Sign in to follow this  
elunico

saua care reduce presiunea asupra prostatei

Recommended Posts

Salutare la toata lumea.Ma intereseaza sa imi schimb vechea sa cu un model mai confortabil si care sa reduca presiunea asupra prostatei.

Sunt nou in acest sport si nu stiu exact ce sa aleg, astept parerile voastre..Multumesc!

Exista sei speciale care reduc la zero acel risc, dar au o constructie diferita. Folosirea lor nu inseamna insa un confort superior fata de seile clasice de bicicleta in cazul unei utilizari normale a bicicletei. E cazul sa apelezi la modelele speciale doar daca ai cu adevarat nevoie dpdv medical. Ti-am dat si un PM in acest sens. 

Seile de calitate sunt gandite pentru un contact direct cu oasele pereche ale bazinului, au partea din mijloc a seii decupata, iar biciclistii utilizeaza de regula pantaloni cu bazon. 

Bine ai venit. Vezi că există topicul Șa confortabilă, acolo ai să vezi cam care sunt variantele. Deși ce e bun pentru tine doar tu poți ști cel mai bine. O corelație între ciclismul amator și hipertrofia benignă de prostată NU s-a demonstrat. Amorteala resimtita in zona planseului perineal este o chestiune diferită.

Ca idee, ai putea alege o șa cu canal pe linia de mijloc. Eu folosesc cu succes de peste 1000 km Selle SMP Extra. Dar si o șa de piele e o opțiune, si încă una care te poate ține o viață.

modelul asta o sa te frece rau pe laterala pentru ca are "nasul" prea lat. Selle SMP Extra, recomandata mai sus, e in regula.

modelul asta o sa te frece rau pe laterala pentru ca are "nasul" prea lat. Selle SMP Extra, recomandata mai sus, e in regula.

Eu o folosesc de un an si nu am probleme cu ea. Acum depinde si de fiecare...

• Upvote 2

Si eu folosesc SMP TRK de cativa ani buni (cred ca 4 sau poate 5) si sunt foarte multumit de ea. Nu am niciun disconfort. Dimpotriva, in perioada asta am incercat la un moment dat sa revin la o sa "normala", din ratiuni de estetica a bicicletei (gasisem pt KTM-ul meu o sa branduita KTM, in aceeasi combinatie de culori cu bicicleta, si arata foarte bine...) dar am revenit imediat la TRK. 

Nu stiu daca e valabila afirmatia ca "o sa care protejeaza prostata se foloseste doar daca recomanda medicul urolog", cred ca e bine sa nu ajungem in situatia de a ne-o recomanda medicul. In situatia mea, intr-adevar un prieten care este si biciclist si urolog mi-a sugerat sa ma orientez spre acest gen de sei, macar sa o incerc la o tura lunga ca sa vad ce diferenta de confort este dupa niste zeci de km. In primul rand, toate vasele sangvine care trec pe acolo in drum spre ... (na, stiti voi spre ce) nu mai sunt comprimate si se realizeaza o irigare normala a... (stiti voi a cui). 

• Upvote 1

Salut, şaua mea este  Selle Italia. Intrebarea e, este o şa buna? Pentru ca daca nu as putea probabil sa o schimb cu un buget mai redus asa :)) Confortul pe ea este destul de bun, adica pe distante lungi ma mai jeneaza, va rog sa va dati si voi cu parerea, cei mai experti :)

Uite si o poza cu ea :) 

post-17440-0-08912500-1409660476_thumb.jpg

Nu cred :)) adica nu am simtit niciodata sa am vreo problema cu ea...cu doctorul nu m-am sfatuit ce-i drept dar nu cred sa am probleme doar ca la distante lungi imi amorteste...stii tu. :)

Amorteala perineala apare din cauza presiunii portiunii centrale, aia ''cu gel".

Parerea mea este sa renunti la saua asta si sa iti iei una cu decupaj (sau macar sant) central.

Nu trebuie sa fie prea moale, din contra. 

O sa moale sintetica, fara decupaj, este cel mai rau lucru la ture lungi, pentru ca tot buretele/gelul ala este impins central si de aici pana la amorteli nu mai e decat un pas.

Functie de cat poti aloca pentru o sa, putem sa-ti facem recomandari.

Nu cred :)) adica nu am simtit niciodata sa am vreo problema cu ea...cu doctorul nu m-am sfatuit ce-i drept dar nu cred sa am probleme doar ca la distante lungi imi amorteste...stii tu. :)

Atunci ai postat la un topic gresit.

Amortirea zonei respective nu are legatura cu prostata, cum s-a mai scris pe aici.  

Saua ta este foarte buna, dar daca simti probleme, e bine sa o schimbi. Confortul in zona respectiva nu e dat numai de sea. 

Amortirea zonei respective nu are legatura cu prostata

Corect.

Cele 2 pachete vasculo-nervoase interceptate de presiune in zona imediat adiacenta protuberantei ischiadice sunt:

- pachetul format din nervul pudendal si artera pudendala interna

- pachetul format din nervii si arterele scrotale posterioare la barbat (respectiv labiale posterioare, la femeie).

Gray542.png

Cum insa anatomia fiecaruia prezinta variatiuni individuale, gasirea seii potrivite este o cruciada proprie, sfaturile si experientele celorlalti sunt valabile pana la un punct. Pe urma intervine autocunoasterea.

• Upvote 1

Multumesc pentru sfaturile aduse :)

Pe parcurs o sa vad cum ma descurc cu aceasta sa, probabil pentru ca am mers prima data cu bita a doua zi dupa ce am achizitonat-o pe distanta de 40 km, eu nefiind obisnuit cu asemenea distante. A doua si a treia oara cand am fost nu am mai simtit asa amorteli, poate doar putin, a da la inceput nu am avut nici pantaloni cu bazon si probabil si asta a fost o cauza.

Multumesc inca odata pentru sfaturi, o seara fain'! :D