 km aveau medii intre 15-23 km/h, erau in grafic.Sa le uram succes in continuare! :)

Colegul din clubul meu avea la primul punct de control, după 221 de km, o medie de 32 km/h, în Brest avea 29 de km/h.

E prea devreme, o sa apara pe site si fb cand se apropie momentul, prin martie.

Paris-Brest-Paris parca e ca Olimpiada, din 4 in 4 ani, deci e posibil ca in 2016 sa nu înceapă nici turele preliminare.

Ture sunt in fiecare an, nu se ajusteaza programul decat in anul in care se organizeaza PBP (atunci se "comprima" datele de organizare a turelor 200-300-400-600). Urmariti websitul organizatorului si pagina lor de fb. Prin februarie sau martie or sa inceapa sa apara primele informatii, cred.

Din pacate, in Cluj e foarte scazut interesul pentru a organiza ture de sosea, asa incat, poate ca merg la tura de 200 km si cu asta basta pe anul in curs.

Dar imi organizez eu turele mele de anduranta, numai pentru mine.  :)>-

• Upvote 1

Discutam pentru tura de 300 de la Cluj si poate si o tura de 400. Sa vedem ce iese.

Imi suride "Drumul aurului", din zona Deva-Cimpeni-Alba-Deva.

Dar si traseul de 300km din zona Clujului pare interesant.

Și Deva - Țara Secaselor - Sibiu - Mărginime - Jina - Deva, de 400, e de mare angajament.