Marius

Ture pentru cei din judetul Covasna

Recommended Posts

Foarte frumos baieti, mi-a facut placere sa ne intalnim pe langa Lacul Rosu in Turul Romaniei 2009. Si mi-au placut inscrisurile facute pe sosea cu vopsea alba, de incurajare a ciclistilor pe care-i simpatizati si sustineti.

- Sambata, 22 august, facem o tura din Bucuresti pana la Cheia - Bratocea si retur (pe cat posibil fara tren), intalnire la ora 08.00 la Arcul de Trimf (Bucuresti). Poate aveti placerea sa ne intalnim pe traseu, intre Bratocea si Cheia. Posibil sa fim la Bratocea in jur de ora 13.00-14.00. Am anuntat si pe brasoveni.

Ne-ai invitat de atatea ori ca mie rusine sa nu vin si de data asta, sper ca poate mai vine cineva din restul trupei, daca nu au planuri la mtb.

nu stiu daca au fost spre 1000, dar cu certitudine a fost cea mai numeroasa participare de pana acum. A fost o adevarata defilare a biciclistilor, practic s-a blocat circulatia masinilor in zona centrala, pentru cel putin 30 minute.

La cat mai multe si numeroase asemenea manifestari.

S-a promovat pe situl S?T?MÂNA EUROPEAN? A MOBILIT??II

prin ziare, s-a implicat si politia, echipa de baschet feminin a orasului. In plus maghiari stiu sa se mobilizeze m/, in comparatie cu romanii la manifestari.

Conform ziarelor covasnamedia si pluszportal au fost peste 1000 de articipanti, au fost si foarte multi copii. Marsul ajunseza la un moment dat in fata garii, iar coada abia se pregatea sa urce podul. Pentru un oras de 67.000 de locuitori aceasta manifestatie a avut un impact f mare. Se vedea pe fetele soferilor si a pietonilor.

mass media (ziarele - cu aparitii zilnice premergatoare evenimentului, posturile de radio, TV locale)

Amplasarea unui MARE panou in zona de plecare, cu cateva zile inainte de eveniment, foi volante si fluturasi

Implicarea autoritatilor locale. Politia a fost prezenta prin lucratorii ei, venind doar pe biciclete si in numar mare.

Mi-a fost dat sa vad toate tipurile de biciclete si marci, inclusiv orizontale, remorci ptr si cu copii, scaune de bike ptr micuti, etc

Chiar ca cine a dorit sa participe a venit cu orice fel de bicicleta avuta la indemana.

In general soferii erau intelegatori. Poate si din cauza ca totul era asa de intens mediatizat. Pe tot traseu am intalnit numai o persoana care arata vizibile semne de nervozitate, dar nu avea ce sa faca. Eram prea multi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hotarati ca intodeauna, bravo voua, ati inceput cu dreptul ......anul biciclistic

Toate cele bune prietenilor din Sf Gheorghe Si la multi ani.

Doruk noi incepem direct cu vf Omu ...8->

Doruk noi incepem direct cu vf Omu ...8->

mi se pare corect

si sa-ti fac putin in ciuda te anunt ca imediat cum mai da putina zapada "iesim" in platou cu "focile".

La Multi Ani si Galatiului, sa ne revedem sanatosi.

La multi ani si voua Galatenilor(si nu numai),ne vedem cit de curind,daca o tine asa vremea ;-)))!

Astazi m-am solidarizat cu cei care sunt la Arges Winter Race, asa ca am iesit si eu in padure. Desi fost foarte cald, zapada nu s-a subtiat asa de mult cat ma asteptasem. A fost greu in zapada uda, am si cazut de cateva ori. Odata era sa cad intr-o balta cu bicla cu tot. In drum m-am intalnit cu niste romi care erau la adunat niste lemne. Nu au ras, au zambit numai la mine, semn ca oamenii incep sa se obisnuiasca cu ciclistii montani chiar si cand e iarna. Eu am incercat sa nu cad pana ies din campul lor vizual. Per total a fost fain (am facut numai 10 km)[ATTACH=CONFIG]16332[/ATTACH], dar cred ca o sa ma bag pe asfalt pana se va mai incalzi si se va usca putin vremea.[ATTACH=CONFIG]16333[/ATTACH]

Astazi m-am solidarizat cu cei care sunt la Arges Winter Race, asa ca am iesit si eu in padure. Desi fost foarte cald, zapada nu s-a subtiat asa de mult cat ma asteptasem. A fost greu in zapada uda, am si cazut de cateva ori. Odata era sa cad intr-o balta cu bicla cu tot. In drum m-am intalnit cu niste romi care erau la adunat niste lemne. Nu au ras, au zambit numai la mine, semn ca oamenii incep sa se obisnuiasca cu ciclistii montani chiar si cand e iarna. Eu am incercat sa nu cad pana ies din campul lor vizual. Per total a fost fain (am facut numai 10 km)[ATTACH=CONFIG]16332[/ATTACH], dar cred ca o sa ma bag pe asfalt pana se va mai incalzi si se va usca putin vremea.[ATTACH=CONFIG]16333[/ATTACH]

Tiganii nostri sunt mai civilizati de cat ai lor :). Intr-adevar si eu cand opresc la izvor la Valcele, tiganusii stau si se minuneaza de anvelopele subtiri ale cursierei. Asta vara am intrat intr-un sat total necunoscut pentru mine Aninoasa, am fost surprins sa vad ca ma salutau toti tiganii, in limba maghiara, i-am salutat si eu.

D-le doruk, mai te dai mult cu ski-urile ? :D, ca noi am vrea sa vina primavara :-W.

Are pile acolo sus,da las' ca fac eu neste dansuri de adus primavara....asa nu se mai poate,cum adunam kilometrii?

Nimeni nu este tentat de Arges Spring Race din CV?

Nimeni nu este tentat de Arges Spring Race din CV?

Eu m-am programat pt Tg.Secuiesc,oricum o sa avem concursuri din belsug...Bafta baieti!!!

Si as dori sa mai bag niste km in bulani...

Eu m-am programat pt Tg.Secuiesc,oricum o sa avem concursuri din belsug...Bafta baieti!!!

Si as dori sa mai bag niste km in bulani...