Rubyca

2014.05.11 - PRIMA EVADARE - Bucuresti - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

A șasea ediție a celui mai mare și renumit concurs de ciclism România - Prima Evadare - va avea loc duminică 11 mai 2014.

Înscrierile sunt deschise AICI.

Pe pagina de Facebook Ciclism.ro găsiți un album de la ediția de anul trecut.

...ce rusinos nici un comentariu... cum o fi vremea? daca ploua ce cauciucuri sa pun? oricum am o singura pereche...

Adevărul că fără un comentariu referitor la vreme și cauciucuri parcă chiar nu mai are farmec secțiunea de competiții.

Eu am ajuns la concluzia că pe forum avem deja numai cicliști experimentați care știu de pe acum cum va fi vremea și au minim 5 perechi de cauciucuri. Doar noi doi suntem niște săraci, cu o singură pereche:)

• Upvote 2

S-a initiat discutia aici .

Probabil s-a impamantenit deja faptul ca la PE vremea si anvelopele sunt loterie.

:)

Pai cu puhoiu' da' lume ce va veni parca nu-mi da ghes inima sa ma inscriu, basca e si nouajdelei taxa, cam mult. Prefer Vidraru.

Cum pana mea, toate concursurile din ograda Bucurestiului sunt mai scumpe decat alea de la Cuca Macaii sau din creierii muntilor?

Se baga cineva la o plimbarica in urma puhoiului, cu berica la purtator? :)

• Upvote 1

Facem lista ? :D

Cred ca o sa fie mai mare gasca cu berea decat cei care vor pedala in cursa.

• Upvote 1

80-90 ron inscrierea...cam scump, nu vi se pare? 90 de lei am dat pe cauciucuri si ma tin fo 4 ani...

• Upvote 1

E 70 de lei pana pe 13.04 . 

• (Early Registration) 20.03 – 30.03 – 65 lei
  • (Registration) 31.03 – 13.04 – 70 lei
  • (Registration) 14.04 – 27.04 – 80 lei
  • (Late Registration) 28.04 – 10.05 - 90 lei
  • Pentru categoria Familie (copil + părinte) taxa unică – 130 lei (ambele persoane).
  • În cazul în care se înscrie o echipă la categoria ”Companii” pe lângă taxa individuală, se va achita o taxă suplimentară de 100 lei/echipă
  • Pentru categoriile Tandem şi Cuplu se achită taxa individuala x 2.

Nu cred că este mult nici 90 de lei dacă mă întrebi pe mine. Vorbim de fapt de 20 de euro, taxă cu care nu te poți înscrie la nici un concurs din afara granițelor acestei țări.

Toată lumea vrea tricou, medalie, rezultate instant dacă se poate, premii mari, alimentare pe traseu, etc. Toate astea costă ceva.

În plus susțin de ceva vreme că un concurs de ciclism trebuie să îi aducă organizatorului un profit minim. Nu face nimeni avere din chestia asta dar nici să vi cu bani de acasă nu merge la nesfârșit.

Ținând cont că organizatorul NomadMerida este implicat serios în ciclismul din țata asta (concursuri, echipa, etc) chiar cred că eventualul profit va merge la oameni care se implică în ciclism.

Și să nu uităm că, așa cum a specificat și maximcatalin, taxa a fost 65 de lei și acum este 70. Vrei să plătești în ultima zi, asta este viața, dai 20 de lei în plus.

• Upvote 8

Grupul ala cu berile din coada nu-i o idee rea deloc :P

In ceea ce priveste organizarea, un start in valuri separat pe categorii si/sau unul fals ar fi benefic, pentru evitarea aglomeratiei enervante din padurea Baneasa.

Iar gasirea unei solutii pentru traversarea centurii, alta decat cea de pana acum cu aburcatul biclei si intreruperea traficului, ar fi extraordinara.

Stiu, am mai scris asta si in anii trecuti, nu sta in intentia mea de a fi pisalog si de a da lectii organizatorului, dar deja PE este un eveniment consacrat si parca nu mai cadreaza hei-rup-ul ala de la centura...

Se poate instala un semafor portabil (declanşat manual) şi un poliţist. Soluţii există.

Solutia cu semafor si politist inseamna tot trecerea pe carosabil, cu oprirea intermitenta a traficului pe o sectiune de drum national construit in regim de autostrada. Nu mi se pare rezonabil.

Ma refeream la o varianta fluida, o supratraversare cu ajutorul unei pasarele.

Mai exista si varianta subtraversarii printr-un tunel/galerie dintr-un fost fort de pe centura (a fost enuntata chiar de Daniel Sardan, deci stiu ca se gandesc, sper sa le si iasa). 

Asta cu taxa de 70 de lei care este mult chiar e buna :) Multi cred ca nu isi dau seama ce logistica implica PE. Daca stii ca vrei sa mergi, poti sa dai 65-70 de lei si ai rezolvat problema.

Atunci cum ramane cu o taxa la un concurs de alergare din Parcul Tineretului de 100 lei? Sa dai 3 ture in tineretului, 100 de lei. SI au participat peste 300 de persoane din ce stiu eu.

70 lei pare mult din fata monitorului, dar dupa ce termini cursa intreg si iei tricoul si medalia de finisher, nici nu-ti mai aduci aminte cat ai platit si te cuprinde o stare de bine ca ai luat parte la un eveniment bine organizat de oameni care iubesc acest sport pe 2 roti.

Iubire, iubire da daca-i pe prea multi bani se cheama altfel :)

• Upvote 4

In general, câinele moare de drum lung ,și zic in general, ptr ca la prima evadare câinele moare numai de drum lung...

• Upvote 1

Nu cred că este mult nici 90 de lei dacă mă întrebi pe mine. Vorbim de fapt de 20 de euro, taxă cu care nu te poți înscrie la nici un concurs din afara granițelor acestei țări.

Toată lumea vrea tricou, medalie, rezultate instant dacă se poate, premii mari, alimentare pe traseu, etc. Toate astea costă ceva.

În plus susțin de ceva vreme că un concurs de ciclism trebuie să îi aducă organizatorului un profit minim. Nu face nimeni avere din chestia asta dar nici să vi cu bani de acasă nu merge la nesfârșit.

Ținând cont că organizatorul NomadMerida este implicat serios în ciclismul din țata asta (concursuri, echipa, etc) chiar cred că eventualul profit va merge la oameni care se implică în ciclism.

Și să nu uităm că, așa cum a specificat și maximcatalin, taxa a fost 65 de lei și acum este 70. Vrei să plătești în ultima zi, asta este viața, dai 20 de lei în plus.

Pentru tara in care traim este cam mult 90 de lei. Nu discutam de concursurile din afara, alta mancare de peste, alta organizare, alte venituri. Chiar si asa o sa fie o prezenta numeroasa. Nu asta conteaza. 

Dai 90 de lei pana la urma. Ce te faci cand de astia 90 de lei, intr-un blocaj prin padure intra vreo' 2-3-4-5-6-7 ( intelegi ideea ) cetateni incepatori in tine si iti fac praf bicicleta? O roata stramba, un cadru fisurat eventual si 2-3 semne de buna purtare? Nu zic ca era altfel povestea daca era taxa 50 de lei, dar...... mai dai si 90 lei mai bagi si in bicicleta inca 200 ? 

Poate se obtine aprobare si se pleaca de la Arc. Speranta moare ultima...

• Upvote 1

In general, câinele moare de drum lung ,și zic in general, ptr ca la prima evadare câinele moare numai de drum lung...

Nu de grijă? 

Poate se obtine aprobare si se pleaca de la Arc. Speranta moare ultima...

Dar cateodata moare pana la urma: http://primaevadare.ro/startul/

Un pic mai bine, dar la 3000 de insi tot o sa fie "ambuteiaje". 

Daca aș fi organizator ,aș mitui  pe cineva din top 100 sa zicem... ,sa plece din coada plutonului de 3000 și sa vedem unde se clasează... Eventual i-aș mitui pe toti 100  sa se sature ... 

• Upvote 1

...o idee interesanta de start, sa plece intaii incepatorii,amatorii dupa care cei 500 de anul trecut si la final Elitele...ar fi mai colorat ca spectacol si probabil cursa ar dura mai mult de 3 ore pentru primul sosit, aia da victorie muncita...

Chiar imi era dor de discutiile astea  ... 

Adevarul e ca 70 de lei e inadmisibil de mult cand se stie ca pretul corect este 66.46 lei. Ar fi de inteles daca era 66.80, 66.95, dar orice peste 67.11 e bataie de joc. 

• Upvote 5

Vezi Trevi ,cand e  liniște, ai senzatia că esți surd .:) 0,56 bani e o încărcare prea mare.

Guest
This topic is now closed to further replies.