Rubyca

2014.06.21 - Vidraru Bike Challenge - barajul Vidraru

Recommended Posts

News: cei care au varsta intre 15 si 25 ani inclusiv precum si venituri sub 1500 lei net lunar beneficiaza de inscriere gratuita la Vidraru Bike Chllenge (si la alte competitii Adventuremania din 2014) - in limita locurilor disponibile.

Mai mult - cei care se incadreaza in conditiile de mai sus pot beneficia si de subventionarea inchirierii unei biciclete (MTB).

Detalii aici:

http://adventuremania.ro/vbc2014/2014/05/23/impreuna-cu-fundatia-emag-aducem-vesti-bune-pentru-iubitorii-miscarii-in-natura/

• Upvote 8

Stie cineva cum se va prezenta traseul sambata dupa zilelea astea de ploaie?

Si anul trecut a plouat înainte de concurs dar a fost ok. Cel puţin cel scurt.

Eu voi merge la tura lunga si vroiam ceva detalii despre traseu, fiind prima participare. Am vazut pe prognoze ca se anunta ploaie, inclusiv sambata si va fi destul de frig!

O sa te mai stropesti si murdaresti un pic pe forestierul de pe Valea Topologului  ; in rest nu e cazul de ingrijorari.

Organizatorii pot sa-ti spuna mai multe, mai sigur. Eu pot sa iti spun ca am facut o tura in zona, acum o luna, pe o portiune din traseul lung, dupa o saptamana in care a plouat incontinuu. Am fost surprins sa gasesc foarte putin noroi, chiar si in padure. Solul in zona este foarte nisipos si apa se scurge imediat prin el.

Organizatorii pot sa-ti spuna mai multe, mai sigur. Eu pot sa iti spun ca am facut o tura in zona, acum o luna, pe o portiune din traseul lung, dupa o saptamana in care a plouat incontinuu. Am fost surprins sa gasesc foarte putin noroi, chiar si in padure. Solul in zona este foarte nisipos si apa se scurge imediat prin el.

Ok atunci nu ramane decat sa ne vedem la start :D.

Daca exista din Bucuresti un loc pentru transport om+bicicleta, va rog dati un mesaj. Particip la consumabile. :|

Sunt curios, numai.

Numa' maine nu-i poimaine. Cred ca lumea si-a cam facut socotelile. Daca nu exista ai varianta de rezerva?

Daca mai are cineva loc in masina, cu plecare din Bucuresti, si doreste sa imparta cheltuielile cu benzina, il rog sa ma contacteze. Am si suport de bicicleta. Thanks!

Multumesc! I-am lasat mesaj lui Cristian.

Poze de pe traseu unde gasim?

Au zis ca o sa dureze cateva zile pana vor publica clasamentul final.

Au oferit si o explicatie?

Da. Pe FB.

"Ieri am fost la ecologizare pe traseu si am ajuns foarte tarziu acasa. Cum ne intoarcem de la job-uri, ne apucam de procesat datele si de actualizari pe web"

Ceea ce mi se pare absolut pardonabil.

• Upvote 1

Multumim frumos pentru explicatie si speram sa fie gata pe site in seara asta.

Eu verificam ca prostu' pagina concursului/contul de FB Vidraru Bike Challenge, dar aparent pozele si noutatile sunt pe contul de FB Adventuremania:

https://www.facebook.com/AdventureMania.ro

Am apreciat semnalizarea zonelor periculoase de pe coborare, a fost la fix. As avea de remarcat in plus doar vreo doi-trei copaci cazuti aproape in traseu, pe exteriorul curbelor, in care puteai sa intri cu capu' lejer daca ii dadeai blana la vale.

Si n-o sa mint, coborarea aia m-a rupt in doua :). Mai ales in Arefu, era un offroad mai offroad decat sus in padure. M-am bucurat ca am ajuns la asfalt, ma dureau bratele si picioarele mai rau ca pe urcare. Cu putin noroc si poate o scrisoare catre Mos Craciun, la anu' vin cu FS :P

Foarte tare concursul, multumim pentru efort si felicitari organizatorilor.

Nu știu de ce, dar mie mi s-a părut cam monoton traseul scurt, anul asta. As prefera o tură ceva mai lunga poate si ceva single trail. Poate a contat si vremea, sunt cam dependent de ea.

Nu ma simt insa in stare de tura lungă.

• Upvote 1

Da, e un salt mare de dificultate de la tura scurta la tura lunga. Am zis si eu anul trecut, ar merge o tura medie, un 50-60 km. Cred ca se poate scoate scurtand din tura lunga si nu ar presupune alte puncte de alimentare.

Guest
This topic is now closed to further replies.