GreenRose

Prima bicicleta ( dama )

Recommended Posts

Buna seara!

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu eterna dilema : " Ce bicicleta sa-mi cumpar? "

Am rasfoit un pic forumul vostru si am vazut la nume de biciclete...o gramada:) . De piese m-am lamurit cat de cat...trebuie sa fie Shimano macar...ok...

Sa va spun cateva detalii care am vazut eu ca sunt necesare in a lua decizia corecta la achizitionarea unei biciclete.

In primul rand...dimensiunile mele : 165 cm, ~ 70 kg ( asadar...mai greoaie ) -  pentru a afla dimensiunea bicicletei adecvata mie )

Bugetul - ~ 1000 Ron

Bicicleta nu trebuie sa fie neaparat de dama intrucat probabil nici nu m-ar reprezenta. De obicei nu port tocuri :) ..poate doar niste sandalute mai inalte cu talpa ortopedica, in rest m-am axat pe tenesi :P

Ca si aspect imi plac MTB-urile dar ca si aspect imi place si Jason Statham care e inaccesibil ..asa ca..

Anyway..

Bicicleta as vrea sa o folosesc..."prin cartier" ca sa zic asa, pana la munca si inapoi, intr-un parc si poate...ocazional .. pe un drum de tara. Nu am nevoie sa fac scheme cu ea, teribilisme, sa particip la vreun cross-country sau ceva de genul.

Cu siguranta va veti intreba...de ce oare ma agit atata daca tot nu vreau ceva "profi" si sigur sunteti de parere ca as putea sa cumpar orice pana la urma..dar..nu as fi eu impacata cu ideea asta. Chiar vreau sa aflu parerea voastra chiar daca subiectul nu e asa interesant pentru voi.

Si inca ceva... In perioada 4-6 o sa fie ExpoBike la Romaero Baneasa. Dupa voi...preturile de acolo vor fi mai mici ca cele din magazine?Sau dimpotriva...mai mari? Merita sa merg?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O seara buna in continuare.

• Upvote 5

Bine ai venit pe forum!

Ma mir ca a trecut o ora fara sa-ti raspunda nimeni... Baieti, o fata are nevoie de ajutorul vostru!

In primul rand, o vrei noua sau la mana a doua? Preferinte coloristice? Poate o poza cu ceva ce iti place? In afara de cheliosul muschiulos, pe care apropo, sunt cam gelos, ca si nevasta-mea il adora...

• Upvote 1

De preferat ar fi una sh, care sa nu bata asa mult la ochi, daca o mai lasi legata cand esti la shopping.

Buna dimineata.

Multumesc pentru raspunsuri.

As vrea o bicicleta noua... cred ca asa e la noi fetele...ne place lucrul sa fie "neatins" :) ( glumesc  cu ultima parte :P )

Bicicleta aceea RockRider 340 am vazut-o si ca aspect imi place , am vazut si ca ati spus intr-un alt topic ca e cat de cat ok avand in vedere pretul si calitatea , ca avand in vedere bugetul ati recomanda-o , pe aceasta si evident mai mult pe cea 500 ( care depaseste bugetul meu ).

Ce parere ati avea de RockRider 340 pe care mi-a recomandat-o Joby pentru mine? La culoare nu as avea o preferinta anume... Imi place verdele..dupa cum se deduce si din nickname-ul meu :) dar nu e o regula ca obiectele detinute sa fie verzi :P.

Ca dimensiune a bicicletei care este cea potrivita pentru mine?

Si nu mi-ati zis ce parere aveti de ExpoBike. Credeti ca daca ma duc gasesc un pret mai bun acolo decat in magazin?

Ce parere aveti despre aceste doua modele:

http://www.decathlon.ro/mtb-timp-liber/8302230-btwin-mtb-rockrider-340-c3-1.html

si

http://www.dhsbike.ro/produs/full-suspension/matrix-2645-21v/396.html

Sunt ok? Care dintre acestea doua mi-ati recomanda-o?

si ar mai fi un model si anume :  http://www.dhsbike.ro/produs/mtb/adventure-2665-21v/385.html

Pretul cam acelasi la toate 3 si incadrat in bugetul meu . Acum...intrebarea este ...DHS sau BTWIN ?  Cadru din aluminiu sau din otel ? 

si inca o intrebare pentru cultura mea generala... rockrider 340 C3, C7, C5 .. ? De la ce vin cifrele ?

Pentru ceea ce ai tu de gind sa faci cu bicicleta poate s-ar preta asa ceva:

23_T-100_Shimano_Nexus_8g_FL_HS11_Tra-19

(presupus ca ai de gind sa cheltui mai mult pentru ceva de calitate dar cu o optica putin mai conservativa ;) ) 

• Upvote 1

Dintre cele doua alese de tine, alege Btwin,

DHS-ul ala cu suspensie pe cadru nu te avantajeaza deloc, la ce trasee vrei tu sa faci si oricum este mai grea decat Btwin.

Asta daca vrei neaparat mtb, dar optiunile postate de Traveller si Frank sunt mult mai potrivite pentru oras.

Sunt FOARTE potrivite si pentru ce doreste distinsa colega, "poate...ocazional .. pe un drum de tara" ;)

Nu ai nevoie de MTB pentru un drum de tara, ocazional...ce naiba :). Nu mai confuzati omul. Asta o spune unu' care a mers pe MTB si in oras timp de 4 ani, iar recent si-a luat si o bicla de oras pe care o prefera de 10 ori in locul celeilalte, in oras strict (MTB-ul ramanand pentru ture lungi, ture la munte, etc.).

Si da, cu bicla de oras am mers si pe drumuri cam de tara. S-a comportat foarte ok. Oricum nu "bagi tare" (stiu ca suntem pe un forum "performant", dar cauta ceva ce-ti satisface nevoile si este si practic ;) ).

Ca sa nu ai batai de cap cu mentenanta (dupa un pic de mazga adunata prin oras..caci in oras o vei folosi 90% din timp, cel mai probabil), poti merge si pe ceva cu aparatori mai serioase.

Despre astea ce zici?

http://www.biciclop.eu/bicicleta-koliken-holland.html

http://www.biciclop.eu/bicicleta-koliken-strada-touring.html

Si una mai de trekking...

http://www.biciclop.eu/bicicleta-cross-laguna-26.html

Tot cautand din link in link plecand de la recomandarile voastre...am ajuns la 

http://www.publiro.com/ad/bicicleta-cross-nomad-26-21-viteze

Ce ziceti? E ok modelul acesta? Si pretul? Nu am vazut marimea specificata pe nicaieri, va intreb pe voi...e buna pentru mine? Imi place designul mult..

Pretul de magazin e 899 Ron.

E si in Ploiesti aici la mine :) ce coincidenta. 

Nu ai nevoie de MTB pentru un drum de tara, ocazional...ce naiba :).

Consoarta mea foloseste de 12 ani un model asemanator (Kirsch / fabricat in anul 2000)  cu dotarea asta:

3x7_04.jpg

(modelul din dreapta / argintiu)

Specificatii:

01.jpg

Cadru de dama 25CrMo4

Bine-nteles ca nu lipseste sistemul de iluminare (dinam conventional), portbagaj, aparatori, tija de sa amortizata, cauciucuri late, … - ture de 80 km se pot face lejer.

Pe linga drumurile prin oras bicicleta e folosita aproape exclusiv pe drumuri forestiere neasfaltate.

Nu e ceva mainstream pentru clientela “care se stie” dar noi avem noroc ca prin partile astea acest aspect nu-l intereseaza pe nimeni *-:) .

Nu e ceva mainstream pentru clientela “care se stie” dar noi avem noroc ca prin partile astea acest aspect nu-l intereseaza pe nimeni *-:) .

Recunosc ca am inceput sa ma dumiresc (adica sa ma "luminez") cam de acum vreun an incoace, cand am inceput sa ignor definitiv (nu ca as fi dat inainte atentie "pe bune") magazinele cu "review-uri" si "recomandari tari mega-super" pentru piese si configuratii cu care "sa te dai". Poate pentru ca imi place sa..merg pe bicicleta (inclusiv ture lungi) in loc sa "ma dau". Iar, ca in orice domeniu, cand incepi sa privesti lucrurile din perspectiva practica si, pe alocuri, inginereasca, incepi sa "sapi" si ajustezi.

Pe la noi, statutul dat de masina (cat de "tare/tipla/full" este) se muta, pe alocuri, la biciclete (carboane mega-light, chit ca mergem ocazional) :). Dar, asta e o alta discutie si nu-si are loc aici.

@@GreenRose : Din cele de oras recomandate mai sus (Koliken, Cross), nu-ti surade nici una? 

EDIT: acum am vazut ca ai postat un link cu un Cross. 

Una "full suspension" chiar n-o sa te ajute cu nimic (in ciuda aparentelor si a convingerii locale).

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Dintre cele de mai sus ma incanta 

http://www.biciclop.eu/bicicleta-cross-laguna-26.html

plus cea pe care am gasit-o eu la mana a doua :  http://www.publiro.com/ad/bicicleta-cross-nomad-26-21-viteze

Vad ca diferenta dintre ele ar fi franele, la prima pe janta la a doua pe disc mecanice, furca..la prima fixa , la a doua cu suspensie..tija sa..la fel..

Diferenta de pret ar fi de vreo 3 milioane ( inclus transport ). Ca aspect ambele sunt super.

Pe care dintre acestea ?

@@GreenRose

Eu as merge pe Cross Laguna 26. Chiar daca are frane pe janta, nu inseamna ca nu sunt fiabile (frana pe fata la bicla mea de zi cu zi e tot pe janta si se comporta foarte ok). 

Oricum, decat sa iei un cadru cu inca un arc in plus, ce te va incomoda destul de mult, mai bine mergi pe un cadru gandit sa te poarte cu ceva confort si care-ti da si posibilitatea de plimbari lungi, cand vei dori ;).

Ai si aparatoare de lant la Cross Laguna, si portbagaj (pe ailalta nu prea ai cum sa pui..iar sa iei unul pentru "full suspension" nu merita), iar portbagajul il vei folosi, crede-ma, daca mergi prin oras. E mai ok sa pui o geanta de bicicleta pe el decat sa stai cu un rucsac in spate (mai ales vara).

Consoarta mea, la fel, a inceput sa foloseasca zi de zi, in oras, tot o bicicleta de acest tip (si vine de pe MTB pe care l-a folosit multa vreme si in oras).

Merge cam la fel, doar ca mult mai relaxata si nu are stressul apei de pe asfalt (care te poarte murdari foarte nasol pe haine, stricandu-ti-le -> am patit-o).

Totodata, ai si mai multe rapoarte ("viteze") la aceasta Laguna, deci un bonus pentru iesiri mai lungi, chiar si pe teren mai dificil unde cadenta marita e binevenita.

@@GreenRose: Primaaaaa... Nu pentru că a doua ar fi MTB, ci pentru că e poate cel mai nepotrivit MTB pe care poți să-l cumperi.

• Upvote 1

Prima! A doua e o petarda care te chinuie pe asfalt.

De parca-n teren ar fi vreo revelatie.

• Upvote 1

Mda... ma incantase Laguna. Am ajuns acasa am sunat la biciclop si nu o au si nici nu o vor aduce pentru ca importatorul a zis ca nu e o bicicleta cautata si nu o comercializeaza... Pe crossbike e indisponibila..Nu o are nimeni...

Tot nu mi-ati zis care e faza cu C3, C4, C5, C7..

...culori diferite...

Seria 300 de la Rockrider are jante simple din câte ştiu.

Pierdeti din vedere un aspect important de care distinsa domnisoara ar trebui sa tina seama: biclele recomandate de voi sunt GRELE! Daca stimata noastra colega sta la bloc si mai ales ca dupa descriere este destul de firava, o sa traga de biclele alea pe scari sau in lift si-o sa va injure ca i-ati recomandat ceva care nu-i va face placere si de care va cauta sa scape cat mai repede. O "orasanca" din cate am testat eu, nu incape in lift. Plus ca va fi folosit pe drum "de tara" ... deci carata cu masina, urcata pe suport. Parerea mea e ca va trebui sa tii cont si de aspectul practic.

Deci colega: daca stai la bloc, uita de bicicletele de oras, ia un MTB de aluminiu, cat mai usor. Daca stai la curte, e bun ce-au recomandat colegii mai sus.

• Upvote 1