Rubyca

2014.05.11 - PRIMA EVADARE - Bucuresti - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Da , Buna idea cu startul de la Ghica pentru Family. Poate chiar de luat in considerare ca regula. La Family se ia startul din capul coloanei din considerente de protectie parca, dar care nu cred ca se prea se aplica . Anul trecut am depasit cam vreo 1500 de concurenti, deci as zice ca a fost poate mai periculos :)

Pai daca treci sa ridici pachetele poate vorbesti cu Dan. Nu stiu ce implicatii are ideea, dar cel mai bine e sa vorbesti cu ei. Totusi, eu sunt convins ca baietii tai duc 55 de km :) Mergi cu amandoi sau i-ai bagat doar pe ei la familie :)))

si s-a scurtat traseul. Se merge pe varianta Skoda pana la centura.

"Traseul Prima Evadare 2014 va fi puțin modificat față de ceilalți ani, mai ales la start. Astfel, în loc de 11 km prin pădurea Băneasa, se vor parcuge doar 6 km: startul va fi ca de obicei de la Academia de Poliție, dreapta-stânga pe Privighetorilor, sâanga pe Vadul Moldovei, stânga pe Aleea Pdina, dreapta pe intrarea inițială, stânga pe traseul Skoda Velo (secțiunea “la mistreți”), se traversează câmpul, se face dreapta pe al doilea drum de asfalt, se merge înainte și se traversează centura prin același loc ca și în restul anilor, conform schiței de mai jos. Astfel, trecerea prin Băneasa va fi mai fluidă."

Startul categoriei Family de la Ghica nu e o idee buna pentru ca pui copiii in fata unor bezmetici care vin f tare si fara sa aibe vreo grija. Si indiferent cat de tarziu pui startul de acolo tot mai gasesti cate unul care da tare sa termine in 4h30:) 

Asta e vazuta pe pielea mea la Bucsani unde traseul family se intersecta cu cel de adulti pe o bucata si au fost incidente cu oameni care erau f departe de orice podium.

stie cineva care e starea traseului? amatori pentru o tura maine sau sambata?

Inafara padurii banuiesc ca traseul se prezinta ok, fara noroi, in paduri cred ca noroiul si bailtile sunt peste tot. Eu ma gandesc sa fac o recunoastere sambata macar pe jumatate din traseu

Am fost eu. In mare se merge ok dar sunt si portiuni cu noroi mult

Mai este azi si maine la mijloc, si conditiile meteo sunt favorabile.

Probabil maine dimineata ceva precipitatii usoare, pana in ora 6, dar peste zi nu apar riscuri de cantitati care sa ingrijoreze.

Teoretic traseul va fi in stare buna, foarte practicabila, dar baltile din padure nu vor disparea. Va fi foarte fun pentru cei ce trec in viteza si nu le ocolesc.

Temperaturile sunt optime pentru mers, si maine si duminica. :)

Hai sa incepem iar:

Daca s-a mai uscat sa nu mai pun cauciucuri de noroi ? :))

Ce presiune puneti in roti? :))

...votez pentru cele de noroi...:))

votez pentru cele de noroi

pentru cele de noroi

Salutare, credeti ca o sa am probleme cu anvelope big apple? E primul maraton la care particip si chiar imi doresc sa-l termin pe un loc cat mai sus. Maine, daca permite vremea am sa fac un tur de recunoastere.

Salutare.

O să cam ai.

Astea sunt primele mele anvelope cu care m-am reapucat de bicicleală (2008). Le luasem în ideea că merg mai mult prin oraș. Și mai ies când și când de pe asfalt.

Am făcut porțiuni ale traseului chiar atunci în primăvara lui 2008, era mai mult uscat, dar prin pădure, încercând să ocolesc zonele cu bălți, derapam grav pe marginile traseului (înclinate către zona centrală, aia cu noroi...)

Am inteles, si ce anvelope sa iau pentru traseul asta?

Ha ha,  au scos pana si coborarea aia  de 5m de dupa palat, la anul poate gasesc numai poteci asfaltate si baga si categoria cursiere 8-X

si ce anvelope sa iau pentru traseul asta?

O recomandare standard ar fi asta:

http://www.bikexpert.ro/anvelope--cauciucuri-_8/anvelopa-maxxis-medusa-26x1-80-pe-sarma_5788_16563.aspx

Daca bugetul e redus, merg si astea:

http://www.veloteca.ro/anvelopa-cst-c1435

In nici un caz Big Apple. Eu am facut in 2010, pe noroaie mari, incercarea cu niste Maxxis Overdrive (balon 1.75) si aproape nu puteam sta in sa dupa centura. Plus ca nu se curatau de noroi.

poate gasesc numai poteci asfaltate

10325381_728676320489085_111004899327135

• Upvote 2

Am fost ieri pe traseu vreo 24 km. In padure la Baneasa sunt ceva balti si noroaie care pot fi ocolite lejer daca ai fi singur pe drum. Cum maine vor fi si randuri de 4-5 cam greu de ocolit, oricum se trece fara probleme. Dupa centura si pana dupa Dimieni traseul e excelent, peste 20 hm/h lejer si fara sa trag prea tare. M-as si dus si mai departe dar se innopta, si asa la intoarcere prin padure la Baneasa mergeam pe bajbaite ca nu aveam frontala la mine, acolo m-am innamolit cel mai rau.

Eu sper sa nu le incarc cu noroi, le-am pus pe bicla. O sa fac niste teste mai tarziu putin.

din cate am inteles e ff putin noroi, nu merita venit cu cauciucuri speciale.

Am fost pana la linia de start, m-am plimbat putin prin padure, se prezinta bine, sa speram ca nu ploua in noaptea asta. Organizatorii si-au facut aparitia, se monteaza standuri si corturi de zor.

Guest
This topic is now closed to further replies.