Doru

Reglare ghidon sau pipa

Recommended Posts

Buna ziua

Detin o bicicleta CTM terrano 2.0 achizitionata de la bbyxsport.ro.

Marimea cadrului este de 17", cam mare pentru inaltimea mea de 1,68 cm (conform recomandarilor de pe diverse site-uri).

Nu voiam sa comand una de pe interenet fara sa o vad, asa ca am fost in Craiova la magazinul lor, am probat-o, parea OK si cum nu aveau marimi mai mici, am cumparat-o. Din pacate, acum constat ca la distante mai lungi ma cam dor umerii. Mi-ar placea ca ghidonul sa fie un pic mai inalt si putin mai in interior (nu stiu dc m-am facut inteles). Am vazut ca sunt pipe reglabile, dar din ce observ eu acestea imi arunca ghidonul si mai in fata, doar ca mi-l mai ridica sau coboara putin, iar mie mi-ar placea sa fie mai in interior, mai spre mine.

Exista vreo solutie la problema mea, sau trebuia sa ma fi gandit de 2 ori si sa fi cumparat de pe internet o bicicleta cu cadrul mai mic.

Va multumesc si va doresc o zi buna.

Cumpără o pipă scurtă şi un ghidon cu rize 2-3 cm...

Cumpără o pipă scurtă şi un ghidon cu rize 2-3 cm...

Multumesc pentru sfat. Am deja un ghidon cu rise de 3 cm. Am sa incerc cu o pipa scurta. A mea are 9cm acum. Am gasit la marosbike, o pipa scurta de 5 cm, BBB freedom. Totusi mi-ar fi placut sa fie si ghidonul un pic mai inaltat. Tot la marosbike au si un ghidon BBB freebar cu rise de 4 cm dar nu cred ca 1 cm in plus ar face vreo diferenta.