Randonneurs-Romania

Randonneurs - România, ciclism de anduranţă

Recommended Posts

A batut vantul destul de tare sambata, sunt chiar curios daca s-a resimtit la fel si spre Bucuresti.

Noi am fost intr-o tura prin zona Ploiesti-Urlati si am avut vant destul de tare dinspre S-E.

Cand: Sâmbătă, 16 iulie 2016

Unde: Start Arcul de Triumf 5.00, timp limita de finalizare: 27 de ore

Traseu: https://www.strava.com/routes/5221373

Probabil traseul va suferi modificari, pentru ca bucata dintre Cocorasti Misli si Bustenari nu este asfaltata.

Știe cineva (din experiența anilor trecuți) când se decid cursele pe 2017 și când se postează pe siteul Randonneur Romania? Mă tentează să încerc brevetul de 200 la anul.

• Upvote 1

Cam la inceputul lui februarie. Pe langa publicarea pe site, in zona Bucurestiului organizatia Adevaratii Veloprieteni publica traseele si pe pagina lor de fb.

• Upvote 1

Din ce inteleg eu, la momentul acesta, turele de anduranta sunt derulate, in cea mai mare parte, sub "licenta" de diferite asoctiatii in Bucuresti, Craiova ... si prin initiative private in Targu-Mures, Cluj ... si probabil vor mai apare si in alte orase.

Cum spunea si @Traveller cel mai bine este sa identifici asociatia sau organizatia care organizeaza aceste evenimente in orasul care ti se pare cel mai potrivit.

Eu m-am ocupat anul trecut de turele de 200k si 300k de la Cluj. Dupa experienta total neplacuta cu cainii, noaptea, in deal la Savadisla, nu am mai organizat si 400k daramite 600k. In schimb, Ovidiu Ducai cu care am facut turele de 200k si 300k de la Cluj-Napoca, a facut cu acceptul celor de la Arad, si 400k si 600k pe trasee alese de el, acceptate si omologate.

Anul care vine, nu cred ca ma voi putea ocupa de astfel de evenimente la Cluj-Napoca din motive personale. In schimb voi incerca sa transfer activitatea cuiva, fie ca gandesc logistica si cine vrea face traseele fie ca cineva va binevoi sa preia organizarea.

Vad ca situl Randonneurs Romania este in reconstructie. Asta ar putea fi de bine.

@lynxul_negru In schimb, in zona Brasov-Sibiu, din cate stiu eu, nu exista inca nimeni care sa fi preluat "franciza", deci, ai putea lua legatura direct cu domnul Laci Torok de la Arad si sa discuti daca nu ai putea organiza, singur dar cel mai bine printr-o asociatie sportiva, ecologista, etc, turele de anduranta pe trasee in zona ta si sunt convins ca ar fi destui amatori.

Doar daca discuti si iti accepta.

Principial, perioadele dintre turele PBP, sunt prerioade de pregatire si organizare, miza lor fiind mult mai mica. 

In schimb, in anii, in care se desfasoara celebra tura Paris-Brest-Paris, tot procesul de omologare al traseelor si turelor, este mult mai riguros iar desfasurarea acestora incepe mult mai devreme pentru a avea timp de inscriere la PBP, pentru care trebuie sa fi avut facute toate cele patru ture: 200, 300, 400 si 600 k.

De aceea, este foarte important ca in 2017 si 2018 sa existe o logistica si proceduri clare pentru derularea si acordarea brevetelor pentru turele mentionate. 

On 10/31/2016 at 9:21 AM, iacobdoc said:

cel mai bine este sa identifici asociatia sau organizatia care organizeaza aceste evenimente in orasul care ti se pare cel mai potrivit.

Eu m-am ocupat anul trecut de turele de 200k si 300k de la Cluj.

Mulțumesc mult pentru informații. Într-adevăr Clujul pare a fi cel mai apropiat de mine, dar nu ar fi exclusă nici o deplasare în alte centre care organizează ture.

@lynxul_negru Oricum, la cum vad lucrurile acum, la Cluj nu va fi nici o tura la anul. Am dat o strigare pe grupurile de facebook. Mi-au dat like'uri dar nici un comentariu sau macar o idee.

Asta e! Astia sunt "gentelemani" nu se incurca cu anduranta.

Eu iti sugeram sa te implici in organizarea la tine in oras, de astfel de ture. Iti stabilesti traseele si le parcurgi cu un grup de prieteni plus cine mai vrea sa vina. Nu trebuie neaparat masina de asistenta, etc, etc.

On 31.10.2016 at 9:21, iacobdoc said:

in zona Brasov-Sibiu, din cate stiu eu, nu exista inca nimeni care sa fi preluat "franciza", deci, ai putea lua legatura direct cu domnul Laci Torok de la Arad si sa discuti daca nu ai putea organiza, singur dar cel mai bine printr-o asociatie sportiva, ecologista, etc, turele de anduranta pe trasee in zona ta si sunt convins ca ar fi destui amatori. Doar daca discuti si iti accepta.

Mulțumesc pentru idee, mă tentează, dar aș vrea să fac mai întâi un brevet. Mi s-ar părea oarecum penibil să mă bag la organizare și să nu fi făcut măcar brevetele așa-zis "scurte" :)

În rest, dacă am primi acordul, condițiile ar fi. Sunt într-o asociație cu care organizăm vreo trei competiții de ciclism de șosea în cursul verii, dar trebuie mai întâi să vorbesc cu colegii, să vedem dacă le surâde propunerea. Nu ar fi ceva de acțiune imediată, fiindcă primul semestru din 2017 va fi, din punct de vedere profesional, unul cu motoarele încinse.

• Upvote 1

On 11/1/2016 at 8:50 PM, iacobdoc said:

@lynxul_negru Oricum, la cum vad lucrurile acum, la Cluj nu va fi nici o tura la anul. Am dat o strigare pe grupurile de facebook. Mi-au dat like'uri dar nici un comentariu sau macar o idee.

Asta e! Astia sunt "gentelemani" nu se incurca cu anduranta.

Eu iti sugeram sa te implici in organizarea la tine in oras, de astfel de ture. Iti stabilesti traseele si le parcurgi cu un grup de prieteni plus cine mai vrea sa vina. Nu trebuie neaparat masina de asistenta, etc, etc.

Am scris acum si pe FB, Clujul Pedaleaza este de acord sa preia organizarea. Tinem legatura pe tema asta. 

• Upvote 1

@tsisak Multumesc frumos! Am vorbit cu Laci Torok de la Arad si e in regula.

@lynxul_negru Nu trebuie sa iti faci probleme. Eu am aflat de Randonneurs Romania, in 2014, dupa ce trecuse tura de 200 km. Asa ca m-am inscris la 300 km dar nu mai parcursesem asa distanta. Drept urmare mi-am trasat un 100 km si un 200 km pe la mine prin zona pe care le-am facut destul de chinuit si m-am dus la Arad. Am facut traseul dar atunci n-am inteles nimic din ce mi s-a intamplat. Stiu doar ca a doua zi, venind catre Cluj a trebuit sa ma opresc de cateva ori ca sa atipesc cate un pic. In acelasi an am facut cu @majikstone un 316 km Cluj-Napoca Brad si retur in o zi. A doua zi eram umflat la fata si nu numai (hiposodemie, edeme, ...). Puteam s-o mierlesc prin edem cerebral. Dupa aia am citit si m-am trezit mare destept.

Ce vreau sa spun e ca daca biologia te ajuta si nu exagerezi ca la concursuri, poti face 200 si chiar 300 km fara mari probleme.

Puteti incepe cu ture de 200 si 300 k si ulterior cu 400 si 600 k. Nu e nici o problema. Singura problema ar putea fi daca Brasovul este "arondat" deja la Bucuresti dar Sibiul nu cred ca este.

• Upvote 1

Ca experienta strict personala, pot spune ca, odata invatat cu turele de 150-160 km, teoretic nu mai apar probeleme,  daca tura este gestionata corect si intelept. Devine mai mult un joc de matematica in care trebuie sa ti foarte atent socoteala la HR sau power meter.

Nici nu ar fi normal sa aplici aceeasi strategie de dozare a efortului la 300-400 km, ca la o tura de 90. Nu poti sa ataci o rampa mica, un damb, un pod, incercad sa pastrezi turatia si viteza identica cu cea de pe plat. La o distanta atit de mare, doar faptul ca te ridici din sa la fiecare pod apasand pedalele e similar cu a face zeci de intervale scurte. Acolo se duc si electrolitii si fibrele rapide. La anduranta e important sa lasi forta pe ultimul loc si sa mentii picioarele odihnite cat mai mult timp. 50 km sau 500 km, important e ritmul si gestionarea lui pe toata durata turei. Daca incepi mai tare decat poti duce, vei plati spre final.

Inca un avantaj la distantele f mari pot sa-l ofere ghidoanele de contratimp/triatlon.  Nu e deloc nevoie sa adopti o pozitie joasa, doar sa-ti odihnesti bratele si trunchiul. In fond si la urma urmei acele ghidoane au fost inventate pentru Race Across America, asta spune tot.

Tare mi-ar placea sa mearga mai bine treaba asta cu brevetele si in zona noastra, in ultimii 2 ani, pe cand s-au anuntat perioadele era mult prea tarziu pentru mine.

• Upvote 2

Mulțumesc pentru încurajări. Înainte făceam ture de câte 90-100 km cu MTB-ul, iar pe cursieră am făcut doi ani de-a rândul Gentlemen's Race, care are vreo 145 km. Problema este că anul trecut am avut un accident cu fracturi multiple și niște complicații cam sinistre, care s-au lăsat cu aproximativ o lună spitalizare, urmată de alte luni de recuperare și acum nu mai știu exact cât mă țin balamalele, de aia aș lua-o ușor.

Am mai făcut anul ăsta urcările la Păltiniș și la Bâlea Lac în timpul Turului Ciclist al Sibiului, dar nu mai ies pe bicicletă așa constant ca acum un an-doi. De aia îmi propun să fac pași mici, adică să încerc un brevet "mic", de 100.

On 11/4/2016 at 0:57 AM, DAMIAN said:

important e ritmul si gestionarea lui pe toata durata turei

O să mă gândesc la treaba asta și să văd cum o pot exersa.

On 11/3/2016 at 2:36 PM, tsisak said:

Am scris acum si pe FB, Clujul Pedaleaza este de acord sa preia organizarea. Tinem legatura pe tema asta. 

Uite, vezi, poate așa mai facem o tură împreună. Dacă organizezi tu și cu prietenii de pedalt, poate vin și fac brevetul la voi :) 

• Upvote 1

Citez de pe pagina de FB a ONG Adevărații VeloPrieteni:

"Calendarul brevetelor pentru 2017, propus către organizatorul din Franța:
1. Brevetul de 200 km: 01.04.2017
3. Fleche National: 14-16.04.2017
3. Brevetul de 300 km: 06.05.2017
4. Brevetul de 400 km: 10-11.06.2017
5. Brevetul de 600 km: 08-09.07.2017
6. Brevetul de 1000 km: 12-15.08.2017."

Cica englezii au anul acesta super tura Londra - MamaZmeului - Londra si s-ar cam grabi cine vrea sa apuce.

E greu de cautat pe FB daca nu se dau linkuri.

Ce e aia "Sageata Nationala"?

Cred că AVP erau încă de anul trecut reprezentanți oficiali pe zona Muntenia. Acum doar subcontractează, ca să zic așa, in celelalte regiuni.

• Upvote 1

Nu, nu. 

De anul asta sunt reprezentanti directi.

Laci Torok a renuntat si ii preda toate prerogativele.

E un moment important.

http://www.audax-club-parisien.com/EN/321.html

Romania

RANDONNEURS ROMANIA

www.randonneurs-romania.ro

Iulian ENE

Sector 3, Aleea Barajul Sadului nr. 5A
bl. M4Prim, sc. A, ap. 63i
Bucurest 

email: iulian@adevaratiiveloprieteni.ro