Rubyca

2014.06.07 - Măcin XC - Greci

Recommended Posts

Asociaţia BikeWorks a lansat site-ul oficial al concursului de MTB, „Măcin XC 2014”, care se va desfăşura pe 7 iunie 2014, în Munţii Măcinului, cu startul in apropierea localităţii Greci (judeţul Tulcea).

Organizatorii mizează şi la ediţia din acest an pe frumusetea acelorasi două trasee de concurs, unul de 35 de km pentru amatori şi unul de 45 de km pentru elite, în cea mai spectaculoasă zona a Munţilor Măcinu. Traseul pentru amatori nu este foarte solicitant fizic, doar prima urcare fiind de dificultate medie, insa dupa ce parcurge creasta principală a muntilor coboara la fel de repede cum a urcat. Pe de cealaltă parte, traseul pentru elite are mai multe urcări şi coborâri, considerabil mai dificile si spectaculose, pentru cei care au picioarele si tehnica necesara sa-l parcurga si pentru sportivii profesionisti.

De precizat este şi faptul că nu vor exista înscrieri la fața locului, există o reducere pentru cei ce se înscriu din timp, iar la înscriere concurenții vor avea de ales între 4 pachete de concurs, pe care le vom “dezvălui” în curând, odată cu începerea înscrierilor.

Mai multe informaţii despre concurs le puteţi afla pe site-ul oficial al concursului la adresa, www.mxc.bikeworks.ro.

S-au deschis si inscrierile, exista pachete de concurs pentru orice buzunar, basca si reducere pentru inregistrare timpurie.

Aruncati un ochi pe site si un ban in contu' Bike Works ca sa dam drumu' repede la treaba organizatorica ;)

Doar cei care se inscriu pana pe 18 mai pot alege tricoul de ciclism marca Macin ;)

:D

De abia astept!

Anu' asta ma bag si io la elite, chiar daca ies ultimu', da' vreau sa vaza si picioarele mele coborarea aia prin cariera, prea o lauda toata lumea!

Sper ca tricoiu' ala be bumbac sa fie la fel de frumos ca cel de anu trecut!

• Upvote 1

De abia astept!

Anu' asta ma bag si io la elite, chiar daca ies ultimu', da' vreau sa vaza si picioarele mele coborarea aia prin cariera, prea o lauda toata lumea!

Cred că coborârea aia e in urcare ...:) Coborârea aia lăudată (de mine)  nu e prin cariera , dar e specială .Prin carieră ai vizibilitate maximă ,aici tre sa fii cu urechile ciulite tot timpul ,ptr ca mereu se schimba ceva ...

• Upvote 2

De abia astept!

grafica tricourilor se va modifica putin, culoarea tricoului de bumbac cu siguranta ;)

Marimile tricourilor de ciclism raman aceleasi de anul trecut? Sa stiu sa-mi comand cel putin o marime mai mare :D

Nu, pentru ca anul trecut am avut "distractia" cu marimile, am schimbat furnizorii la tricoul de bumbac si tipul croielii la cel de ciclism :)

La cel de ciclism exista tabel de marimi, te masori, vezi la ce marime te incadrezi si trebuie sa iasa bine! :)

Dupa tabel par extrem de mari, un tricou al meu L echivaleaza cu un S in tabel :D  Oh well ... facem media si speram la bine.

@@purix  ai renuntat la elite? ma gandeam ca ne intalnim pe traseu :)

As vrea sa ma duc la cursa individuala de la 3M, nu sunt hotarat :) Cum dracu' cazura cursele care mi-au placut anul trecut, in aceeasi galeata ? 3M cu Macinu' si Luncavita cu Vidraru :-?  

Dupa tabel par extrem de mari, un tricou al meu L echivaleaza cu un S in tabel :D  Oh well ... facem media si speram la bine.

@@purix  ai renuntat la elite? ma gandeam ca ne intalnim pe traseu :)

mm... foarte ciudat, sigur te-ai masurat bine si ai luat in considerare si acel "1/2"(insemnand jumatate din cat ai masurat)?

treaba mai simpla este asa: daca in principal poti "L", atunci comanda L... am facut asa cu comanda de echipament de la Bike Works si a iesit OK...

Cele mai problematice masuri sunt cele pentru lungani, pt. ca daca e mai lung tricoul e si mai larg...

As vrea sa ma duc la cursa individuala de la 3M, nu sunt hotarat :) Cum dracu' cazura cursele care mi-au placut anul trecut, in aceeasi galeata ? 3M cu Macinu' si Luncavita cu Vidraru :-?  

Noi zicem ca am anuntat concursul de destul de devreme (inceput februarie)... ulterior organizatorii de la 3M probabil au zis ca nu-s "in aceeasi galeata" concursurile si ca nu ne supara daca pun concursul in aceeasi zi cu noi :-

Restul e istorie %%-

• Upvote 1

Nu cred ca ar fi o idee rea daca ati avea tricourile de vanzare la fata locului.

Am masurat in toate felurile dar ca referinta am in special lungimea fermoarului, care pentru vreo 2 tricouri L pe care le am acasa se invarte in jur de 60 cm. Aici S-ul e 60. In fine, daca ar fi mai lungi nu pot sa zic ca m-ar deranja, eu incadrandu-ma exact in categoria "lunganilor" :D  Am luat M, sper sa fie ok. M-ul de anul trecut mi-e mic si e pacat, e chiar un tricou fain.

Fata de anul trecut, s-a mai schimbat ceva  legat de caile de acces?

Ca sa evitam trecerea cu bacul, inteleg ca exista variantele cu trecere prin Harsova sau Cernavoda. Care dintre variante e mai sigura/rapida? (ma gandesc aici in special la calitatea drumului)

Legat de cazare, in ce localitati in apropiere de Greci ar fi cele mai mari sanse sa gasim ceva pensiuni?

Am masurat in toate felurile dar ca referinta am in special lungimea fermoarului, care pentru vreo 2 tricouri L pe care le am acasa se invarte in jur de 60 cm. Aici S-ul e 60. In fine, daca ar fi mai lungi nu pot sa zic ca m-ar deranja, eu incadrandu-ma exact in categoria "lunganilor" :D  Am luat M, sper sa fie ok. M-ul de anul trecut mi-e mic si e pacat, e chiar un tricou fain.

"lunganii" au mai mereu probleme cu masurile (ori lungi si late, ori scurte si ok), am dreptate? :)

ca si idee, iti recomand sa-ti cauti echipament pe site-urile nordicilor, stiu, sunt scumpe, insa daca vrei sa-ti tina la "shele", cam asta e varianta... ei folosesc croieli diferite, mai lungi fata de restul europenilor ;)

Fata de anul trecut, s-a mai schimbat ceva  legat de caile de acces?

Ca sa evitam trecerea cu bacul, inteleg ca exista variantele cu trecere prin Harsova sau Cernavoda. Care dintre variante e mai sigura/rapida? (ma gandesc aici in special la calitatea drumului)

Legat de cazare, in ce localitati in apropiere de Greci ar fi cele mai mari sanse sa gasim ceva pensiuni?

https://maps.google.ro/maps?saddr=Bucure%C8%99ti,+Municipiul+Bucure%C8%99ti&daddr=44.9072056,28.4098636+to:Greci,+Jude%C8%9Bul+Tulcea&hl=ro&ie=UTF8&sll=44.898687,28.11676&sspn=1.548664,2.469177&geocode=FXT8pQIdUVCOASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFcU6rQIdB4CxASmvpKJ1nK-wQDEK1JE1ojSYsQ%3BFWVxsQIddc6uASkdELmXRTG3QDGmkiGr30MFug&mra=dpe&mrsp=1&sz=9&via=1&t=m&z=9

asta ar fi varianta "fara bac" cea mai ok (din cate stiu eu)...

despre pensiuni, in functie de pretentii, ar fi in Greci tip "agroturism" (http://cazaremacingreci.wordpress.com/), iar in orasul Macin ceva mai "cat de cat"... restul ar fi in Braila, dar se ajunge iar la cel bac :) (desi nu stiu de ce funge asa tare lumea de el - cam 20lei/ automobil)...

"lunganii" au mai mereu probleme cu masurile (ori lungi si late, ori scurte si ok), am dreptate? :)

ca si idee, iti recomand sa-ti cauti echipament pe site-urile nordicilor, stiu, sunt scumpe, insa daca vrei sa-ti tina la "shele", cam asta e varianta... ei folosesc croieli diferite, mai lungi fata de restul europenilor ;)

Mai mereu spre mereu :)

Mersi de info!

• Upvote 1

https://maps.google.ro/maps?saddr=Bucure%C8%99ti,+Municipiul+Bucure%C8%99ti&daddr=44.9072056,28.4098636+to:Greci,+Jude%C8%9Bul+Tulcea&hl=ro&ie=UTF8&sll=44.898687,28.11676&sspn=1.548664,2.469177&geocode=FXT8pQIdUVCOASlPrTy_OvmxQDEoppx84zIGrA%3BFcU6rQIdB4CxASmvpKJ1nK-wQDEK1JE1ojSYsQ%3BFWVxsQIddc6uASkdELmXRTG3QDGmkiGr30MFug&mra=dpe&mrsp=1&sz=9&via=1&t=m&z=9

asta ar fi varianta "fara bac" cea mai ok (din cate stiu eu)...

despre pensiuni, in functie de pretentii, ar fi in Greci tip "agroturism" (http://cazaremacingreci.wordpress.com/), iar in orasul Macin ceva mai "cat de cat"... restul ar fi in Braila, dar se ajunge iar la cel bac :) (desi nu stiu de ce funge asa tare lumea de el - cam 20lei/ automobil)...

Nu e neaparat vorba ca fugim, doar ca bacul e un element usor incert care trebuie luat in calcul, in conditiile in care trebuie sa ajungi la start la ora exacta.

Noi am fi vrut sa venim de vineri seara, tocmai ca sa evitam eventualele intarzieri de sambata dimineata; dar daca ajungem sa ne cazam in Braila, tot la bac ajungem si tot trebuie sa ne alocam o ora doar pentru asta...

Pentru duminica aveti ceva in program? :D Grupul nostru o sa stea cateva zile in zona, vrem sa facem si alte trasee prin Macin... stiu ca anul trecut ati organizat o tura a doua zi dupa concurs.

Am fost in toamna pe Harsova si 222F http://goo.gl/maps/RUfk2 Eu zic ca nu arata rau :)

am auzit si eu din vre-o doua locuri ca drumul e bun, nu l-am probat/vazut insa de aceea nu l-am recomandat... :)

posibil sa fie cel putin bun

Pentru duminica aveti ceva in program? :D Grupul nostru o sa stea cateva zile in zona, vrem sa facem si alte trasee prin Macin... stiu ca anul trecut ati organizat o tura a doua zi dupa concurs.

Nu e neaparat vorba ca fugim, doar ca bacul e un element usor incert care trebuie luat in calcul, in conditiile in care trebuie sa ajungi la start la ora exacta.

Noi am fi vrut sa venim de vineri seara, tocmai ca sa evitam eventualele intarzieri de sambata dimineata; dar daca ajungem sa ne cazam in Braila, tot la bac ajungem si tot trebuie sa ne alocam o ora doar pentru asta...

am inteles ideea, la Galati bacul trece din 30 in 30 de minute (nu cand se umple ca la Braila), dar sunt mai multi km...

Sambata noaptea o dam in foc de tabara si distractie, duminica vrem sa facem mai multe activitati, printre care: tura de bicla, tura de hiking si tura de catarare. Noi vom fi campati in zona de start/ finish, suntem usor de gasit dupa galagie, in functie de vremea de a doua zi stabilim atunci ce actiuni facem.

Tot a doua zi e ziua comunei Greci si va fi serbare campeneasca si... gala de box! (nati-o p'asta!) ;)

Daca e cineva interesat, avem o camera libera de cazare pentru vineri seara (am luat toata pensiunea). Detalii pe pm.

Sa fie vreme buna! :)

edit pt mai sus: s-a ocupat locul.

Cum este traseul ? A plouat zilele astea ? :D

Guest
This topic is now closed to further replies.