Sign in to follow this  
Michael

Demontare caseta Campagnolo&Shimano

Recommended Posts

Rog un link, daca se poate(cam ce scule mi-ar trebui, mai ales, ca sa desfac un bloc de pinioane Campagnolo)?

Multam fain !!!

Imagine postată

Imagine postatăsi

Întrebare pentru cultura tehnică: de ce s-a pus întrebarea ”Camp&Shim”?

Sistemul e acelaşi?

Întreb pentru că remarc cheia de Camp din imagine, mult mai lungă decât la Shim. Nuturile sunt totuşi identice?

Cheia cu lanţ îmi închipui că e la fel, tot nişte pinioane.

Asta as vrea sa stiu si eu.

Lock ring-ul de la Shimano e identic cu cel de la Campagnolo? Cheie canelata se potriveste la ambele?

Nu am avut niciodata piese Campagnolo.

Asta as vrea sa stiu si eu.

Lock ring-ul de la Shimano e identic cu cel de la Campagnolo? Cheie canelata se potriveste la ambele?

Lock ring-ul de la Campa. are diametrul ( la filet ) mai mic decat cel de la Shimano. Cheia canelata o poti folosi la ambele lock ring-uri.

Nu poti folosi lock ring Campa. la roti Shimano.

Am pus o cheie care se vede mai bine.

Sunt mai lungi sau mai scurte, insa nu asta conteaza.

Legat de lockring prelucrarea la campa este mai delicata iar la shimano mai grosiera. Sunt cateva zecimi diferenta pe axa transversala a dintilor, dar cheia merge la ambele. La Shimano intra mai fest iar la campa are un luft greu sesizabil (toleranta este sub 2 zecimi)

Mulţumim mult, MBZ! Acum, e clar.

Apropo, mai e vreo sculă comună celor 2 sisteme (sau atât de apropiată cum e cheia de lock ring)?

Pe la pedale, butucul pedalier? Mai putem folosi vreo cheie Shimano pe o Campa?

Apropo, mai e vreo sculă comună celor 2 sisteme? Mai putem folosi vreo cheie Shimano pe o Campa?

BB Cups-urile Campa. se pot demonta / monta si cu o cheie de la Shimano pentru angrenajul Hollowtech

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Orice imbus de 5 mm care se potriveste la campa merge si la shimano;-)

Cam pe unde s-ar putea gasi de cumparat ceea ce se vede in poza?

"Cheia cu lant" e pt. desfacerea ambelor tipuri de casete, iar cea de mai jos, pt. montarea lor?

Daca-i asa, atunci de ce nu s-ar putea folosi "cheia cu lant" si la montarea casetelor?

Sau atat cu "cheia cu lant", cat si cu cilindrul de sub ea, se pot face atat montarea cat si demontarea casetelor? :roll:

Cam pe unde s-ar putea gasi de cumparat ceea ce se vede in poza?

"Cheia cu lant" e pt. desfacerea ambelor tipuri de casete, iar cea de mai jos, pt. montarea lor?

Daca-i asa, atunci de ce nu s-ar putea folosi "cheia cu lant" si la montarea casetelor?

Sau atat cu "cheia cu lant", cat si cu cilindrul de sub ea, se poate face atat montarea cat si demontarea casetelor? :roll:

In primul rand as vrea sa cumpar sculele de mai jos, iar apoi ma voi juca cu ele in garaj! :))

Sry for dp... :)

Sculele se pot cumpara de pe magazine virtuale gen bike24.com sau de la magazinul Unior din Brasov.

Ele separat sau in trusa.

Evident ca se demonteaza cu cele doua scule si se monteaza tot cu ele. Fara cheia cu lant se poate dar este foarte dificil.

Cheie cu lant se foloseste numai la demontare. Cheie canelata se introduce in lock-ring, care se dezfileteaza normal spre stanga. Dar pentru asta trebuia sa tii pinioanele pe loc sa nu se invarta si pentru asta este cheia cu lant.

Se poate folosi si un lant propriuzis. Un capat il infasori pe pinioane, iar celalalt il ancorezi de ceva fix si solid.

La montare, pinioanele sunt ţinute de piedica lor pentru mersul înainte; adică sunt blocate când strângi. Trebuie cam 4 kgf (40Nam), dacă ai cheie dinamometrică.

Am găsit ambele scule la ASSport, Pantelimon 94. Aproximativ, 70 lei ambele.

Apoi, le-am luat şi cu trusa, de la Bebe, intr. Tudor Ştefan (200 lei).