Marius

Ture pentru cei din judetul Covasna

Recommended Posts

O zona foarte frumoasa!!!vreau sa fac un tur pe acolo la sfarsitul lui august,tot timpul sunt soselele asa goale?

• Upvote 1

Eu am fost duminica. Drumurile sunt mai libere. Pe Pasul Vlahita e ceva circulatie, dar nu te deranjeaza nimeni. In schimb pe Valea Homorodului Mic, am fost surprins si eu de cat de putine masini sunt. In 25 km am fost depasit de maxim 5 masini. La fel si intre Satu Nou si Vârgis, circulatia e foarte redusa. Se poate vedea si in albumele mele, ca evit pe cat se poate sa fac poze cand sunt masini pe sosea, sau in preajma peisajului pe care vreau sa-l imortalizez. Nu vreau sa am ca amintire o poza cu bmw-ul lui "Dodel". http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Buna tuturor din judetul Covasna, sper sa putem organiza niste ture impreuna. Eu sunt disponibil si in timpul saptamanii.

Daca tot esti din Tg.Secuiesc, poate stii care e starea drumului Ojdula-Lepsa?

L-am facut cu multi ani in urma, am auzit ca s-ar fi asfaltat (sau e in curs de).

Daca tot esti din Tg.Secuiesc, poate stii care e starea drumului Ojdula-Lepsa?

L-am facut cu multi ani in urma, am auzit ca s-ar fi asfaltat (sau e in curs de).

E nou nout drumul pana in Ojdula, in sat , si partea ce apartine de judetul Covasna e naspa, cum ai trecut dincolo e bine. Am fost de Paste cu sotia si copii cu masina la cascada Putna. Foarte posibil ca de atunci sa mai fi reperat din drum si la noi in judet.

daca s-ar asfalta tot drumul ala ...ar fi ceva ! E o zona cu potential imens si chiar nu inteleg de ce s-a asteptat atat de mult ca sa se intreprinda ceva.

Luati-va gandul de la drumul ala, ca de anul trecut din septembrie nu s-a mai facut aproape nimic. Cel putin in partea judetului Covasna. Adica sunt 5 km neasfaltati, drumul e destul de afectat din cauza apei care a sapat santuri.

Ar mai fi 2 km in Ojdula, candva asfaltati, dar acum plini de gropi. In schimb In Vrancea se lucreaza, acum se monteaza parapeti. Eu astept de doi ani sa fac o tura pana la Cascada Putna, dar pana baietii competenti de la Romsilva si cei de la drumuri nu trec cele cateva zeci de hectare, din fondul forestier (care din cate stiu apartin de Parcul National Putna) la fondul de drumuri nationale, nu se poate incepe asfaltarea.

Cine e interesat de o tura de 155 km, pentru sambata, e binevenit.

http://www.bikemap.net/route/1181590

Luati-va gandul de la drumul ala, ca de anul trecut din septembrie nu s-a mai facut aproape nimic. Cel putin in partea judetului Covasna. Adica sunt 5 km neasfaltati, drumul e destul de afectat din cauza apei care a sapat santuri.

Ar mai fi 2 km in Ojdula, candva asfaltati, dar acum plini de gropi. In schimb In Vrancea se lucreaza, acum se monteaza parapeti. Eu astept de doi ani sa fac o tura pana la Cascada Putna, dar pana baietii competenti de la Romsilva si cei de la drumuri nu trec cele cateva zeci de hectare, din fondul forestier (care din cate stiu apartin de Parcul National Putna) la fondul de drumuri nationale, nu se poate incepe asfaltarea.

Cine e interesat de o tura de 155 km, pentru sambata, e binevenit.

http://www.bikemap.net/route/1181590

Buna de unde plecati si de la ce ora?
  • Upvote 1

Buna de unde plecati si de la ce ora?

Deocamdata sunt doar eu, poate pana dimineata se arata si alti doritori. Intalnirea e la Hotel Castel (langa Covalact) la ora 9.00.

Cateva poze de la tura de sambata;

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Pentru dumineca, tura la Siriu.

Pentru saptamana viitoare as incerca "Col du Ciocan", adica Bran - Podul Dambovitei - Dambovicioara -Ciocanu - Sirnea - DN73.

• Upvote 2

Salutare baieti. O ceata de fo' (>10 speram) cativa flacai din satu' nost' (Brasov) a pus la cale pentru maine o vizita velo la voi in "sat", cu plecare in jur de 12:30 din BV, intoarcere la intersectia cu Covasna/Reci pe la 13:30 si in jur de 14 sa ajungem la Sfantu'. Poate ne intalnim pe drum sau macar in centru la Sugas. Sper sa fim cat mai multi, din ambele "tabere". Seara faina, pe maine.

• Upvote 1

Am fost luat cu programul incarcat de lucru, plus renovare/remobilare apartament. Concediu ioc, sper sa mi-l dea in Octombrie. Daca revin, dupa niste drumuri scurte vreau sa fac Tg. Secuiesc - Onesti si retur.

Pana atunci stima temerarilor :)

• Upvote 1

No, noi am fost vreo 8 oameni, si din pacate, desi ne-am tot intersectat cu ciclisti, si rutieri si MTB-isti, n-am vorbit cu nimeni si am stat la o "fragutza" (a se citi BR) intre noi. Poate alta data si va anuntam din timp. Pana atunci, cele bune si spor la pedala, ca am vazut ca se da la ea in zona, bravo!

Pentru Duminica am in plan Pasul Oituz eventual cu prelungire pana la Poiana Sarata.