Marius

Ture pentru cei din judetul Covasna

Recommended Posts

Deschid si eu un topic pentru a ne informa reciproc despre turele mai scurte sau mai lungi pe care vrem sa le facem, sau sa postam turele pe care le-am facut. In felul asta poate mai scoatem si pe alti din casa.

Deasemenea cei care tranziteaza judetul pot intreba aici despre starea drumurilor, obiective turistice, trasee pe sosea si off road, etc.

Edited by maus

Postez o tura facuta dumineca 17.08 pe distanta: Sf. Gheorghe-Baile Tusnad - Pasul Casin (875m) - Valea Casinului - Tg. Secuiesc - Sf Gheorghe 129.3 km

Pasul Casin

Imagine postată

• Upvote 1

frumoasa tura! Din ce am auzit asfaltul nu prea mai e pe unde ai fost tu. Asa este?:mrgreen: sau primesc informatii gresite ?:?

Era o portiune neasfaltata de 10 km pe Valea Casinului, acum 8 ani cand am fost prima oara cu semicursiera Pegas :oops:. Intre timp au asfaltat-o si au construit si cateva poduri. In rest drumul e bun. A nu se confunda cu Valea Casinului din jud Bacau.

Multumesc pentru informatie! Sper sa ajung prin septembrie prin acea zona :D

Tura facuta Dumineca 07.09:

Sf Gheorghe Valcele Brasov Poiana Bv Rasnov Brasov Bod Sf Gheorghe. 127 km.

Imagine postată

• Upvote 1

Frumoase pozele.

Sambata, 22 nov. mergem la Babele cu MTB. Ne intalnim in Sinaia in jurul orelor 08.30 in Gara Sinaia.

Cei din Bucuresti ne intalnim la ora 06.00 in Gara de Nord pentru Rapidul de 06.10.

Echipament adecvat pentru iarna si ceva schimburi de haine, inclusiv lumini fata si spate. Tel. 0744.158.497. Florin.

@marius tata, la cat vorbiram si ne vazuram tot anul, eu numai acum am vazut postul acesta. Promit sa mai scriu si eu:D

@florine, brrr, azi la Babele, eu sper ca v-ati razgandit sau v-ati intors din drum, cel putin la sf gheorghe a dat ca lumea cu zapada

Salut Florin! Sa stii ca nu v-am uitat! Sper sa reusiti. Noi astazi am facut o tura mica in Muntii Baraoltului dar parca am fi fost la o tura de supravietuire. Zapada era mare si extrem de moale, nici pamantul sub ea nu era inghetat, iar vantul sufla viscolit. Veteranii din Sf Gheorghe nici nu au vrut sa vina. Doruk chiar ne-a avertizat, pe buna dreptate. In fine drumul a fost extrem de frumos, dar l-am redus substantial fata de ce ne-am propus.

Fotografii despre tura vedeti pe http://picasaweb.google.hu/kkisslaci/Gyilkos2008Nov22?authkey=Hh3GK9CKMWM#

Sa speram ca vremea sa se raceasca cat mai repede!

Salut Florin! Sa stii ca nu v-am uitat! Sper sa reusiti. Noi astazi am facut o tura mica in Muntii Baraoltului dar parca am fi fost la o tura de supravietuire. Zapada era mare si extrem de moale, nici pamantul sub ea nu era inghetat, iar vantul sufla viscolit.

.......... In fine drumul a fost extrem de frumos, dar l-am redus substantial fata de ce ne-am propus........

Bun si asa. Ma bucur sa te "aud" pe aici LIBRARIAN.

Noi am mers din Sinaia pe MTB, pe drumul catre Moroieni si apoi la Cabana Cuibul Dorului. Aici ne-am oprit din drumul catre Babele pentru ca zapada cazuta pana la nivelul butucului rotilor era foarte afanata si se aluneca rau.

Ne-am intors in Sinaia si apoi am mers la Predeal - Cabana Cioplea - Cabana Susai si retur la Predeal. Aici se putea merge bine pe zapada, era batatorita si inghetata. Detalii si poze urmeaza pe Topicul Cicloturism.

Ca tot venii vorba de M-tii Baraolt. M-am gandit sa debutez in mtb cu o tura, traseul ar fi: Pasul Hatod (710 m) - Pasul Vadas (951 m) - Vf. Gurgau (1017m)- Hetea - Araci (traseul cu banda albastra). Deci traversarea muntelui de la N la S. :P Ce ziceti ? se poate parcurge intr-o zi, a mai incercat cineva ?

Marius, eu cred ca tu vrei acum sa glumesti, uite o frantura din jurnalul meu cu turele de MTB:

Sf. Gheorghe - telegraf – Şugaş Băi - Gyertyanos – canton Vadas – Valea Zălanului – creasta Baraolt – pasul Hatod –(pe şosea) Malnaş - Sf. Gheorghe

Total: 70,4 km, timp 4h22m

partea care te intreseaza pe tine este in sens invers, de la pasul Hatod, pana in zona Sugas Bai (vf Gurgau) iar mai departe, spre Hetea si Araci, e scurt si usor.

Vorbim mai pe indelete, primavara viitoare

Se pare ca vorbesc prostii :rolleyes:. Eu ma refeream la mine daca pot parcurge traseul. Nu vreau sa parcurg traseul in ritm de concurs. Si eu vreau sa ocolesc putin Hetea, in plus mai sunt si o gramada de stanii prin zona. Exista si alte variante, si pana la primavara mai e mult.

Imagine postată

Un stejar in toate cele 4 anotimpuri. Muntii Baraolt. Sper ca va place.

Imagine postată

Imagine postată

Sursa:Alpinet.org

Exista si alte variante, si pana la primavara mai e mult.

Primavara bubuie :) tura mai vrei s-o faci? Daca da, cand? Daca nu, respectiv deja ai facut-o, mai aveti alte planuri in zona?

Din nefericire problemele de sanatate ma tin departe de bicicleta, inca cel putin o luna. Voi face prin mai o tura pe sosea, incluzand Lacul Sfanta Ana - Muntele Puciosul-Balvanyos.

Sunt foarte multe lucruri de vizitat in zona Lacul Sf Ana- Balvanyos. As mentiona:

-tinovul Mohos

http://alpinet.org/foto/2008/05/28/ZmNhNDJmMGFhNjE0OWQ3MmI2YTc2ZjRiZWE4YmI4MTfoto_72281.jpg

- Muntele Puciosul, Cetatatea Balvanyos, Pestera Ucigasa (mina de sulf intre sec XIV-XVIII),

Baile Cisar http://www.balvanyos.proturism.ro/img/statiunea/aa.jpg

, Valea Iadului ( o zona cu multe izvoare ce contin sulf, foarte rare. Se gasesc doar pe insula Java si statul Tenessee Sua.) Si multe altele.

Promit ca la primavara am sa fac tura, si am sa va prezint in detaliu, toata regiunea.

Poate doruk, LIBRARIAN, jakabtibi si restul gastii reusesc sa faca tura intre timp, eu inca nici mtb nu am.

tura de weekend(4-5 apr.2009): brasov-lacul sf.ana-targu secuiesc-covasna-comandau-intorsura buzaului-brasov.

In acest weekend vreau sa fac tura descrisa pe scurt mai sus, impreuna cu un prieten. Daca va intereseaza participarea, mai jos voi da detalii despre traseu si datele de contact.

Traseu:

Sambata(120-130km): 08:52 plecare din Gara Brasov pe traseul: Sanpetru-Valcele-Sfantu Gheorghe-DN12pana la Bixad-lacul Sf. Ana-Targu Secuiesc-Hilib (un sat uitat de lume la 3km Nord Ghelinta). In Hilib probabil vom innopta.

Duminica(120-130km): Ghelinta-Harale-Zabala-Covasna-Comandau-Covasna-Zagon-Barcani-Int. Buzaului-(daca mai e timp incercam drumul: Acris-Vama Buzaului-Tarlungeni-Brasov) daca nu, pe DN10 pana in Teliu, de acolo Budila-Tarlungeni-Gara Brasov.

Conditii:

Cazare la cort, daca veniti peste noapte sa va aduceti cort ca noi suntem 2 intr-un cort de 2 (ne vom caza in curtea unui taran, gasim noi), mancare de la conserva in timpul zilei sigur, seara poate tot de la conserva poate la o bodega din sat.

Echipament minim: Bicicleta (nu cursiera si nici bolid de downhill sau asa), cort, izopren, sac de dormit, haine adecvate pt a merge pe bicicleta la temp. intre 25 si 5 grade, pe soare si pe ploaie, scule pt reparat pana+trusa de imbusuri, frontala sau far la bicicleta, vesta reflectorizanta,voie buna. (noi avem coburi pt. a ne cara bagajele, daca ai foarte bine, daca nu, e bun si rucsac.

Contact: 0741061807-Mihai Lesiacu; 0726675645-Manea Petre Dan

@mihai_lesiacu

sa aveti cu voi si haine groase, la Sf Ana inca este zapada, iar in zona judetului nostru temperaturile nu sunt, inca, prietenoase cu biciclistii. Aveti voi un fix cu Hilib sau ati ales la intamplare? In zona sunt multe pensiuni, daca cauti putin gasesti si preturi acceptabile.

Bafta de vreme, Eduard

Lasati corturile acasa! Inca e prea frig pt cort. V-as fi insotit macar pe portiune, dar am luat o viroza, de toata saptamana a trebuit sa uit de ciclism.

Poate doruk, LIBRARIAN, jakabtibi si restul gastii reusesc sa faca tura intre timp, eu inca nici mtb nu am.

Eu de fapt vroiam sa-mi stabilesc niste relatii din timp, caci incepand cu luna mai intentionez sa petrec fiecare al doilea sfarsit de saptamana la Bod.

... intentionez sa petrec fiecare al doilea sfarsit de saptamana la Bod.

Nu stiam de ce un clujean e atat de interesat de judetul nostru.:P

Te ai "plasat'' intr-o zona strategica, la 12 km de Brasov si vreo 23 de Sf Gheorghe. Nu cred ca o sa ai probleme sa gasesti pe cineva sa faci ture.

Daca faci mtb esti la doar 5 km (Araci) de Muntii Baraolt (vezi harta de mai sus), deci ai destul ''loc de joaca''. Daca esti cursiera sunt destule trasee in imrejurimi: Poiana Brasov, Pasul Brotocea, Paraul Rece, Padurea Bogatii, Valea Buzaului etc.

Eu merg pe cursiera, vroiam sa-mi iau anu asta si mtb dar nu cred ca reusesc sa-mi iau prea curand. Putem sa facem niste trasee prin Mai (daca ma recuperez pana atunci) daca vrei.

Pentru mtb vorbesti cu doruk & co, sunt sigur ca te vor integra perfect in gasca lor.

Traseul de care intrebai il voi face poate prin vara,cu o bicicleta inchiriata daca va fi nevoie.

Iti recomand sa arunci o privire si pe blogul lui Librarian, http://kkisslacibike.blogspot.com/. Mai vorbim.