Recommended Posts

Va salut!

Ieri am am observat ca imi erau cam slab stranse pinioanele si cu ocazia asta le-am scos si le-am curatat bine. Mi-e frica sa nu le fi strans prea tare, in sensul ca le-am strans cam cat am putut(am lasat gravitatia sa ma ajute, cu o cheie cu bratul de vreo 15 de cm). Acum clichetii au un sunet mult mai metalic decat inainte. Exista o limita maxima pana la care pot fi stranse? Am vazut ca 40Nm se recomanda, dar neavand cum sa masor nu stiu cam cat ar veni asta. Le-as mai desface inca odata, dar nu mai reusesc ca nu am cheie cu lant, doar un lant rupt cu care prima oara le-am putut desface pentru ca au fost foarte slab stranse si nu ma ajuta nici faptul ca am uitat sa pun vaselina pe filetul lockringului. Pinioanele sunt Shimano HG50.

Multumesc anticipat!

• Upvote 1

Va salut!

Ieri am am observat ca imi erau cam slab stranse pinioanele si cu ocazia asta le-am scos si le-am curatat bine. Mi-e frica sa nu le fi strans prea tare, in sensul ca le-am strans cam cat am putut(am lasat gravitatia sa ma ajute, cu o cheie cu bratul de vreo 15 de cm). Acum clichetii au un sunet mult mai metalic decat inainte. Exista o limita maxima pana la care pot fi stranse? Am vazut ca 40Nm se recomanda, dar neavand cum sa masor nu stiu cam cat ar veni asta. Le-as mai desface inca odata, dar nu mai reusesc ca nu am cheie cu lant, doar un lant rupt cu care prima oara le-am putut desface pentru ca au fost foarte slab stranse si nu ma ajuta nici faptul ca am uitat sa pun vaselina pe filetul lockringului. Pinioanele sunt Shimano HG50.

Multumesc anticipat!

sunetul mai degraba de la curatat este, nu cred ca este problema

Eu am o cursiera cu butucul spate exage , cu 7 pinioane pe caseta si cand am desfacut pinioanele am observant o mica fisura a casetei butucului , fix langa o ''buza''  a unui ''canal'' al casetei, acolo unde caseta este mai subtire si BANUIESC ca s-a intamplat asta din cauza strangerii excesive a inelului pinioanelor .

Offtopic....la cursiera cu pricina am niste pinioane HG50-7 randuri, 13-26 insa curios de grele , fata de un grup de pinioane mai modern, HG41-7 randuri 11-28 .

Multumesc pentru raspunsuri!

Sa vad, o sa mai incerc sa-l destrang un pic, macar ca sa pun vaselina pe filet. Daca ma poate ajuta cineva din Timisoara 5 min, cat sa destrang un pic caseta, cu un chain whip, i-as fi foarte recunoscator...

• Upvote 1

Multumesc pentru raspunsuri!

Sa vad, o sa mai incerc sa-l destrang un pic, macar ca sa pun vaselina pe filet. Daca ma poate ajuta cineva din Timisoara 5 min, cat sa destrang un pic caseta, cu un chain whip, i-as fi foarte recunoscator...

Nu poti sa destrangi ceva, nu exista notiunea.

Ok, sa desfac, sa slabesc :) ...cred ca s-a inteles ce am vrut sa zic. E un regionalism care se foloseste unde am crescut, si de unele cuvinte greu te dezveti.

Nu se fisureaza caseta daca strangi lockringul prea tare. Lockringul apasa pe pinioane, nu pe caseta.

De asemeni, nu are nici o treaba strangerea lockringului cu invartirea casetei si sunetul clichetilor.

Sper ca totusi nu am distrus filetul. Probabil ca inainte, cum era destul de slabit lockring-ul, si pinioanele nu erau chiar fixe, amortizau din sunetul clichetilor. Sau poate ar trebui unsi un pic cu ulei, dar parca nu mi-as face singur de lucru avand in vedere ca nu are joc sau alte probleme caseta.