Rubyca

2014.05.11 - PRIMA EVADARE - Bucuresti - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

@@dany86 cand vremea nu te lasa sa dai din pedale, dai din degete pe tastatura...  

Crede-ma ca merg si pe vremea asta! De cand mi-am facut ciclocros nu-l mai las nici pe ploaie. Sau el nu ma mai lasa pe mine, mai bine zis.  Din contra, eu zic ca unii din voi, cum esti tu desigur, va plictisiti prin casa sau pe la locul de munca si va apucati sa scrieti prostii de genul "vrem pod la Prima Evadare ca sa nu ne mai dam jos de pe biciclete". Adica in tara asta se inchid spitale si voi vreti poduri inutile! Pai cum dracu' sa nu ne injure astia din masini daca ar citi posturile tale cu fonduri europene bagate in poduri pentru porcii mistreti?!  

Hai sictir, ma...

Adica in tara asta se inchid spitale si voi vreti poduri inutile!

Este foarte amuzant ce spui tu aici, pentru ca daca ai cauta in stanga si in dreapta, ai afla ca prin alte tari s-a ajuns la o concluzie simpla, desi, recunosc, contra-intuitiva. Si anume ca orice investitie in infrastructura sportiva valoreaza inzecit din punct de vedere al economiilor facute in sistemul de sanatate. Pentru ca oamenii care fac sport sunt sanatosi si incurajarea sportului duce la o populatie sanatoasa. Evident, cum majoritatea are o gandire la fel ca cea pe care ai expus-o tu atat de elocvent mai sus, inclusiv ilustrii nostri conducatori, noi suntem si o sa ramanem in continuare in urma.

Asta ca sa nu ma leg de faptul ca mediocritatea sistemului de sanatate romanesc nu tine de lipsa banilor ci de o gestionare dezastruoasa si de sifonarea fondurilor.

• Upvote 5

Se mai tine recunoastere oficiala? Cica luni vor fi 23grade azi 17-18 se duce nroiul:)

maine organizeaza in schimb o tura pe sosea. se pleaca de la arcul de triumf la ora 10.

de pe facebook: 

Pentru luni 21 aprilie, daca vreti facem un antrenament/plimbare pe sosea cu leneveala la Snagov.

Pentru ca se anunta vreme buna noi o sa iesim oricum dar pe sosea pana la Snagov - Astoria. Sunt cam 40km dus si 40km intors.
Se va pleca la ora 10 de la Arcul de Triumf si o sa avem o masina de protectie in spate care merge cu 20km la ora.

Traseul este pe DN1, dreapta spre Snagov dupa Saftica, popas pe plaja la Snagov - Astoria, plecare prin Caldarusani (poate facem o pauza la manastire) apoi Moara Vlasiei, Balotesti, intoarcere pe DN1.
Traseul e aici mai detaliat:
http://www.strava.com/activities/123265520

— at Prima Evadare.

prin alte tari s-a ajuns la o concluzie simpla, desi, recunosc, contra-intuitiva. Si anume ca orice investitie in infrastructura sportiva valoreaza inzecit din punct de vedere al economiilor facute in sistemul de sanatate. 

Asta ca sa nu ma leg de faptul ca mediocritatea sistemului de sanatate romanesc nu tine de lipsa banilor ci de o gestionare dezastruoasa si de sifonarea fondurilor.

asta se aplica in "alte tari" care si-au pus la punct toate sistemele in frunte cu cel juridic nu ieri-alaltaieri ci in urma cu zeci sau sute de ani si acum doar le imbunatatesc continuu, democratia face obiectul educatiei de cateva generatii, si, cel mai important au si ajuns la acel grad de dezvoltare cu tot "baseline" infrastructural pus la punct, iar cu PIB-ul pe cap de locuitor stau foarte bine.

Toate astea nu sunt meritele unor conducatori anume (unii dintre ei mai jalnici decat ai nostri) ci ale comunitatilor respective, care s-au auto-organizat nu au asteptat "sa vina puterea" sa le schimbe viata. Aceasta mentalitate lipseste cu desavarsire la noi si in zona geografic-culturala in care ne gasim. Asa ca ma astept mai degraba sa vad in cursul vietii mele masinile zburand decat o infrastructura la nivel national dedicata sportului. 

Pe romaneste, un proiect sa faci o traversare a autostradei in scopuri sportive iti va fi luat in ras si de comunitate si administratie, si de FMI si raportorii europeni, iar nici finantat prin fonduri europene pentru comunitati nu-l vad bine pentru ca nu leaga doua infrastructuri.  

• Upvote 1

Daca podul ala este integrat intr-un proiect mai mare gen turism ecologic in jurul bucurestiului atunci ar putea iesi. Arati cum contribui la dezvoltarea comunitatilor din jur, argumentezi pe parte de dezvoltare durabila si nu-l vinzi ca proiect sportiv ci ca proiect de dezvoltare regionala. Problema este ca in zona Bucurestiului nu prea sunt alocate fonduri pt dezvoltare regionala pt ca suntem deja prea dezvoltati:)

Recunosc insa ca n-am scris proiecte in zona asta sa stiu daca intr-adevar este finantabil, dar am vazut finantate chestii mai SF :)

maine organizeaza in schimb o tura pe sosea. se pleaca de la arcul de triumf la ora 10.

de pe facebook: 

Pentru luni 21 aprilie, daca vreti facem un antrenament/plimbare pe sosea cu leneveala la Snagov.

Pentru ca se anunta vreme buna noi o sa iesim oricum dar pe sosea pana la Snagov - Astoria. Sunt cam 40km dus si 40km intors.

Se va pleca la ora 10 de la Arcul de Triumf si o sa avem o masina de protectie in spate care merge cu 20km la ora.

Traseul este pe DN1, dreapta spre Snagov dupa Saftica, popas pe plaja la Snagov - Astoria, plecare prin Caldarusani (poate facem o pauza la manastire) apoi Moara Vlasiei, Balotesti, intoarcere pe DN1.

Traseul e aici mai detaliat:

http://www.strava.com/activities/123265520

— at Prima Evadare.

Pana la urma, cand este organizata tura asta, maine sau luni ?

astazi pe traseu:

13922967822_8aef58d21c_o_d.jpg

• Upvote 5

De unde este poza? Din padurea baneasa? Eu am foast ieri la Baneasa si am pututface traseul ala de 10 km.

poate, poate avem noroc de vreme buna saptamana vitoare si se mai usuca.

@@freetools - da, este de pe traseul din Baneasa. Sunt vreo 4-5 balti din astea pana in linia de centura. N-am fost si dupa, sunt convins ca e mult mai rau.

http://www.endomondo.com/workouts/326130504/10244321 - toate baltile sunt intre km 5 si 6. Si mai sunt cateva pe la km 2 dar pe alea le poti ocoli. Traseul de prima evadare este pana la km 8.

se reediteaza PE2011.

Reluam, cu ce anvelope mergeti?  8-X

Ca sa fie tacamul 2011 complet ma bag si eu la asistenta/voluntari :)

Reluam, cu ce anvelope mergeti?  8-X

Ca sa fie tacamul 2011 complet ma bag si eu la asistenta/voluntari :)

Ai barca ?

Parca-mi vine sa-mi iau fierul de la tara ca stie mai bine pe noroaie.

ve9ase9a.jpg

Ca sa fie tacamul 2011 complet ma bag si eu la asistenta/voluntari

Done!

Be aware!

im-watching-you-meme.gif

Cu aia de la coada viu si io, asta daca ploaie/noroaie, ca-mi place sa ma porcesc. Daca ie ciclabil sunt antamat de fimiu la cursa pustilor.

• Upvote 1

azi era relativ ok prin padure pe la Baneasa. Doar o bucata de vreo 500m cu 4 balti mari. Mult mai bine ca saptamana trecuta

Guest
This topic is now closed to further replies.