vlad c4

Aparatorile de noroi pt timpul transportulului bicicletei pe masina ?

Recommended Posts

Urmeaza sa-mi iau bicicleta cu masina pt prima data si am o nedumerire. Am aparatori de norori Topteak Defender XC1. Aripile fata se prinzind cu suruburi de bratele furcii si pozitita lor e importanta pt a fi protejat de noroi, asa ca nu le-as da jos. Nu e chiar practic sa le iei jos sa le pui inapoi in exact aceeasi poztie. Aripa de pe spate se ia mult mai usor jos si nu necesita reglaj la hardtail. Bicicleta as transporta-o intr-un suport Thule 532 si as circula cu o viteza maxima de 100-110 km/h.
Intrebarea mea, in special pt cei ce au aceste aparatori, daca la aceasta viteza risc sa mi se rupa bratul aripilor fata de la curentul de aer ?

Eu am mers cu biciclete pe masina si nu au avut de suferit accesoriile din cauza vitezei dar jumatatea din spate a aripii fata va fi cea mi expusa. Daca poti sa o demontezi doar pe ea, ar fi foarte bine.

Poate fi incadrat la "las-o ba, ca merge-asa": trage-i doua ture de scotch din ala maro pe capetele aripii, pe sub janta si te-ai scos :D

@@Gabi.B.HD, inteleg ca tu ai circulat cu ambele semiaripi fata montate pe furca si nu au avut nimic de suferit, nu ?

Nu cu modelul ala ci cu unele dintr-o singura bucata, cu prindere doar pe potcoava furcii. Solutia data de @@crk ar putea functiona.

Intr-adevar solutia lui @@crk e de luat in calcul. Ai imobilizat partea de jos a semiaripii spate si nu mai ai probleme.