Sign in to follow this  
bobimanta

Nepotrivire cadru-angrenaj

Recommended Posts

Salut. Sper sa capat ajutor, sugestii in urmatoarea chestiune:

- foile mi se ating de cadru-

Foile sunt niste Shimano ovale cu 52 - 42 dinti venite de pe un cadru de cursiera unde, normal mergeau bine.

Cadrul este unul de mtb, Magellan Polaris.

Nu stiu ce dimensiuni are axul pedalier, este insa "cel mai scurt pe care il avem".

S-a ajuns la aceasta combinatie nu din vr-un moft ci pentru ca am rupt cadrul cursierei si am incercat sa incropesc ceva repede cu cadrul de-l aveam acasa, ca se termina concediul.

M-ar ajuta oare un alt angrenaj, sau, un alt butuc pedalier, sau altceva...?:cry:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Foile Shinmano ovale sunt defapt una, cea mica, pentru ca cea mare nu ma lasa sa insurubez deloc bratul pe butucul pedalier asa ca am dat-o momentan jos.

Sau ar mai fi o varianta mai ieftina sa scoti butucul si sa pui un distantier.

eu merg pe varianta cu axul pedalier (monoblocul ) mai lung, dar fiind mai lung s-ar putea sa ai nevoie de distantiere

eu merg pe varianta cu axul pedalier (monoblocul ) mai lung, dar fiind mai lung s-ar putea sa ai nevoie de distantiere

Daca i mai lung la ce sa-ti mai trebuiasca distantiere?

Daca i mai lung la ce sa-ti mai trebuiasca distantiere?

mii de scuze, monoblocul este putin mai scurt si am distantier.

este vorba de hollowtech 2.

inca odata imi cer scuze

mii de scuze, monoblocul este putin mai scurt si am distantier.

este vorba de hollowtech 2.

inca odata imi cer scuze

Pai acelasi lucru i-am sugerat si eu sa faca.

Gata domnilor, butucul mai lung a rezolvat problema.;-)

Acuma....sa va mai zic una: pe spate, vrana in V nu-mi ajunge la janta - janta e mai sus, iar clestele de cursiera deasemeni - janta e prea jos.

Stiti vre-o solutie? Merci pentru tot.

Sabotii se pot misca sus-jos la toate modelele de frana. Trebuie sa-i slabesti putin si apoi ii asezi in orice pozitie vrei.

Ai incercat asta? Daca da, nu stiu ce sa mai zic, doar sa incerci alt model de frana.

Stiu ca se pot misca sus-jos sabotii si i-am miscat, dar la frana "V" sabotii in pozitia cea mai de sus nu calca unde trebuie si invers, plus ca clestii i-am bagat intr-o gaura din cadru care de fapt e destinata unui portbagaj probabil:oops:. Imi trebuie, sa inteleg, alt tip de frana....exclus pe disc....Merci, mai caut...

Mda...inteleg nelamuririle, am ajuns in situatia asta pentru ca mi-am rupt cadrul intr-un moment neprielnic: se termina concediu acu-acu si ma gandeam ca incropesc ceva repede sa mai ies de cateva ori. Cadrul de mtb il aveam nefolosit asa ca am incercat....asa invatam :roll:

In primul rand pentru ca era de aluminiu, si am inteles ca e nepropice pentru sudare, s-apoi m-a impins curiozitatea......:oops:, oricum, ma gandesc ca poate mai are cineva idei......

O idee buna ar fi sa vinzi rotile de cursiera si sa-ti iei altele de MTB.

Sau sa mergi numai cu frana fata. Doar asta e cea mai importanta.

Maine plec intr-o tura doar cu frana pe fata, si daca nu reusesc sa fac o cheste ceva sa tina loc de frana spate :D o sa iau un alt cadru de cursiera ;-). Merci de raspunsuri si vant in spate.

Frana pe spate am deocamdata la picior, frec asfaltu.

Problemele ma bantuiesc. M-am procopsit cu un cadru care are urechiusele pentru directionat cablurile deasupra furcii atat de bine puse incat din cauza franei (clestelui) una dintre ele e neutilizabila. Intreb acum cine e mai idiot: eu sau cadrul? Imi scapa ceva din vedere? :confused::mad:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Edited by bobanarh
pozele

Probabil cadrul e pentru frane din alea cu tragerea pe centru.

Incearca sa indoi camasa la 90grade si poate intra. Trebuie camasa din tabla spiralata ca se poate indoi mai tare.