george.traista

Sfat achizitie MTB ieftin

Recommended Posts

Salut,

As dori sa achizitionez o bicla, bugetul este de 1000 lei si sincer cred ca mai bine cumpar ceva second-hand decat ceva nou dar destul de praf.

Am tot cautat si am ajuns la aceste 3, ce parere aveti? Ce ar trebui sa aleg sau, poate cineva imi sugereaza altceva. Sunt din Timisoara si as vrea sa fie din oras sau imprejurimi, sa pot sa vad produsul in fata inainte sa dau banii.

Scop: drumuri prin oras (sarit borduri si gropi) dar intentionez s-o duc si pe la tara unde nu este asfaltat deci as vrea sa fie cat de cat solida.

din ce am citit pe aici pe forum sunt bunicele pt un semi-incepator ca mine

[link șters]

probabil este un hill 500 cu mici modificari, cauciucurile nu mai sunt cele standard din ce vad in poza ceea ce ma face sa cred ca e destul folosita.

[link șters] 

pare solida si bine echipata dar din ce am citit pe forum, multi nu au o parere buna despre acest DHS deghizat

Multumesc anticipat!

Edited by otsdr
Șters link-uri către site-uri de vânzări

PRIMUL SFAT: NU MAI DESCHIDE UN TOPIC NOU SI MAI ALES NU-L MAI DENUMI, SFAT ACHIZITIE.

scuze ca am scris cu litere mari, mi-e lene sa scriu din nou.

Nu sunt permise link-uri directe către anunțuri de vânzare, pune doar imagini cu bicicletele respective.

1. scuze ca am deschis un topic nou, m-am uitat si nu am gasit un topic special pentru asta

2. revin cu poze si ce scrie in anunt pentru fiecare in parte

1. Caprine Epik 30

Textul anuntului

Caprine disc, furca sr suntor xct,cu blocaj pe brat,cadru aluminiu 45 cm,jenti duble,cauciucuri maxxis,
frane trinity,schimbatoare shimano alivio,etc poza reala

Pret 1000 lei

caprine01_zps7ca19808.jpg

caprine03_zps03d7dba8.jpg

caprine04_zps7ce71d81.jpg

caprine05_zps0ff4e2fd.jpg

2. McKenzie (probabil Hill 500)

Textul anuntului

Vand bicicleta McKenzie,cadru aluminiu,jante duble de 26",frane hidraulice pe disc,in stare foarte buna

Pret 900 lei

McKenzie01_zps25de76fd.jpg

McKenzie02_zps7adab217.jpg

McKenzie03_zps37cbf955.jpg

McKenzie04_zps17afbadb.jpg

McKenzie05_zps1b3defae.jpg

McKenzie06_zpsa47ce817.jpg

3. Mountec (probabil 1183)

Textul anuntului

Bicicleta Mountec Alu de la DHS Bike este o bicicleta recomandata pentru MTB (Mountain Bike).
Specificatii:
Producator: DHS Bike
Cadru: HT, aluminiu
Furca: Suspensie
Janta: 28''*24H dubla aluminiu
Frana: Disc
Foaie: 22*32*42T
Pinion: 7V Shimano "Tourney"
Schimbator fata: Shimano "Tourney"
Schimbator spate: Shimano "Tourney"
Manete schimbator: secventiale Shimano "Tourney"

stare tehnica si optica ff buna. caucuciucurile fara uzura . totul merge ff bine. km rulati(reali) 1232. garantie mai are 1 an si 3 luni.
bicicleta vine dotata cu stop , far, kilometraj , bidon apa . pedalele sunt platforma( le pot oferii si celele originale si cricul daca e necesar).

Pret 800 lei

Mountec01_zpsd27f9e3b.jpg

Mountec02_zps4a06e35a.jpg

Mountec03_zps5a52cef1.jpg

Mountec04_zps050841d8.jpg

Mountec05_zpsb99e6df1.jpg

Mountec06_zps38e09180.jpg

apropos: nu stiu daca ajuta la ceva, am 1.78 si 75 kg

in primul rand sa fi atent ca marimea cadrului sa fie buna pt tine, apoi poti analiza starea tehnica

Pe mine m-ar interesa parearea oamenilor de aici ca degeaba este ok marimea cadrului daca toti imi zic sa nu cumpar ca e praf (modelul respectiv, echiparea, etc, nu exact bicicleta din anunt ca nimni nu poate sa-si dea seama cu exactitate daca are sau nu probleme). Poate primesc ceva recomandari pro/contra pentru bicicletele de mai sus sau alte biciclete si cand ma duc s-o vad, o probez si daca imi vine bine atunci si cumpar.

pai e tocmai invers...daca marimea nu e buna pt tine, degeaba mai studiezi echiparea

Mountec şi McKenzie au preţuri nesimţite pentru ce echipare au. La Caprine nu-mi dau foarte bine seama şi n-am chef să mă chiorăsc la poze, dar dacă manetele alea Alivio sunt singura chestie mai răsărită atunci nu merită nici ea.

Dacă vrei MTB şi vrei să dai genul ăsta de bani ia o Rockrider 340 sau Rockrider 500 nouă.

PS: Ăia din Decathlon au pus jante simple pe 340 sau mi se pare mie?

Degeaba este ok marimea cadrului daca toti imi zic sa nu cumpar ca e praf

Intreabare - daca iti place o pereche de pantofi dar iti este mica sau mare - o cumperi? 

E - cam asa e si cu bicicleta - degeaba e buna tehnica daca nu ti se potriveste.

• Upvote 1

@@george.traista, amândoi aveţi dreptate. Sunt importante dotările dar şi mărimea. Află orientativ ce mărime ţi-e bună (ce înălţime ai?) şi asta să fie prima chestie la care te uiţi. Ştiu că unii vânzători nu dau nici măcar informaţia asta... dar dacă o dau şi nu se potriveşte e kaput.

M. Asta inseamna 46-48 cm la MTB 26er. La o bicicleta de sosea/trekking ar veni 54-56 cm.

Mountec şi McKenzie au preţuri nesimţite pentru ce echipare au. La Caprine nu-mi dau foarte bine seama şi n-am chef să mă chiorăsc la poze, dar dacă manetele alea Alivio sunt singura chestie mai răsărită atunci nu merită nici ea.

Dacă vrei MTB şi vrei să dai genul ăsta de bani ia o Rockrider 340 sau Rockrider 500 nouă.

PS: Ăia din Decathlon au pus jante simple pe 340 sau mi se pare mie?

Si eu as zice tot Rockrider 500. Vad ca au iesit la interval cu oferte noi, modelele astea cu 3 cifre nu erau pana acum.

Modelul 340 pare sa aiba jenti simple, intr-adevar.

da, am stat si am tot cautat si bicle noi pana in 1200-1300 si am gasit cateva, revin maine cu ceva linkuri si poate primesc si ceva pareri. merci de ajutor si o seara placuta tuturor ;)

Singura decenta este Rockrider 500, pentru ceea ce vrei tu o sa fie buna.. Celelalte nu merita sub nici o forma.

Singura decenta este Rockrider 500, pentru ceea ce vrei tu o sa fie buna.. Celelalte nu merita sub nici o forma.

am fost eu ieri la decathlon , cautam tot un rockrider 500, desi sunt pe site, este model nou, si va aparea cam peste 2 sapt in magazin dupa cum spun ei, s-a uitat tipul in baza de date, si deabia pe 23-mar se facea prima aprovizionare.

cat ma mai uitam la alte modele, am dat o tura prin magazin cu rockrider 5.3 , si nu m-au impresionat prea mult franele pe disc cu cablu. asa ca 500 este o solutie de mijloc , ma gandisem intr-un final sa iau un 5.1, iar cand mai strang bani sa imi iau una cu hidraulice, gen 540 , sau ceva si cu suspensie spate, dar e undeva pe la 5000ron, una cat de cat ok.

dupa ce am mai citit pe forum si m-am regandit ce o sa fac cu ea (in principal parcuri, munte momentan nu) , ma gandesc acum la un city bike (gen elops 100), nu prea vad necesitatea unui MTB, desi multi fac greseala in a cumpara una doar pt parc... . mai ramane problema cu dimensiunea cadrului, am 1,91m si 110kg

• Upvote 1

Mai bine riverside decat elops. E mai polivalenta.

Mai bine riverside decat elops. E mai polivalenta.

da, dupa ce am probat azi elops 100, nu exista marime XL, deci are cadru prea scurt.

sunt inca in cautari, am vazut si un riverside, dar nu mi-a placut ca nu avea aparatori , era mai mult spre mtb

vreau ceva cu ghidon mai relaxat si mai ridicat, eventual una din cele la care se poate regla inaltimea lui, si roti de 28

@@djcristi nu stiu care iti este bugetul si ce preferinte ai privind bicicletele de oras. Eu iti recomand sa faci o vizita si celor de la cityclete (Strada Madrid, nr 6, sect 1, Bucuresti (langa Perla Dorobanti)) sau altor ateliere de genul. Poate vei gasi ceva pe la ei care sa ti se potriveasca conform constitutiei tale, care sa iti placa si care sa se incadreze in buget. Intr-un atelier de biciclete ai ocazia sa iti faci bicicleta dupa cum iti doresti tu (iti alegi cadrul, rotile, saua, ghidonul, etc.) si poti proba/testa sa vezi cum te simti pe ea (da si la Decathlon si altii se poate, dar altfel sta treaba in atelierele de biciclete in relatia client-vanzator).

P.S.: nu fac reclama nimanui!

@@djcristi nu stiu care iti este bugetul si ce preferinte ai privind bicicletele de oras. Eu iti recomand sa faci o vizita si celor de la cityclete (Strada Madrid, nr 6, sect 1, Bucuresti (langa Perla Dorobanti)) sau altor ateliere de genul. Poate vei gasi ceva pe la ei care sa ti se potriveasca conform constitutiei tale, care sa iti placa si care sa se incadreze in buget. Intr-un atelier de biciclete ai ocazia sa iti faci bicicleta dupa cum iti doresti tu (iti alegi cadrul, rotile, saua, ghidonul, etc.) si poti proba/testa sa vezi cum te simti pe ea (da si la Decathlon si altii se poate, dar altfel sta treaba in atelierele de biciclete in relatia client-vanzator).

P.S.: nu fac reclama nimanui!

merci de sfat

Am mutat topicul la locul potrivit si i-am schimbat putin si titlul. 

Adevarul e ca e jale cu preturile astea. Cand vezi bicicleta cu 7 pinioane pe filet si echipare Tourney la 12 milioane, iti vine sa te lasi de ciclism...

• Upvote 5

Eu am dat acum 2 ani pe Univega HT300 1199 lei. Modelul 2012. Acum, in 2014, costa 1399... Preturile par sa creasca de la an la an.

@@djcristi Ai putea sa te gandesti serios sa iei in calcul si varianta SH. Pe site-urile de profil se gasesc multe la un pret extraordinar. De exemplu Specialized Sirrus. Intr-o luna am vazut vreo 5 anunturi cu modelul asta cu returi de la 1490 la 2000 de lei. 4 dintre ele erai 95 la suta noi. Eu cred ca merita.

Eu am dat acum 2 ani pe Univega HT300 1199 lei. Modelul 2012. Acum, in 2014, costa 1399... Preturile par sa creasca de la an la an.

Corect, Univega HT 300 2010 a fost 1039 RON. Si eu sunt de parere ca ar trebui sa ia second sau ceva Rockrider de la Decathlon.