Randonneurs-Romania

Randonneurs - România, ciclism de anduranţă

Recommended Posts

E lista de sub tabel. Sunt trasee care au fost in anii trecuți si pe care le vor repeta.

Pentru Bucuresti si Craiova, care s-au implicat activ, sunt stabilite si datele. Pentru restul traseelor din tabelul mentionat de @@Traveller, inca se analizeaza.

Aproape sigur va fi o tura de 300 km la Cluj pe traseul propus la un moment dat in 2015.

Ar fi frumos daca nu s-ar suprapune toate turele de o anumita distanta (200, 300 ....) in aceeasi zi pentru a le oferi tuturor sansa sa devina SR.

Intre timp vad ca au mai clarificat niste date si locuri de desfasurare:

http://randonneurs-romania.ro/joomla/index.php/ture

calendar%202016%20martie.png

Detalii tura 200 km Bucuresti:

info%202%20bucuresti.png

prezentare%20tura%201.png

PS: Ca o observatie personala, turele de randonneuri se desfasoara pe trasee cat mai pitoresti. Deci nu inteleg de ce au plasat traseul pe DN1 si DN1A, mai ales ca exista variante asfaltate mult mai rezonabile ca trafic. O sa le scriu organizatorilor.

Da, faptul ca se intra pe cele doua DN-uri ma face sa ma tin departe, in caz ca se va pastra forma actuala.

Initial ne gandeam sa incercam, dar mai vedem.

Deci nu inteleg de ce au plasat traseul pe DN1 si DN1A, mai ales ca exista variante asfaltate mult mai rezonabile ca trafic. O sa le scriu organizatorilor.

Probabil din cauza cursieristilor care se plang de drumurile prea prost asfaltate pentru rotile si viteza medie cu care vor sa faca tura.

@@majikstone

Hmm, sunt drumuri judetene prin partea asta a tarii care au un asfalt foarte bun. Chiar si comunale (in Prahova) cu un asfalt demn de invidiat.

Deci nu cred sa fie asta...

Am primit între timp răspuns pe fb, citez: "Traseele de 300, 400, 600 propuse feresc pe cat posibil aceste zone. Problema este că trebuie să obții și o diferență de nivel, iar ceea ce este cel mai important, traseul pentru a fi omologat trebuie să ofere siguranța celor din Franța că nu există posibilitatea de trișare. Iar pentru aceasta, trebuie să apelezi la cât mai multe puncte de control, iar singurele la îndemână la noi sunt benzinăriile care sunt deschise non-stop. Iar benzinării nu prea găsești deloc pe drumurile pitorești... Din păcate. Însă o să vezi, că la următoarele, am ferit mai mult aceste DN-uri..."

Chiar și așa, aș prefera să bat drumul până la Tg Mureș, acolo traseul arată promițător.

Perfect traseul pentru Bucuresti. Ce o fi galma aia nenorocita? :) Crama Seciu?

Da. E perfect pentru o tură de cursieriști, mai degrabă :).

Pierd, asta e... Nu e nici o distracție să mă dau pe DN1.

• Upvote 3

Si totusi, cat este taxa de inscriere? Ca acum ma supar si poate imi calc pe inima si ma bag la asta de la Bucale..prea e la botu' calului...

20-30 de lei, din cate imi amintesc. 

Bon. Un track GPX ar fi mai util. Dintr-o schita succinta intr-un JPG nu reies multe, mai ales la acel zoom....

In principiu m-as baga, dar astept sa vad exact track-ul, caci daca se merge DOAR pe DN-uri..mai bine ma lipsesc. Nu vad nici o placere in a merge zeci si zeci de km cu tot felul de masini ce trec in viteza si foarte aproape de tine pe un drum european, cum este DN1.

Bine, ma refeream la faptul ca organizatorii ar fi putut face lucrul asta :D

Nu ceream cuiva de pe forum, dar oricum multam :D

Observ ca se merge chiar mult si pe DN1A, care din cate stiu este circulat de TIR-uri inclusiv sambata.

O sa-l publice si ei in curand. Eu am facut-o  din curiozitate si din placerea de a lucra cu hartile :).

Per total ies cam 100 km pe DN1, DN1A si centura Ploiesti.

Din pacate da, DN1A e destul de intens circulat de tiruri (am mers pe el anul trecut, cu @MaC® pe o mica distanta - 4 km, sambata, si ne-a vajait pe la urechi cate 1 tir la 30 de secunde :)) ).

Cine e obisnuit cu naveta din Bucuresti nu o sa i se para ceva iesit din comun :D

Basca si cei care ies prin nord sau la cate un TDS

Pe cei nemultumiti ii asteptam la Cluj-Napoca, cu o fele de jinars la finalul turei.

@@iacobdoc, mno, io înțăleg, da' răgățenii ce se fac? Dacă le-ai zice de-o juma' de pălincă, ar veni pluton compact, fără să le mai pese că-i DN sau DJ desfundat :)

@@purix

Is foarte obisnuit, in toate conditiile ;)

Si am prins suficienti kilometri pe DN-uri si europene cu trafic greu intens (atat la noi cat si prin alte tari - ex: Serbia) incat sa-mi rezerv dreptul de-a fi sceptic cand se pune problema de-a participa la o cursa de anduranta a carei buna parte se desfasoara pe drumuri inguste cu multe masini ce trec in viteza pe langa tine. Unde mai pui ca pe DN1 si 1A sunt si semne de interzicere a accesului cu bicicleta....

In alta ordine de idei, cu un pic de documentare si interes s-ar putea gasi o alternativa faina:

https://ridewithgps.com/routes/12586852 - 202 km, 625m urcare

L-am schitat pe drumuri parcurse personal in repetate randuri. In Prahova sunt foarte multe drumuri comunale si judetene cu un asfalt impecabil. Voi atasa si poze, dar intai as incerca un mail catre organizatori. Evident, nu pretind sa am dreptate, dar imi pare un pic aiurea faptul ca nu s-au straduit catusi de putin sa schiteze un traseu ce ar oferi o experienta decenta (unde mai pui ca "schita" e un JPG cu o dunga rosie la un zoom mic :) ).

Edited by Traveller
corectura "de-a participa la o cursa de anduranta"