Sign in to follow this  
Rubyca

2014.04.27 - MARATONUL FĂGETULUI - Cluj

Recommended Posts

Clujul Pedalează organizează și în acest an Maratonul Făgetului. Concursul va avea loc în 27 aprilie 2014.

Concursul face parte din campionatul de maratoane " Cluj BIKE CHALLENGE" 2014, care are trei etape: Maratonul Făgetului - 27 aprilie, Bike Fest - 26-27 iulie, Maratonul Gilău - 28 Septembrie. 

Locul desfasurarii este Padurea Faget , Start - Finish centrul comercial Polus Center

Categorii 

30 km - Masculin Junior 14-17 ani   

30 km - Feminin 18-29 ani  

30 km - Feminin Junior 14-17 ani 

30 km - Masculin 18-29 ani

30 km - Feminin 30-39 ani 

30 km - Masculin 30-39 ani

30 km - Feminin 40+ ani    

30 km - Masculin 40+ ani  

70 km - Open Feminin 18+ ani 

70 km - Masculin 18-29 ani  

70 km - Masculin 30-39 ani  

70 km - Masculin 40+ ani   

70 km - UCI Elit Men 18+ ani  

Informatii si inscrieri pe site-ul concursului.

• Upvote 3

Un concurs mult asteptat din partea mea, cat 70km 40+

Ceva impresii, eventual imagini de pe traseu? Tinand cont de ploile care au fost cred ca sa cam schimbat putin situatia.

Azi am iesit la antrenament pe traseul scurt,pe urcare in mare parte este  cat de cat uscat pamantul, doar sus in zona Pietrelor Rotunde, Bilascu, si izolat balti si noroi. In rest pamant umed, mai ales in padurea Tauti(unde era sa ma vars azi de altfel), pe Golgota nu am urcat, ca am zis ca mai lungesc kilometri, si m-am dus pe sosea acasa.

La tura lunga nu stiu cum ii treaba, dar cred ca va fi decent daca nu va mai ploua, nu voi apuca sa merg, doar la concurs, ca acolo particip, la 70.

Apreciez postarea

Imi bag aia... M-am inscris la tura lunga , vineri am platit inscrierea si ieri m-am rupt in doua pe o coborare lejera pe drum forestier. 90 % nu ma recuperez pana la concurs. Dureri de sold, dureri la amandoi umerii, pielea dusa pe fata, coate, genunchi. Asta-i treaba , data viitoare...

Azi dimineaţă am alergat o bună bucată din traseu şi se prezenta în condiţii ideale. Din păcate însă la Cluj momentan plouă de rupe, deci perspectivele sunt aşa şi-aşa....

Maine dimineata merg la o tura de traseu scurt, sa vedem cum sta treaba dupa ploaia de azi.

Am fost azi pe prima jumatate a traseului scurt si pot spune ca se poate parcurge in conditii bune! Noroi este doar din loc in loc si nu pune niciun fel de probleme.

Maine nu se anunta ploi, deci ar trebui sa fie destul de uscat pe duminica.

Confirm spusele lui pac. Sus la Pietre ii mai nasol, dar merge si pe langa.

Multumiri! M-am regasit printre poze! :D.

Ar fi frumos sa se puna aici link-uri cu poze de la maraton, este mai simplu de gasit.

Fain traseu si vreme superba, gulas destul de ok, bine ca am fost mai in fata la start ca altfel era nebunie :)

Traseu excelent, paduri de foioase si conifere, traversari de ape curgatoare, singletrack, coborari frumoase, si nu in ultimul rand urcari excelente.

Organizare excelenta, marcarea traseului fara cusur, vremea superba.

Si pentru ca m-am simtit asa de bine multumita organizatorilor, impreuna cu amicul meu din Sibiu, am hotarat sa ne intoarcem la Sibiu pe biciclete, si astfel s-a incheiat un weekend superb.

Traseu excelent, paduri de foioase si conifere, traversari de ape curgatoare, singletrack, coborari frumoase, si nu in ultimul rand urcari excelente.

Organizare excelenta, marcarea traseului fara cusur, vremea superba.

Si pentru ca m-am simtit asa de bine multumita organizatorilor, impreuna cu amicul meu din Sibiu, am hotarat sa ne intoarcem la Sibiu pe biciclete, si astfel s-a incheiat un weekend superb.

Organizare excelenta ? Nu cred ca te simti prea bine dupa ce cheltui aproximativ 150 de lei ca sa fi la start si masina politiei - cea care da startul adevarat - reuseste sa pozitioneze plutonul fruntas de la tura de 30 km in spatele puhoiului cu un handicap de 7 km. Dar astea sunt greseli mici ... sa-i iertam si de data asta, am inteles ca anu trecut s-a intamplat acceasi grozavie. De rasul curcilor, oricum.

Au inceput sa apara pozele sistematizat dupa numarul de concurs: http://imprezzioglobal.com/galerie-poze-maraton-faget-2014-clujul-pedaleaza/ Pentru mine momentan am vazut cu Golgota, impingand. In fatza mea Suzi era pe MTB :)

Si, daca tot am vazut altele pe picasa: https://plus.google.com/u/0/photos/102737523476190869054/albums/6007724982687139553

• Upvote 1

@@adyoc

Organizare excelenta ? Nu cred ca te simti prea bine dupa ce cheltui aproximativ 150 de lei ca sa fi la start si masina politiei - cea care da startul adevarat - reuseste sa pozitioneze plutonul fruntas de la tura de 30 km in spatele puhoiului cu un handicap de 7 km. Dar astea sunt greseli mici ... sa-i iertam si de data asta, am inteles ca anu trecut s-a intamplat acceasi grozavie. De rasul curcilor, oricum.

În "puhoiul" acela poate se aflau viitorii componenţi ai "plutonului fruntaş" aşa că iartă-le îndrăzneala de a obtura avântul de start al campionilor; venind în întâmpinarea frustrării tale aş sugera ca pe viitor organizatorii să organizeze maratoane individuale pentru elite.  :))

@@adyoc

În "puhoiul" acela poate se aflau viitorii componenţi ai "plutonului fruntaş" aşa că iartă-le îndrăzneala de a obtura avântul de start al campionilor; venind în întâmpinarea frustrării tale aş sugera ca pe viitor organizatorii să organizeze maratoane individuale pentru elite.  :))

Imi cer scuze daca te-am jignit, nu asta a fost intentia. Acel fals start nu se da degeaba, cine vrea sa traga tare si sa aibe pretentii la un loc cat mai bun trebuie sa ajunga in fata. Pe langa vina organizatorului si noi, berbecii din fata avem o cupla, spiritul de tura nu iarta niciodata :) 

@@adyoc

Nu ai de ce să-ţi ceri scuze pentru opiniile tale formulate fără echivoc. Se pare că eu nu am reuşit să nuanţez comentariul astfel încât să transpară doar mesajul că în opinia mea toţi trebuie să se bucure în primul rând de participare şi apoi de performanţă (aşa gândesc eu dar poate sunt defect); eu îmi cer scuze că am postat o ironie poate gratuită! Şi-mi mai cer scuze pentru sintaxa defectuoasă ("organizatorii să organizeze"). 

Multumiri D-lui Bindeanu pentru poze.

Organizatorii nu s-au asteptat la o participare atat de importanta.

Este posibil ca pe viitor sa se dea plecari decalate si pe categorii de varsta.

In rest, nasoala chestia cu masina politiei. Nici o scuza si urat din partea organizatorilor, dar cine vrea premii trebuie sa stie sa sufle si in iaurt.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this