d@n

Zgomot...pedale? lant...? butuc...?

Recommended Posts

Va salut !

A aparut la bicicleta mea un zgomot ce nu il avea, si anume atunci cand apas cu toata greutatea pe pedale pentru a accelera - un usor scrasnet/scartait,cand pe stanga, cand pe dreapta, dupa cum apas...

Tocmai am inlocuit pedalele... Daca prind viteza si presiunea pe pedale scade,parca zgomotul e mai atenuat ...

Credeam initial ca e de la roata din fata, pentru ca am mai luat si cate o  groapa in asfalt, dar nu , nu e ! Am ascultat cu atentie...

Ce parere aveti ?

Buba poate fi la butucul pedalier, poate e momentul sa-l inlocuiesti.

Verifica si nuca de pindere a seii, si ea poate fi o cauza "oculta" de scartaieli ritmice :)

• Upvote 1

La mine un scartait enervant aparuse deoarece intrase praf intre tija de sa si cadru in zona colierului de strangere.

Cred ca s'ar putea sa fie ceva de la butuc pentru ca se misca putin ( foarte putin ! ),daca trag de el inainte si inapoi...

O sa ma uit si la  ! Dar eu aseara, stand la un stop, m'am lasat pe pedala si a scartait...fara ca sa ma misc practic..., stand in picioare

Şi la mine a fost o problemă deasta şi s-a dovedit a fi tot şaua.

E simplu sa-ti dai seama daca e de la tija de sa sau nu : daca nu atingi saua si tot face zgomot inseamna ca nu e de la tija de sa...

Probabil ca de la butucul pedalier se aud zgomotele,daca zici ca se misca.Se auzea si inainte de a inlocui pedalele?

Nu uita,atunci cand schimbi pedalele,trebuie gresat un pic filetul,dupa cate stiu eu.Dupa cum spui la treaba cu stopul,nu are legatura cu altele,decat pedale-angrenaj-butuc pedalier.

Cred ca aici trebuie sa cauti buba,este doar opinia mea...

• Upvote 1

Ideile au fost bune!

1.Era si ceva de la sa, si am rezolvat .

2.Am umblat si la butucul pedalier, care tocmai am descoperit ca era aproape uscat ... Am rezolvat !

Dar se se aude totusi un zgomot care se repeta cu o anumita frecventa, undeva in fata.... Ar putea sa fie de la roata ? de la spite  ?

Ai frână pe disc? Poate are discul o mică ovalizare.

Salut,

Am avut simptomele spuse de tine. Prima data am crezut ca sunt pedalele, am fost la service iar mecanicul mi-a strans putin pedalierul si nu a mai facut dar zgomotul a revenit. S-a dovedit a fi rulmentii din monobloc pentru ca situatia a revenit cu un joc si mai mare.

Mentionez ca este un hollowtech 2 si aceasta a fost singura "servisare" (am inlocuit rulmentii) in ~ 3 ani.

Numai bine

Nu, nu am frana pe disc . Am un colier in interior care era uzat, l-a  schimbat mecanicul ,a umblat,a uns ,a strans cum trebuie..., si totusi...se aude ceva !

( Eu vara trecuta am luat niste gropi in asfalt... . Am fost la un mecanic care a centrat roata, a reglat spitele -ma rog-, zgomotul a disparut...

Nu mai stiu daca e tot de acolo se aude  !)

Buna seara. Am o mica problema. Vreau sa dau jos pedalele pentru ca azi dimineata pinionul mare de pe axul pedalier sa desfacut. Am facut poze dar am ramas blocat.Are suruburile prinse din interiorul pinionului mijlociu si cel mic. Am nevoie de ceva scula speciala? 3uvuhumy.jpgzu8yhy2e.jpgujypytab.jpg

Multumesc frumos. Azi am descoperit din greseala cand am schimbat de pe foaia mijlocie pe foaia mare. A intrat lantul intre foi si abia l-am scos. Noroc ca am ajuns la job. Daca era sa fie ieri aveam de parcurs o gramada de kilometri pe jos din tura de ieri.

Salutare. Am o problema la semicursiera si nu reusesc sa imi dau seama care este cauza ei in sensul ca se aude un zgomot la pedalare de parca s-ar atinge 2 obiecte de metal. E un ticait si apare doar cand pedalez pe foaia mare si pinioanele 3 si 4.. Am desfacut, curatat si gresat butucul spate, curatat grupul de pinioane si lantul si sunetul tot nu a disparut. Care poate fi cauza acestui sunet?

Vezi daca atinge undeva lantul, vreo za slabita in schimbator.

De aceeasi problema cu tacanitul ma lovesc si eu . Am schimbat pedalele, butucul pedalier si angrenajul ,dar tot face cand pe stanga cand pe dreapta .

Dupa cateva cautari pe internet am descoperit ca multi se cearta referitor la daca  se greseaza sau nu bratele butucului inainte de introducerea angrenajului .

Mie cand mi-au montat baietii de la service am vazut ca mi-au dat cu vaselina inainte de montare ,asa ca astazi le-am desfacut si am curatat cu diluant . Cand nu mai ploua o sa ies la o tura si revin cu o concluzie .

Dupa parerea mea nu ar trebui gresate bratele pt a permite sudarea mecanica a celor 2 piese.

Voi cum faceti ?

Eu pun vaselina pe toate imbinarile si filetele. 

Nu e nevoie de sudare mecanica pentru a fixa bratele pe ax. Daca sunt stranse corect ar trebui sa ramana pe pozitia chiar daca s-ar invarti intr-o baie de ulei.

De ce ti-ai dori sudare mecanica? Nu ajuta cu nimic, mareste stresul si uzura pieselor, iar cand vei vrea sa le demontezi sa vezi distractie... E cat se poate de indicat sa gresezi filetul pedalelor, al monoblocului, pipele cu sabot, tija de sa etc.

Buna. As avea nevoie de un sfat. Am desfăcut pinioane de la pedalier si acum cind schimb de pe pinionul mic pe cel intermediar imi rămâne lanțul blocat intre cele 2 pinioane. Nu mai tin minte exact cum erau dar am facut o poza si cred ca distanta dintre pinionul mic si intermediar e mai mare decat cel mare si intermediar. E normal asta sau am pus invers pinionul? u8umahyz.jpg

Salutare !

Am rezolvat in cele din urma problema cu tacanitul .

Nu era de la vaselina de pe bratele axului ci din alta parte. Am fost la Alex, mecanicul de la Hypersport, s-a uitat putin la ea i-a strans pedalele si bratele pedalierului ( chestie pe care o facusem si eu ) si apoi a dat cu putin ulei la prinderea schimbatorului de la foi .   

Cadrul meu este din otel si am observat ca atunci cand accelerez foarte puternic cadrul se indoaie destul de serios ( uneori lantul aringe cusca schimbatorului de foi ) . E posibil ca la o anumita cadenta cadrul sa se indoaie in asa fel incat sa faca joc la prinderea schimbatorului si sa tacane .

• Upvote 1