Rubyca

2014.06.21 - Vidraru Bike Challenge - barajul Vidraru

Recommended Posts

Însuflețiți de succesul primei ediții, organizatorii Adventuremania vă anunță a doua ediție a concursului Vidraru Bike Challenge care va avea loc pe 21 iunie 2014

Vidraru Bike Challenge înseamnă mișcare în natură, vitalitate, încredere, prietenie!

Cu asta am enunțat esențialul. Dar pentru cei cărora le plac detaliile ; ) … putem completa: Vidraru Bike este o competiție de mountainbike din seria Adventuremania.

Vidraru Bike Challenge este o competiție cu un traseu foarte spectaculos ce urcă din zona barajului Vidraru pe una dintre culmile sudice ale munților Făgăraș. O parte din drum se află în zona de gol alpin, ceea ce se traduce într-o excelentă vizibilitate de jur-împrejur – către vârfurile Călțun, Lespezi, Negoiu la nord și Vânătoarea lui Buteanu, Arpașu Mic, Râiosu, Piscul Negru la est.

Locul de start – precum si linia de finish se afla in comuna Arefu, sat Capataneni (pe DN7C), langa pensiunea “La Cetate” – cu 5 kilometri in aval de barajul Vidraru.  

Lungimea turei lungi (maraton) – aproximativ 90 km – și diferență de nivel (2500 m) plasează traseul ca fiind de nivel mediu pentru cei obișnuiți să se “dea” cu MTB-ul pe drumurile forestiere montane.

Tura scurta (semimaraton) – pentru cei dornici de o plimbare provocatoare – are numai 35 km lungime; 1200 m diferență de nivel, este accesibila inclusiv cicliștilor aflați la primele competiții și se încheie cu o coborâre rapidă, având o frumoasă pespectivă către munții Ghițu – dincolo de valea Argeșului.

De menționat că întreg traseul este ciclabil (nu exista porțiuni dure, care să oblige la push-bike).

Salut,

Stie cineva daca traseul scurt e practicabil in momentul acesta?

Tin minte ca era foarte mult forestier, practic imposibil sa se faca noroi incat sa nu mai poti merge. M-ar interesa mai degraba daca e zapada prin zonele mai inalte (traseul ajunge pana la 1400m).

Stai domol că este zăpadă. La Sibiu a nins peste 1.000, acolo sigur e tot cam așa.

Poate voi veni. Perioada pare ok. Ce nu-mi pare ok este inertia unor organizatori, printre care si cel de-aici, privind categoriile de varsta. Piticii au mai crescut si multi organizatori si-au reevaluat categoriile, 50+ devenind deja o obisnuinta. Poate mai cujeta si se dau si ei cu lumea buna. (Evident ca exista si o doza de subiectivism, foarte mica insa avand in vedere tendintele in care s-au inscris alti organizatori de maratoane).

Traseul scurt este practicabil, zapada este pe alocuri dupa primul punct de alimentare, pana in poiana Magurea, de unde incepe coborarea spre satul Arefu,

Noroiul din zonele astea nu este ca cel de pe traseul de la Prima evadare, fiind zona de munte, drumurile forestiere sunt cu pietris batatorit si se poate merge in sa.

Traseul se poate pargurge si pe ploaia (nu torentiala) foarte putine zone cu panta fiind mai greu de abordat pe bicicleta.

• Upvote 1

@@mihaibad69 - cand ai facut traseul?

Suna promitator, eu ma gandesc sa il fac martea viitoare, a treia zi de Pasti. Imi imaginez insa ca pana atunci o sa mai ninga un pic, vad ca si pe la ses temperaturile nu trec de 6 grade si ploua incontinuu.

Si daca tot suntem la capitolul asta, Transfagarasanul e inchis, sau se poate circula pana la Balea? Asta asa, ca plan B. :)

Uite aici o postare de a mea cu starea traseului la sfarsitul lui martie

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/16422-o-poza-de-la-tura-de-azi/?view=findpost&p=648032

Iar ca sa-ti faci o idee cum arata traseul pe zapada prin padure, mai exact de la primul check point pana in Arefu,

vezi aici cateva poze facute tot pe traseul scurt, dar in sens invers.

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3446-fotografii-proprii/?view=findpost&p=630197

@@mihaibad69 - cand ai facut traseul?

Si daca tot suntem la capitolul asta, Transfagarasanul e inchis, sau se poate circula pana la Balea? Asta asa, ca plan B. :)

Pe la jumatatea lui martie cand am fost ultima data pe Transfagarasan, am urcat dinspre barajul Vidradu pana aproape de cabana Capra, fara pic de zapada pe asfalt.

De la Capra pana la Balea era zapada si nu se putea trece.

Nu cred sa se fi schimbat mult situatia pt a ca fost frig iar in ultima saptamana e posibil sa fi nins mai sus de Capra.

• Upvote 1

Acum se poate urca (pe Transfagarasan) pana aproape de refugiul salvamont Cota 2000 fara sa cobori din sa. Mai exact - pana la ultima curba in ac de par a Transfagarasanului, inainte de intrarea in tunel (putin deasupra de izvorul Carmen).

Coborand de cateva ori din sa poti ajunge la tunel si poti trece dincolo, la Balea (unde insa intreaga caldare este inca acoperita bine cu zapada).

Am fost pe 2 mai pe traseul de concurs - desi a plouat la greu nu sunt probleme cu noroiul. A fost reparat si drumul care uneste Valea Topologului de Curmatura Runcurelei (unde se afla punctul de alimentare 1) - drum care fusese rupt de o aversa in vara lui 2013 in mai multe locuri.

Imagini - si de pe traseul de concurs, si de pe Transfagarasan/sud & nord - aici:

https://www.youtube.com/watch?v=7IBTSQTSDrM

Salutare tuturor!

Doresc sa ma inscriu la acest concurs, insa va fi problematic cu transportul. Cum nu detin automobil, intreb aici: este cineva din Bucuresti dornic sa mearga la acest concurs cu automobilul propriu si are un loc in plus? 

Cam cum este acest traseu? In zona capitalei, pe unde as putea merge ca sa ma antrenez? 

Salut!

In privinta traseelor de genul acesta din zona capitalei.... nu o sa gasesti, avand in vedere ca acest concurs se desfasoara in zona de munte, iar noi suntem la campie :)

Traseul de 35 km e de dificultate mica spre medie. In mare parte e doar pe forestier, nu se face noroi. Singurele portiuni mai dificile sunt vreo 2 rampe foarte abrupte (dar in continuare ciclabile, in functie de conditia fizica) si cateva pante bolovanoase la coborarea spre Arefu - aici au fost cateva cazaturi anul trecut. Daca stii sa iti evaluezi abilitatile, e un traseu foarte putin periculos si foarte prietenos cu incepatorii.

Bine punctat nubciclist.

As mai adauga pt cei incepatori, toate coborarile se pot face in sa fara probleme, daca moderezi viteza, in functie de pregatirea tehnica a fiecaruia.

Iar rampele alea le poti urca in sa doar daca esti foarte bine pregatit.

Majoritatea celor de la tura scurta de anul trecut au facut push bike.

O sa pun o poza cand o s-o gasesc.

au fost cele mai scurte push-bike-uri facute anul trecut cu exceptia Urlati-ului. E un traseu usor. Coborarea este iarasi usoara daca nu te fura viteza.

Ca antrenament singurele posibilitati in Bucuresti sunt turele din Tineretului sau urcat scarile la bloc:)

super filmul:) Nici nu imi dadeam seama pana acum ce bine am mers (am scos cam acelasi timp:P )

Salut!

In privinta traseelor de genul acesta din zona capitalei.... nu o sa gasesti, avand in vedere ca acest concurs se desfasoara in zona de munte, iar noi suntem la campie :)

Salut!

Desi a trecut ceva vreme de cand am studiat Geografia Romaniei, mai tineam minte acest aspect.

Ideea era ca nu cred ca pe tot drumul va fi teren accidentat, ci si asfalt. De asemenea, pante sunt si in capitala sau in zonele adiacente; eu ma refeream pe unde ar fi acestea. Imi cer scuze daca nu am fost destul de explicit. 

Diferenta intre pedalatul in zona montana  si o zona urbana nu cred ca este la fel de mare precum plimbatul prin oras si cataratul pe munte. 

Cum a spus si cineva mai sus ai putea sa incerci traseul RedBull din Tineretului. Sigur o sa fie si asfalt insa doar cativa km. De la start pana la Barajul Vidraru ( undeva la 5? km )  ) in rest este forestier, cum se vede pe filmarea postata de @@maximcatalin. In rest... dupa mine conteaza si sa ai cat mai multi km pana la ziua concursului. :)

Diferenta intre pedalatul in zona montana  si o zona urbana nu cred ca este la fel de mare precum plimbatul prin oras si cataratul pe munte. 

Ai sa fi uimit!

• Upvote 2

Nu crezi pana nu vezi. 

@@theli Eu m-am si ratacit :). Pe urcare (aprox. km 15) in loc sa fac stanga spre poienita am tot urcat. De sus ii vedeam pe ceilalti cum se intorc (de la km 16), dar nu ii vedeam cum se duc pe la baza muntelui .

Cand mi-am dat seama era deja prea tarziu, pierdusem foarte mult timp. La intoarcerea pe traseu am vazut si marcajul discret in intersectie.

http://www.bikemap.net/en/route/2546946   

Sunt 2 intersectii unde trebuie sa casti putin ochii dupa marcaje:

Prima mentionata de maximcatalin (putin dupa km 15 pe traseul postat de el)

si a doua pe coborare, dupa ce se intra in satul Arefu, la un moment dat trebuie facut stanga mai brusc (la km 32)

dar sunt sageti care sa te ghideze.

In rest se merge numai pe drumul din fata, cand nu sunt persoane care sa te indice in alta directie.

Multumesc baieti pentru lamuriri!

Am sa incep sa ma antrenez cat de curand. 

Langa scarile de la podurile de pe aleea principala din parcul Tineretului este si o carare. Aceasta poate fi urcata cu bicicleta (este destul de inclinata panta)? 

Urcarile din Tineretului se pot face pe bicicleta, daca poti sa le faci pe bicicleta :P Dar in general prin Tineretului poti sa scoti un traseu de XCO, deci antrenamentul acolo o sa fie specific pentru XCO, cu intervale si ruperi de ritm. Ideal ar fi sa ajungi undeva la munte si sa incerci o urcare lunga si constanta, e mult mai relevant ca antrenament pentru un maraton.

Zona Azuga-Predeal e plina de forestiere lungi cu urcare constanta pe care te poti antrena, spre exemplu. Cauta pe bikemap sau du-te la sigur pe traseul scurt de la Surmont (deja clasic).

http://www.bikemap.net/en/route/1051555-surmont-mtb-challenge-2013-traseul-scurt/#gsc.tab=0

Te poti antrena si pe sosea (intervale) pentru a creste anduranta.   

@@Secu86

Am mai scris cu alt prilej, dar se aplica si aici: poate singura portiune buna de antrenament MTB (inclusiv cu diferenta de nivel) langa Bucuresti este drumul dintre satele Mironesti si Teiusu. Repetata (tur-retur) de 3 ori poate fi o pregatire utila, mai ales ca poti sa ajungi si sa te intorci acasa pe bicicleta.

http://www.mapmyride.com/ro/valea-dragului-giurgiu/teiusu-mironesti-route-274253343

Este neasfaltat, cu sleauri de tractor/TAF (singurele mijloace de locomotie care il frecventeaza) si cu portiuni de maxim 9% inclinatie.

Pentru ca anul trecut am vazut cateva incidente am scris in site niste recomandari - pentru cei mai putin experimentati.

Sigur - incidente/accidente - survin si la rularea pe plat, mai ales daca e inghesuiala; dar in cazul Vidraru Bike Challenge se pare cel mai problematic segment este si unul dintre cele mai "sexy": coborarea spre Aref. Asa ca recomandarile de care vorbesc (insotite de studii de caz pe materiale video filmate in concurs) se concentreaza pe coborare (altfel - usoara - cum scria si theli mai sus).

Daca ar mai trebui completate / corectate cu ceva -  poate aflam si de pe forum : )

http://adventuremania.ro/vbc2014/2014/05/09/cum-ne-ferim-de-riscuri-pe-coborare/

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.