Randonneurs-Romania

Randonneurs - România, ciclism de anduranţă

Recommended Posts

On 5/5/2017 at 3:41 PM, iacobdoc said:

Tara se misca!

Iulian Ene adicatelea Adevaratii veloprieteni, a devenit reprezentantul Audax ... in Romania.

https://m.facebook.com/Randonneurs4Romania/photos/a.804267903032390.1073741828.803679566424557/1168904839902026/?type=3&source=54

Iulian se ocupa de ceva vreme de turele de anduranta, la care chiar participa si el. Cel mai lung a fost cel de 1000km.

Au fost cativa romani care au participat la cel de 4000km, insa a fost organizat din afara tarii.

http://www.transcontinental.cc/tcrno5-blog/ 

LE. Din pacate nu au avut povesti prea bune despre drumurile din Romania. Parca a fost o discutie unde multi prefera sa mearga in Bulgaria, unde, desi mai pustiu ca la noi, drumurile sunt departe de cele pe care le intalnim la noi...pentru o tara asa de mica cu un numar asa de mic de locuitori.

S-au mai asfaltat destul de multe drumuri, cel putin din judetele limitrofe Bucurestiului.

Chiar se poate iesi din rutina adoptata de AVP, cu DN1 si DN1A in prim plan.

• Upvote 1
  • Like 1

@Traveller

Corect, s-ar putea, dacă cineva chiar și-ar da interesul (și ar stăpâni integral conceptul unor astfel de trasee)...:-/

On 12/3/2017 at 23:37, Traveller said:

S-au mai asfaltat destul de multe drumuri, cel putin din judetele limitrofe Bucurestiului.

Chiar se poate iesi din rutina adoptata de AVP, cu DN1 si DN1A in prim plan.

Probabil ca asta merge pentru ture scurte, 100-200-400 km, insa daca se intinde pe turele lungi, probabil ca trasele vor depasi aceasta zona. 

Insa daca vine vorba de ceva mai serios, cum ar si TCR, ceea ce si ziceam mai sus, traseele acestora ocupa o arie mult mai larga, traseele fiind gandite la un nivel mult mai amplu si care presupune traversarea mai multor tari, in cazul de fata si a tarii noastre prin diferite zone, unde drumurile nu sunt stralucite. Anul acesta s-a trecut Transfagarasanul. A fost ceva tare misto ca au inclus si tara noastra in traseu. Insa fara vreo rea intentie, conform feedbackului, probabil nici nu au avut de ales.

Astazi se incheie brevetul de 1400km, denumit si Drumul Dunarii, ce a inceput pe data de 10 august la ora 20.

Se pare ca organizarea este din ce in ce mai ok, toate check-point-urile au fost in sali de sport unde participantii au putut sa doarma pe saltele, sa isi lase din bagaje(poti lasa o baterie la incarcat si sa o iei la urmatorul check point, lucru de mare ajutor in opinia mea) si chiar sa faca si dus.

Felicitari tururor care au participat!

• Upvote 3
  • Like 1

Partea cu dusul e un big like, iar bateria/power bank la reincarcat e un lucru mare. Sau bateriile, in special, mai ales pentru faruri/stopuri.

~300km/zi e un lucru deosebit, mai ales pe caldurile acestea! Felicitari participantilor!

• Like 1

Oare pentru 2019  se mai  organizeaza ceva ?

Inafara de evenimentul 25mai despre care am aflat tirziu.

E plin calendarul de brevete și alte evenimente. 

Se organizează pe regiuni. De pe 6 aprilie au început și în zona Bucureștiului, vezi pe pagina de fb a Randonneurs România.

Pentru iubitorii de ciclism de anduranta, le recomand sa acceseze situl https://randonneurs.ro/.

Sunt multe linkuri la pagini de facebook ce contin informatiile acutalizate.

Pentru incepatorii care vor deveni sigur dep0endenti de astfel de ture, le recomand brevetele populare, care au lungimi de 50k, 75k, 100k, 150k, 250k si 300+k. Astfel de ture sunt un foarte bun start pentru a deveni un adevarat bicicalaret.

80562079_1496169073869123_46922444694355

• Upvote 4

Posted (edited)

Salut,

Dacă tot ai reamintit de ei, întreb și eu: la ce ai nevoie de aceste brevete? sau de ce ți-ai luat aceste brevete?

În aceeași ordine în toamna acesta când mă întorceam de la mare pe bicicletă am prins un cursierist care participa la un brevet de 600km (sper să fi reținut bine minte distanța), care zicea că s-a alăturat grupului cu brevetul doar ca să își demonstreze lui că poate parcurge distanța respectivă într-un anumit timp dar nu îi trebuia acel brevet.

Oarecum avea sens ce zicea tipul de mai sus.

Eu asociez randoneurs cu cicloturism, adică o tură la care te bucuri de locurile pe care le parcurgi cât și de, destinație.

Nu o tură unde tragi contra cronometru, chiar dacă cronometrul pare lejer.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
?

Eu merg la Turul Munteniei si cam atat. Anul trecut, ca prin miracol, l-am ratat, stiam ca e in septembrie, a fost in august parca. Le tot zapaceste de cap nea Iulian. Am facut si cateva brevete, insa personal nu le-am vazut rostul. Insa sunt misto caci creeaza povesti, mult mai faine de tras la 40-45km/h in pluton. Orisucum, sunt chestii diferite. Personal mi-ar place sa fac echipa cu cineva si sa facem cicloturism mai light, pe 2-3-4-5 nopti. Cum e reclama de la Rose, cum sunt povestile de la Rapha, etc...

în urmă cu 8 ore, Mookyama said:

Personal mi-ar place sa fac echipa cu cineva si sa facem cicloturism mai light, pe 2-3-4-5 nopti

Astfel de ture (chiar și făcute în regim de anduranță) sunt cele mai plăcute, mai ales dacă ai partenerul/partenerii potriviți, astfel încât să simți că ești într-o echipă.

Am fost entuziasmat când a început să se întrevadă un program statornic de brevete în jurul Bucureștiului, dar m-am dezumflat repede, traseele alese  fiind neinspirate, după părerea mea.

Prea mult DN (1, 1A, 2, 3), în condițiile în care s-au asfaltat multe județene și chiar comunale în zonă, ceea ce ar da ocazia unor trasee mai pitorești și mai ferite de trafic.

Așa că am preferat să-mi desenez singur trasee și să le parcurg împreuna cu prietenii.

• Upvote 1

14 hours ago, IonutA said:

Dacă tot ai reamintit de ei, întreb și eu: la ce ai nevoie de aceste brevete? sau de ce ți-ai luat aceste brevete?

dar de ce te framanta pe tine preferintele unora? Unii inteleg ciclismul ca sport competional, altii il inteleg prin cicloturism, altii fac ture recreationale cu gasca ... unii se duc la sala si trag pe bicicleta de fitness. Asta e, unii prefera sa se aleaga cu o hartie scrisa si o medalie de lemn care sa le valideze ca au fost in stare sa parcurga de la 50 la 2000 de km intr-un interval de timp. 

Randonneuring este cyclism de anduranta, are niste reguli si standarde. asta e. e o intrecere cu tine insuti in care poti coopera cu altii, cu totul alta paradigma.

• Confused 1

Nu mă frămîntă deloc. Am acceptat destul de senin, nu mă obligă nimeni să mă înscriu la ele și nici nu mă oprește să merg de capul meu, pe unde îmi place.   

Am vrut doar să scot în evidență că esența fenomenului randonneur e un pic alta decît să bagi capul între umeri și să tragi tare pe o șosea plină. 

On 1/6/2020 at 12:49 PM, iacobdoc said:

Pentru iubitorii de ciclism de anduranta, le recomand sa acceseze situl https://randonneurs.ro/.

Sunt multe linkuri la pagini de facebook ce contin informatiile acutalizate.

Pentru incepatorii care vor deveni sigur dep0endenti de astfel de ture, le recomand brevetele populare, care au lungimi de 50k, 75k, 100k, 150k, 250k si 300+k. Astfel de ture sunt un foarte bun start pentru a deveni un adevarat bicicalaret.

@iacobdoc Cine o sa organizeze turele de la Cluj? Am inteles ca Miclut a plecat din tara. O sa te ocupi tu?

1 hour ago, Traveller said:

Nu mă frămîntă deloc. Am acceptat destul de senin, nu mă obligă nimeni să mă înscriu la ele și nici nu mă oprește să merg de capul meu, pe unde îmi place.   

Am vrut doar să scot în evidență că esența fenomenului randonneur e un pic alta decît să bagi capul între umeri și să tragi tare pe o șosea plină. 

hei, nu era pentru tine mesajul!

Am remarcat prea târziu. Oricum, ideea rămâne valabilă. :)

Ca să îi răspund lui @IonutA: brevetele de randonneuri există chiar de dinainte de Turul Franței, și sunt  evenimente unde oamenii nu concurează între ei, ci cu timpul.

În principiu e vorba de parcurgerea unui traseu pitoresc, cu câteva puncte de control pe parcurs, cu o medie de 15 km/h, incluzând popasurile.

Fiecare merge în ritmul lui, și are timp și de poze și povești (cele din urmă, din mers totuși) cu partenerii, dacă se alipește unui grup cu care se simte compatibil.

Sigur că evenimentele pe distanțe de la 300 km în sus sunt niște provocări, fie și numai pentru că presupun să mergi noaptea, nu mai vorbesc de celelalte dificultăți.

Cine are chef să se înhame la o astfel de provocare, e binevenit. Cine nu, nu.

Posted (edited)

Pentru sfârșitul acesta de săptămână îmi doresc să fac o tură mai lungă (aprox. 300km), pe zona de sud către Dunăre, cu trecere prin Zimnicea și Videle. 

Având în vedere frigul și distanța mă gândeam să împart tura în 3 zile, gen: București - Zimnicea, Zimnicea - Videle și a treia Videle - București.

Pentru bucata Zimnicea - Videle nu am experiență așa că mi-ar prinde bine o idee de un traseu cu asfalt bun dar mai ferit de mașini?

@traveller 

Mulțumesc pentru răspunsul de mai sus!

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
Mulțumiri!

On 1/8/2020 at 9:46 AM, Traveller said:

Așa că am preferat să-mi desenez singur trasee și să le parcurg împreuna cu prietenii.

Share-ul e bine-venit :P 

@radupetras Da, eu ma ocup impreuna cu As. CS Napoca Cycling Plus PDG.

Urmeaza sa fac anunturile pe pagina asociatiei, inclusiv cele legate de medaliile si diplomele pentru 2019.