Thudor

Durere picior stang

Recommended Posts

Revin si eu.

Am fost la alt dr mai competent, cand m-a vazut cu tricoul de la prima evadare si tomografia in mana m-a bagat direct.

Si-a dat seama ca la mine suferinta nu e numai fizica.

Am discutat si de bicicleala si ca daca am fortat pe la concursuri fara alt antrenament si pt spate a fost cam nasol pt mine fiind mai inalt.

Eu tot hernie la l5 s1 am.

M-a pus sa ma ridic pe varfuri pe un picior, apoi pe celalalt. M-a intins pe pat si mi-a ridicat piciorul sa vada pana unde suport.

Concluzia: nu e de operat, dar nici de stat in pat.

Sa fac miscare, dar fara sa fortez sau sa car greutati sau sa ma bruschez.

Asa ca ma scol dimineata pe la 5-6 cu o pofta de viata ca niciodata.

La serviciu nu stau mai mult de 20min la birou, ma misc mereu si aproape ca nu mai simt nimic.

Pe bicicleta inca nu m-am urcat, dar m-am plimbat mai mult pe jos.

Sanatate la toti.

• Upvote 1

Update:

Medicatia si-a facut efectul cu brio, iar faptul ca mi-am schimbat total obiceiurile proaste de a sta cu orele pe scaun la birou, m-a ajutat.

Durerile nu mai apar nici noaptea, dimineata parca as fi putin mai amortit pana ma dau jos din pat si fac cativa pasi.

Am reinceput naveta pe bicicleta (doar 4km), dar plec mai de devreme si merg mult mai incet si prudent.

Vreau sa ma duc la bazin si sa ma apuc de un program de inot si gimnastica in apa, ceva lejer pt a imbunatatii muschi spatelui.

Sanatate!

• Upvote 1

Am şi eu o durere de asta, doar că la dreptul, fix la încheietura şoldului. Cel mai tare doare când pedalez, mai exact când îndrept piciorul. După ce pedalez o vreme şi pun piciorul jos, durerea e groaznică, dar dacă mă forţez şi întind piciorul, trece ca prin minune.

Dupa descrierea ta s-ar putea sa fie si muschiul piriform. Ai fost la un control ceva ca sa afli exact de unde vine durerea?

In cazul in care este muschiul piriform rezolvarea este usoara , v-a trebui sa mergi la kineto si sa te invete cateva exercitii de intindere inainte de sala / pedalat.

Multa sanatate!

Am şi eu o durere de asta, doar că la dreptul, fix la încheietura şoldului.

E adica in zona inghinala, pe coapsa? Pare a fi mai degraba legat de aductori. Poate ai facut o tendinita in zona aia.

E adica in zona inghinala, pe coapsa? Pare a fi mai degraba legat de aductori. Poate ai facut o tendinita in zona aia.

Nu, era chiar la încheietură. Mă rog, n-am mai avut problema asta de atunci.