alinasd

Bicicleta cu raport bun calitate/pret pentru ture lungi

Recommended Posts

Va salut colegi.As dori sa-mi iau o bicla potrivita pt tururi gen ,Transfagarasan.Ce ma sfatuiti?Avand in vedere ca vor fi zone de deal din plin,ar trebui sa nu fie prea grea,un raport bun pinioane-foi,cauciucuri potrivite,un cadru bine proiectat,etc.Aveam in plan 3 variante:1)Kross Trans Siberian.2)Dhs Mountec 1183a.3)RR Rockrider 5.3.Aveti recomandari mai bune intr-un buget de 1500 Ron?

Nişte linkuri te rog?

Prima recomandare ar fi să nu aibă suspensii. Nu văd la ce ţi-ar folosi pentru tururi pe asfalt cu urcări multe, ba dimpotrivă.

Arunca o privire pe aici si o sa vezi ce probleme si-au pus si altii cand au fost in situatia ta.http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/81-ce-bicicleta-sa-mi-cumpar/

Dupa - trebuie sa te decizi ce categorie vrei - in functie de ce vei face mai mult si aici ai

- Cursiera

- Ciclocross

- MTB 

- cu roti de 26"

- cu roti de 29"

- cu suspensie pe fata

- cu suspensie pe fata si spate

- fara suspensie.

Unele enumerate se exclud din cauza pretului (cele cu suspensie in special.). Ideea e sa gasesti cel mai bun compromis intre banii si ceea ce vrei sa faci tu cu ea. Ar trebui sa le iei pe fieacare in parte si sa vezi plususrile si minusurile categoriei si de acolo incepi sapaturile. Abordarea direct cu uite asta e produsul - ce ma sfatuiti sa iau e putin grabita si eu trag concluzia ca nu prea stii ce vrei de la ea - bicla.

Uita-te si la cele sh - de obicei economisesti ceva banuti - DAR NU lua furaciuni. 

Daca scopul tau e sa mergi pe transfagarasan si in general pe sosele atunci orienteaza-te catre cursiere/ciclocross nu spre MTB. MTB-urile sunt pentru teren neasfaltat, pentru forestiere, denivelari - orice nu are asfalt. Asta nu inseamna ca nu merge si pe asfalt dar altfel mergi pe asfalt cu o cursiera si altfel cu un MTB. O solutie intermediara este MTB-ul cu roti de 29" -  cunoscut ca si 29er iar cealalta solutie e ciclocrorsul. Distractie placuta la studiat si ales :D

Pentru ture lungi, asfalt + niscaiva forestiere usoare, urcari, tot tacamul..ce zici de asta ?

Ai avea si garantie + service la ea, roti super ok, portbagaj ce se preteaza pentru coburi (in cazul in care faci si ture de 2-3 zile cu cortul, sa zicem) si altele.

Livreaza si in tara sau poti cauta si alte surse (cred ca sunt mai multe magazine ce aduc Cross).

Exista si variante mai ieftine, insa nu stiu nimic despre fiabilitatea lor la drum lung.

orienteaza-te catre cursiere/ciclocross

Omul a zis ca e interesat si de tururi, ceea ce implica distante lungi, eventual si cu un pic de bagaj dupa.

O cursiera cred ca este cam mult/in afara scopului  :).

Poti urca cu orice bicicleta de trekking pe Transfagarasan, nu neaparat daca ai bicla ultra-sport. :)

Dap - de fapt recomandarea era sa se orienteze catre roti de 28". Si din categoria aia am scapat trekkingul.

Multumesc de indicative si sugestii.Tzunoi,intuiesti bine intentiile mele si lipsa mea de hotarare..

Ma opresc la trecking,am facut o analiza si este cam ceea ce imi trebuie.Ce parere aveti de modelul asta?

http://www.sportxx.ch/de/ausruestung/bikes/crosswave-trekkingbike-country-premium-men-28-/pp.490159205386?selectvariant

Are cam tot ce ma intereseaza pe ea,mai putin greutatea,16kg+..

Sa caut ceva mai usor,brand mai cunoscut,dotata mai bine..?

Puneti si voi biciclete cu care voi personal ati avut experiente placute la drum lung..Nu uitati pretul maxim 1500Ron.

Bicicleta asta e de oras si plimbare. Pozitia verticala a corpului nu-i prea placuta pe distante lungi.

Iti trebuie ceva mai sportiv, roti de 28", fara suspensii, ghidon drept sau de cursiera.

Sper a nu se considera reclama.Imi place foarte mult bicicleta,este "foarte"completa,piese entry-level ok,pretul foarte bun.

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/city-bike-trekking/crosswave-172227#_=_

Oare nu se poate face transfagaraseanu cu ea?

Am inteles ca acest model e din categoria City bike / Trekking..

Aceeasi problema! Pozitie prea verticala, furca mai mult te incurca, dinamul din butuc trage si el. 

Lamureste-ne cu o chestie. Vrei sa mergi in ture cu bicicleta goala, sau cu bagaje.

Sa nu ma intelegi gresit... Poti urca Transfagarasanul cu orice bicicleta. dar poate conteaza si cat de repede si cat de usor il urci.

Fara bagaje de nici un fel,eventual un mic rucsac in spate.Cu ~1500 Ron ce bicicleta va-ti lua pentru o astfel de campanie?

Super frumoasa bicla de mai sus,daca ar avea si suspensie pe fata si s-ar incadra in 1500 ron as cauta una sa-mi iau.Zic cu suspensie pe fata caci am avut si m-am simtit incadrat in nevoile mele.Mai am si portiuni de panta cu piatra tip "macadan"..iar fara o suspensie pe furca "m-as face praf"..

O furca cu suspensii pe o bicicleta de 1500 de lei e deja praf. Nu uita ca doar o furca de top depaseste cu mult aceasta suma.

Nu sunt asa pretentios la drum,nici la componente.Sunt pe cale sa-mi cumpar o bicla,va rog sa nu cosniderati reclama si sa-mi spuneti ceva pareri de ea.Corratec e firma serioasa din cate stiu..

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-29er/corratec-cross-173276?ref=bazar_lista

Imi place mult cum arata,este cam uzata,are si urme de rugina chiar,insa o parere de-a voastra ar fi mai concludenta.Cu respect.

Mai bine fara, decat cu una care te incurca si nu isi face treaba :D.

Vad ca are roti de 29" si 9 pinioane,cu o greutate de cca 13 kg..ma voi descurca in zone de deal,sunt avantaje oare cu Corratecul asta?

Dacă-i vorba de rugina de pe frâne, aia nu-i o problemă... Aşa se întâmplă la toate frânele ieftine (şi chiar şi la unele mai puţin ieftine), au şuruburile, podul şi cotul din oţel insuficient tratat împotriva coroziunii. Le afectează doar aspectul.

Corratecul ala cred ca sare de 15 kg. Parerea mea e ca nu merita. E tare ciudat ... furca modesta cu suspensie si roata fata cu 16 spite.

Totusi, nu pot sa nu observ un lucru: noi iti recomandam un anumit tip de biciclete dar tu o "arzi" cu altul. Deci, tu de fapt ce vrei?

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/city-bike-trekking/city-biketrekking-scott-frane-hidraulice-model-2013-173237

Multumesc pt atentionari si recomandari.Ma bucur sa ma aflu printre voi.Ma atrasese aspectul,fiind pe gustul meu..si am sarit macazul..pfuu.totusi vreau ceva cu furca pe suspensie,am avut bicla fara suspensie si cu suspensie.iar cea cu suspensie sa comportat mai bine pt categoriile de drum folosite de mine.O sa ma incurce asa mult o suspensie la drum mai lung pe asfalt,atata timp cat se poate bloca?

Aceasta este bicicleta care o am: Switchback Mayday SL

bad09e13c3786fa6751e4ee1f1b1d203_5890547

65617f92b898b09be505bcace7a7bac1_5890547

Este foarte grea,peste 16 kg.La deal ma omoara efectiv.Suspensia nu stiu cat de slaba/modesta e insa e foarte rezistenta,inca nu are joc la cate drumuri pietruite am merscu ea..Cadrul foarte solid si brut.Cauciucurile Kenda foarte bune,nu am avut pb cu ele.

De aceea vreau acum sa optez pt un upgrade,la ceva mai usor,cu viteze mai multe,componente ceva mai bune,o bicla cu care sa pot parcurge distante mai mari dar sa o pot folosi si pe drumuri de tara/prundis si piatra macadan.

O sa-ti confirme tot forumul: decat furca aia cu "suspensie" mai bine una rigida.

Pur si simplu nu te ajuta cu nimic, e doar un soi de placebo pentru tine.

Si nu uita: "pe care"!

Uite si bicla mea cu care am facut asta vara Suceava - Sibiu (Păltiniş). Si dupa aia am folosit-o tot anul pe post de MTB!

1011469_10200754047105801_731146277_n.jp

• Upvote 1