d@n

Zgomot...pedale? lant...? butuc...?

Recommended Posts

Salutare!

aceeasi problema cu tacanitul la pedalare o am si eu, in urma cu 2 zile am schimbat: butuc pedalier ( la montaj "meseriasul" nu l.a gresat din ce am observat) , lant, caseta pinioane...pedalele le.am schimbat acum o luna jumate, am curatat tija de la sa...tacanitul tot persista, deja ma dispera..Se aude si la pedalarea ridicat din sa (in picioare)

Va rog daca aveti cateva sugetii, solutii...fac cinste !! :) , eventual recomandarea unui service BUN!!

Numai bine!

Tot legat de pedale.Cum pot sa scot bratul pedalelor de pe pătrat fără extractor?E o bicicletă Dancelli și cred ca de mult nu a fost desfăcută.Am făcut 9000 de km cu ea și acum am văzut ca are joc axul.

Bratul stang il scoti relativ usor cu doua ciocane, dar in dreapta e ceva mai problematic.

Eu pot sa ma laud ca pot sa scot un angrenaj cu ciocanul fara sa-l vatam, dar am multa experienta si cateva foi indoite.

Va rog daca aveti cateva sugetii, solutii...

Poate se aude de la schimbatorul de pinioane. O fi cuşca stramba sau vreo rotita rănită. 

Am rezolvat:românește :)))).Am cumpărat presă pentru scos pedale,aproape am distrus filetul,asa ca a rămas singura solutie: dalta (în dungă) și ciocanul.Le-am scos,am scos și axul pedalier.Pe el era un număr: 5--,02-84-gipiemme.Deci cred ca cel puțin axul era din februarie 1984 deci și bicicleta tot cam de pe atunci.Axul e în stare buna,calea de rulare a bilelor e fără probleme,bilele sunt bune,asa ca am spălat tot,curățat uns și montat înapoi.Și pătratele de la ax le-am uns cu vaselina iar acum pot folosi presa.