viv

Parere Devron Riddle H5.9

Recommended Posts

Ce parere aveti despre aceasta bicicleta?isi merita banii?(2300 lei )Daca nu,va rog frumos sa argumentati si eventual sa-mi oferiti alte variante. Mie unul mi-a atras atentia pentru franele avid elixir 1.

Orice parere este bine venita.

Multumesc .

Daca faci abstractie de faptul ca e asamblata in Romania, de catre DHS, echiparea pare ok.

Dupa cum ai observat, probabil, bicicletele noi sunt scumpe (mie mi se par de-a dreptul supraevaluate).

Esti un tip inalt?

Am inaltime 1,85.

E buna, tine sa urci cu ea in Zece Hotare si sa cobori pe Valea Misidului  :)

La modul serios, Devron e o incercare romaneasca de a face niste biciclete de calitate, nu cred ca ar trebui sa le denigram, eu le-am vazut live inca de acum un an si arata fantastic de bine, echiparea e mai mult decat corecta la banii astia si cadrele nu vad de ce nu ar fi la acelasi nivel cu alte marci din acelasi esalon de calitate/pret. Eu as merge pe Devron oricand, nu au momentan ceva echipat la nivelul la care am eu nevoie. Mai e si garantia, dorind sa intre pe piata serioasa a bicicletelor ma gandesc ca vor avea un serviciu clienti si de rezolvare a garantiilor foarte OK.

• Upvote 1

Eu nu as lua asa ceva, nu am incredere in firma dhs(tonul se da de la varf iar serviciile postvanzare lasa de dorit) si nu vad rostul  atat timp cat preturile sunt mari si cadrele sunt facute in china.Au mai avut ei incercari esuate si se pare ca tot nu s-au prins de ce nu le merge

Cadre făcute prin China mai mult ca sigur că le au toţi cei care au preţuri mici la biciclete - Radon, etc.

Din ce văd prin poze parcă încep să semene cu bicicletele mai răsărite, dar sunt de acord că DHS are muuuuuult de spălat la firmă până să capete încrederea pasionaţilor.

• Upvote 1

Parca se mai faceau si pe la bulgari si unguri...mie personal mi se pare mai important un cadru bun decat un schimbator x4 in loc de x3.

Pentru un full suspension , m-as gandi sa cumpar o bicicleta de la o firma serioasa , dar un cadru hardtail din aluminiu mi se pare extrem de banal , sunt produse de zeci de ani de zile , de zeci de fabrici diferite , oricine stie sa faca un astfel de cadru .

Eu as opta oricand pentru un cadru ieftin , dar o furca/roti/transmisie de calitate .

Sa presupunem ca ai 2 biciclete echipate la fel , un scott de aluminiu si un devron de aluminiu , iar de diferenta de pret dintre ele , pe devron pui o furca reba sau niste roti usoare , care v-a fi mai performanta ?

Ideea este ca niste piese le schimbi mai repede decat un cadru, am vazut cadre de aluminiu de proasta calitate(cel mai prost la dhs l-am vazut) si difera aliajul, sudurile, geometria etc...

Eu as avea incredere in cadrele lor, un dubiu am cu rotile, dar oricum majoritatea bicicletelor vin cu roti de rahat in comparatie cu restul echiparii, pana la urma daca se duc repede aloci buget de un set de Crossride de pe RCZ si aia e.... Modelul Zerga D6.7 mi se pare super si e un 27,5 convenabil.

Dar totusi cadrul conteaza, chiar si daca e un HT de aluminiu. Nu e vorba de calitate, nu cred sa se rupa cadrele Devron sau sa nu fie aliniate, e vorba de geometrie. Din poze cel putin Devron par mai pe latura confort, mai putin spre race, ceea ce probabil se si doreste. Dar garantez eu ca pe o urcare sau chiar si o coborare foarte tehnica, abrupta, , acolo unde orice unghi isi face efectul, se simte din greu diferenta intre un cadru bun (Scott, Merida, etc...) sau un Devron sau Cross.

• Upvote 1

Mie mi se pare că e făcut în stilul "throw it at the wall and see what sticks". Doi producători de cadre, echipări paralele echivalente Sram şi Shimano, publicul target nu e foarte clar, plasarea la comercianţi nu e clară. Adică nimic nou, aceeaşi abordare clasică DHS de până acum.

Care e diferenţa între gamele Devron şi Impulse? De ce oferă în continuare pe site alte n-şpe game de zeci de modele, complet amestecate? Ce alt producător ştiţi care face "de toate" (şi le face bine?) Câtă încredere pot să am într-un producător care oferă simultan FS de 5000 şi de 500 de lei (da, ştiu că alea de 5000 nu-s ale lor...)

• Upvote 1

@@hcampian Exact pe 10 hotare vroiam sa-i fac testul ! ,Oricum pana la urma m-am orientat spre un devron de 27,5 ( riddle h6.7).Are dotari foarte bune (google it)  Intradevar cadrul parca nu-mi inspira asa de multa incredere si faptul ca bicicleta ii asamblata in RO dar totusi...Ma gandesc ca nu poate fi asa de rau,adica nu o sa fie ceva de gen ca merg cu bicicleta 1km si pica jos rotile de la ea.

Dar totusi cadrul conteaza, chiar si daca e un HT de aluminiu. Nu e vorba de calitate, nu cred sa se rupa cadrele Devron sau sa nu fie aliniate, e vorba de geometrie.

Daca stai sa te gandesti, geometria e cel mai usor si ieftin de copiat. Si nici nu cred ca sunt probleme cu drepturi de autor in privinta asta. Altfel stau lucrurile in ceea ce priveste materialul, greutatea, sudurile , alinierea.... Astea mi se par greu de copiat.

• Upvote 1

Fiecare face ce vrea, eu de la o vreme nu mai iau paste Barilla, iau Baneasa, as face asta fara probleme si la biciclete, doar ca pe 29 nu au o echipare decenta, daca aveau ceva cu XT, o furca macar Reba, o calaream deja, poate negociam o treaba sa o folosesc la concursuri si sa o iau mai lesne.... Oricum, nu exclud posibilitatea asta, pana la urma sunt importatori SRAM, eu as alerga si la concursuri pentru ei daca mi-ar face o troaca acceptabila, s-ar putea sa se intample o legatura la un moment dat.

In alta ordine de idei, de mult vreau sa mai ajung cu MTB-ul in zona aia. @@viv , daca ajung vara asta, te caut. Am batut toata zona aia in 15 ani de speologie pana in cele mai mici cotloane si acum ca m-am mutat la Bucuresti si m-am dat pe pedalat ma tot gandesc ce zona faina ar fi de un mic concediu. Stiu atatea drumuri faine de MTB pe acolo....

@@hcampian sunt locuri foarte frumoase pentru pedalat aici,eu iti recomand.Pai o punem de o miscare daca dai pe aici cu toata placerea.

@@Tudorss devron riddle h6 7 2014 pana la urma. :) zilele astea pun comanda.

Sa o stapanesti sanatos! Poate ii faci si niste poze cu finisajele cand o primesti si un scurt review mai pe urma..

Ar merita diferenta la Zerga daca ai putea, stiu ca sunt ceva bani dar sunt justificati pe deplin. Dar merge si aia...

@@hcampian Crede-ma aia am vrut si eu de la inceput dar nu mi-am mai permis nici un leu in plus.Oricum primul lucru care o sa-l schimb la ea o sa fie furca.@@Tudorss Multumesc,o sa fac un review video ca sa vedeti cum arata.

@@Tudorss ce sa zic,am bicicleta de o saptamana si ceva,domnisoara se comporta impecabil deocamdata.Mie unu pe coborari mii se pare atata de fain.Sunt foarte multumit.

Uite am filmat-o ca sa va faceti o parere despre ea . Marimea este L si eu am 1,85.Parca or facut-o astia exact pentru mine.

Acuma nu ma prea pricep eu la filmat.

Pe scurt eu cred ca am facut o investitie buna  si recomand tuturor aceasta bicicleta tinand cont de echiparea dansei.

PS : Scuze pentru dublu post.

Desi le vazusem acum un an foarte putin, am revazut acum Devron-urile la ExpoBike si parerea mea e.... WOW. Arata mai bine ca majoritatea bicicletelor de pe piata. Acuma sa vedem cum trec de testul timpului si, mai ales, cam cat duc rotile alea de pe ele, ca ala mi se pare cel mai dubios element.

Atfel, sunt curios cum mai e drumul din Suncuius in Valea Misidului pe sus pe la mina. Mai exista? E practicabil si cu o masina 4x4? Cu bicicleta ma gandesc ca mai merge. Podurile peste Cris cum mai sunt? Se mai poate trece pe cel de la iesire de pe Misid, eventual cu tot cu bicicleta?

@@hcampian In principiu eu zic ca da,dar o sa ma interesez mai amanuntit si o sa iti las un msg.