GreenRose

Prima bicicleta ( dama )

Recommended Posts

În bugetul respectiv nu găseşte oricum nicio bicicletă nouă sub 15kg.

Observaţia cu băgatul bicicletei de oraş în lift mic e pertinentă (e unul dintre motivele pentru care am trecut înapoi la 26"). Dar am înţeles că nu vrea bicicletă de oraş sau cu roţi mari.

Deci colega: daca stai la bloc, uita de bicicletele de oras, ia un MTB de aluminiu, cat mai usor. Daca stai la curte, e bun ce-au recomandat colegii mai sus.

Nu-i chiar asa. Depinde mult si de lift, mai mult de cum se deschid usile lui.

Cu un pic de atentie, intra fara probleme.

Bine ca nu i-ai recomandat o cursiera de carbon din Vitan (ca sa intre in buget), doar pentru ca sta la bloc :) 

Nici aia nu intra in lift ;)

Da' e usoara, nu? :D

Ce conteaza ca a merge prin oras nu-i neaparat ca la triathlon...

Daa, sigur cine isi ia bicicleta de maxim 1000 lei o sa cumpere pe ea bare transversale si suport de pus pe plafonul masinii si va plati 200 ron pe benzina sa mearga cu ea la munte in weekend-uri. Fiti seriosi.

Pentru ce cauta ea o bicicleta de trekking/oras e cea mai buna. Astea oricum ajung pe la 14-15 kg, deci nu se pune problema ca daca suplimenteaza bugetul sa ia ceva mai usor. Sa ia una la 12 kg, ar trebui sa faca din 1000 ron 1000 euro.

Problema se pune simplu:

- daca ai unde s-o tii fara sa ai nevoie s-o urci N etaje la bloc pe scari sau cu un lift mic: bicicleta fara suspensii, cu roti de 28", cauciucuri nu foarte cramponate, dotata cu aripi, portbagaj, eventual cos in fata si lumini.

- daca nu ai unde s-o tii fara sa fie nevoie sa urci 6 etaje: iei o pliabila sau una cu roti de 26 cu care te vei chinui mai putin s-o bagi in lift. Daca stai la etajul 2-3, nu-i chiar asa un capat de tara sa o urci/cobori pe scari.

Eu am o bicicleta de naveta pe care nu am suspensii, are roti de 26 si cauciucuri slick. I-am pus un portbagaj destul de ok, dar fiind cu roti de 26 si convertita dintr-un MTB vechi, acesta e cam mic. Daca vreau sa pun ceva genti mai mari pe el, dau cu calcaiul cand pedalez. Loc de pus cos in fata...mai greu ca n-a fost conceputa pt asa ceva. Uneori am gentute pe cadru si ghidon. De fiecare data cand trebuie sa duc ceva mai mare si sunt nevoit sa iau rucscac e foarte enervant. E foarte diferit cand am de mers la munca si vreau sa ajung uscat pe spate, fata de o tura prin padure cu MTB-ul cand ma intereseaza mult mai putin daca transpir sau nu pe spate de la rucsac.

Eu cu bicicleta aia fara suspensii am urcat pe Tampa in Brasov de cateva ori si am facut trasee de MTB pt care in mod normal iti trebuie macar un MTB cu suspensie pe fata. Nu a fost comod, ma dureau incheieturile la maini dar sigur se poate daca e ocazional. Deci sa spui ca e nevoie de MTB/suspensii pt o tura ocazionala pe drum de tara (practic pe unde poate merge si o masina normala) e ca si cum ai spune ca pentru oras iti trebuie neaparat Hummer. Bicicleta o iei pentru ceea ce vei face cel mai mult cu ea: mers prin oras.

Franele V (pe janta) sunt excelente pentru faptul ca-s foarte simple, nu ai stress cu placutele care freaca in disc, cu reglaje de tot felul samd. Un set de saboti pt ele e f. ieftin, se schimba usor. Eu d-astea am la bicicleta de naveta si sunt foarte ok pt asta.

Un aspect f. important la bicicleta de oras e sa aiba dinam si far/stop alimentate de el. E enervant sa tot schimbi baterii. Eu acum merg la un curs in oras si se termina la 9 seara. Sunt nevoit sa folosesc far si stop cu baterii, iar cand mai ai de mers si prin zone fara lumina (intre localitati de ex), se cam duc repede bateriile daca ai un far care sa lumineze drumul, nu doar sa te faca vizibil.

Sa incerci sa-ti faci treaba cu un MTB in oras e chin. Nu e vorba doar de pedalat si eficienta. E vorba de toate lucrurile de care ai nevoie de la o bicicleta in oras, nevoi care sunt complet diferite de alea din padure.

• Upvote 2

Inca o data va multumesc pentru postarile voastre si sper ca ele sa urmeze in continuare. Sunt foarte indecisa...bine...nici bugetul nu ma ajuta asadar nu sunt eu de vina in totalitate :) . La o adica daca aveam de unde ..luam ceva scump ( bun ) si terminam treaba..dar na... Sau poate ca sunt "dama" si...asa suntem noi fetele...SUCITE !

Anyway...

Eu va citesc in continuare..caut in continuare pe net...ma uit.. ( cu toate ca sunt paralela in domeniu )...eventual astept sa-mi cada din cer.. :)

Am mai gasit ceva....frumoasa zic eu...voi ziceti daca e buna sau nu .

http://www.biciclop.eu/bicicleta-cross-julia-26.html

Tie iti trebuie cam asa ceva: http://www.biciclop.eu/bicicleta-ferrini-lucky-28-lady-6v-2014.html

Chiar daca nu pare ca e ceea ce vrei, din ceea ce descrii tu de fapt vrei sa mergi prin oras.

Daca adaugi la aia de 999 lei aripi, far, stop, portbagaj ajungi tot la vro 200-300 lei in plus, insa cauciucurile alea cu crampoane tot acolo or sa fie, pozitia ta pe bicicleta va fi una mai aplecata, nu una "comoda".

La 1000 ron nu conteaza echiparea asa mult, ca-s toate entry-level si tine mai mult de noroc si reglaje decat de performantele pieselor. Mult mai mult conteaza aici tipul de bicicleta si potrivirea lui cu scopul :).

Priveste cheltuiala in ansamblu. O bicicleta ne-echipata chiar daca e mai ieftina initial, te va costa mai mult in final.

Am probat Elops-ul recomandat de @@Traveller si, daca nu as fi avut piticul cu Gazelle, pe asta o luam. Era singura candidata :)

Sa te asiguri insa ca o au pe stoc. Se aduce pe comanda, nu dureaza mult pana vine.

Daca mi-a placut mie (ca "bajat")... 

Si era si sprintena.

In ciuda aspectului (ai zis ca ai o "problema" cu cadrele de dama dar, crede-ma, e doar o impresie initiala ;) ) ai ramane surprinsa cat de bine mergi pe ea si cat de versatila se dovedeste a fi.

Da-i crezare si lui @@adip .

GreenRose, nu ne-ai spus daca stai la bloc (si la ce etaj), sau la casa cu ograda.

Si nici nu stim daca vrei sa mergi si la cumparaturi cu ea, caz in care trebuie una cu portbagaj, sau o vrei simpla, fara accesorii, doar pentru sport si plimbari.

Buna dimineata baieti!

Ultimele doua recomandari chiar imi plac :) si mi-a placut si explicatia lui @@adip.

Stau la casa :) 

Ma gandeam sa merg mai oriunde cu ea...la munca si inapoi..prin cartier...la sala ( in caz ca ma reapuc )...Chiar ma gandeam unde sa o las la mall...sa nu ma trezesc fara ea...

Cu un antifurt bun, n-ar trebui sa fie asa usor de sustras.

Buna ziua. Missed me? N-am mai dat de mult pe aici...

Da, ati presupus corect...nu am luat nici pana acum o bicicleta. Mi-am luat un aparat foto ( si din acesta vroiam )in loc insa nu mi-a trecut "chestia" cu bicicleta..

Tot am mai cautat asa...

Acum cateva minute imi zice cineva...de o bicicleta...o are cineva adusa "de afara".

Nu stie mai multe decat ca e o "bicicleta Torino" de dama la pretul de 350 lei.

Stiu ca informatiile sunt...insuficiente...dar totusi...Va puteti da cu parerea? Sunt mai multe tipuri "Torino"? E doar una.."Torino" a vreunei marci? E ok?..M-as duce azi sa o vad...dar m-as uita ca la teatru..neintelegand nimic ( nu-mi place teatrul :| ).

Multumesc anticipat !

Cred ca se refera la Batavus Torino (?)

lar_2343DSCN1860.JPG

Buna,

Eu (sotia) am o bicicleta de dama de vanzare.

Bicicleta este cumparata anul trecut in Martie de la bikexcs, este vorba de Donna HT varianta 2013 (http://www.focus-bikes.com/gb/en/bikes/2013/mtb-hardtail/donna-ht/donna-ht-30.html) si are culoarea caramiziu metalizat (brick coloured)  Sotia a iesit doar de 3 ori cu ea, ulterior afland ca are la purtator un mostenitor. Asadar o poti considera ca fiind noua. Sotia are 1.67 deci cred s-ar potrivi marimea, acum depinde si de picioare.

La momentul respectiv a costat 1600 de lei, dat fiind faptul ca intre timp si-a cumparat alta mai de strada, s-a gandit s-o vanda, eu i-am zis nu, ca poate iesim la munte etc...

Sincer, nu stiu cati bani sa cer pe ea, dar in orice caz mai putin de 1000 de lei nu.

Daca esti interesata putem sta de vorba si eventual sa o vezi.

Toate bune!

Buna din nou. Multumesc pentru oferta dawicked.

Acum as vrea ca baietii sa isi dea cu parere referitor la bicicleta pe care o ai tu de vanzare. Daca e ok pentru mine.

De asemenea Traveller...in caz ca bicicleta pe care ma duc sa o vad azi este cea mentionata de catre tine...e ok  la pretul de 350 ? Si e ok pentru mine ?

Daca e in stare buna (adica poti merge pe ea fara sa fie nevoie sa inlocuiesti piese) 350 e o oferta buna. Poate ii faci niste poze si ni le arati, ca sa ne dam seama.

Offf...am revenit cu pozele...Am facut niste poze asa pe fuga,,,,Sincera sa fiu..nu stiam cum sa plec mai repede de acolo..

Se stie ca nu ma pricep la biciclete...dar totusi....totusi....nici gratis daca imi dai bicicleta din imagine..nu merg pe ea...d-apoi sa mai platesc si 350 de lei pe ea...

Pe bune acum...o fi vreo piesa de bicicleta...poa'sa fie...dar eu nu ma plimb cu asa ceva si eu nu platesc pentru asa ceva...Doamne....

Nu stiu daca se intelege ceva din poze..le-am facut pe super graba.

Traveller...daca arata bicicleta ca cea din poza pe care ai pus-o tu aici pe forum...aoleu...era super... :)

Dar de bicicleta Donna lui dawicked ce parere aveti?

post-16708-0-25924500-1399477845_thumb.jpg

post-16708-0-11274900-1399477857_thumb.jpg

post-16708-0-68054300-1399477862_thumb.jpg

post-16708-0-12060000-1399477868_thumb.jpg

Mie mi se pare ok, f buna de oras torino. Donna e mtb. Experienta e total diferita intre cele 2. Recomand sa te plimbi 30 min cu fiecare si sa veI ce iti place

GreenRose, eu astept, nu sunt hotarat sa o vand, nu o am scoasa la vanzare, asadar o dau doar daca se iveste o oportunitate.

Da, modelul e super ok pentru oras...mai ales ca mi-ati spus ( si aveti dreptate ) ca la o adica o sa am sigur nevoie si de un portbagaj...aparatori...faruri etc...

Dar cea pe care am fost sa o vad...mi s-a parut muuuuuult prea uzata pentru pretul acela sau chiar si pentru a fi vanduta....

da dawicked , ok :)

Multumesc baieti pentru link-uri.

Am gasit si eu aceasta bicicleta

http://emmeduesport.ro/product_info.php?cPath=20_91&products_id=2096

Ce parere aveti?

Scrie...marime 45 ... Cum este pentru mine?

De aici vi se pare vreuna ok  dintre cele de pana in 1300 lei ? http://www.sportguru.ro/sporturi/ciclism/biciclete/biciclete-pentru-oras-si-imprejurimi/sort-pret-asc/