Muttley

Shock spate Specialized Epic

Recommended Posts

E regulator de presiune pentru cădelniţă

Aaaa, e dracia aia de shock ingineresc. 

Tocmai ce-am vazut articolul pe BikeRumor, dar sa fiu al naibii daca il citesc. Are un kilometru si presimt ca nu o sa inteleg nici 10 metri. 

Nu zic că nu e studiat, şi nu zic că nu rastoarnă cumva ordinea în ierarhia shockurilor, dară să vedem anu viitor ce se zice.

Că multe minuni au durat 3 zâle :)

Micrometru de alezaje... N-am vazut niciodata :D

Mersi Cracadil, esti eroul meu! ^:)^

Dada, arată cunoscut....

Bucsele trebuie refacute, au diametrul exterior mai mic decat trebuie.

Le-am montat de proba, iata concluziile:

• nu trebuie bucsa excentrica. Cu bucsa normala, distanta dintre soc si cadru, in punctul de apropiere maxima, e de cateva zecimi de mm, nu exista contact. Voi pastra bucsa excentrica pentru ajustajele psihologice de care zic baietii (inaltime monobloc, unghi seat tube si head tube), in caz ca ma vor tenta vreodata;
  • socul e mult mai "plush" (moale, elastic) decat cel vechi. O fi din cauza volumului semnificativ mai mare. Cat m-am lasat pe sa in casa am fost practic uimit de cum lucreaza fata de vechiul;
  • mai mare fiind, p=F/A, alea-alea, pentru acelasi sag, presiunea a scazut de la 180 psi la 120;
  • l-am umflat pentru un sag de 25%, mi se pare o idee tare, probabil am sa cresc la 30%, da' numai dupa ce-i dau cateva pedale;
  • lockoutul e full!!! @@shauru scria mai demult ca al lui nu se blocheaza. Sau poate vorbea de propedal, el avand RT3? Al meu se face pietroi, si cedeaza cat de cat la socuri puternice. Nu se compara cu brainul, ala e mult mai eficient, insa eu personal nu pierd nimic la faza asta cum nu faceam uz niciodata de brain in teren;
  • parca regret putin ca n-am plusat pentru un RT3, ar fi fost misto pozitia aia intermediara pentru urcari in teren. Ma consolez insa cu ideea ca sunt fix ca inainte: open pe bolovani, blocat pe sosea;
  • lasa ulei pe piston. O fi de la asamblarea de fabrica. Dupa o tura si o spalare ma lamuresc.

Referitor la "hardware", am facut o greseala, va fi corectata pe urmatoarele bucse. In cautarea perfectiunii, lungimea bucselor, ce impacteaza strangerea in cadru am ales-o astfel incat sa intre fest si strans. La fel, diametrele interioare, unde intra suruburile, le-am luat cota pe cota, joc zero. Aseara am montat socul fara cele 4 distantierele de centrare, si bine am facut. Bucsele, neavand joc deloc si libertate la miscare in nicio directie, normal ca nu s-au asezat pe pozitia optima in care sunt perfect paralele. Ca urmare, socul statea in cadru putin pe diagonala, adica la un capat sprijinit pe stanga, la celalalt sprijinit pe dreapta  ;))

Pentru al 2-lea set am scurtat lungimea cu o zecime si am marit diametrele la fel. De tinut cont in caz ca va faceti bucsele vreodata, jocurile, unele dintre ele, ie bune.

Crocodil, inc-o data, multumesc pentru ajutor si pentru rabdare. Nu stiu care intervine prima :D

• Upvote 1

Trebuie sa ii ridici o statueta(macar) lui Crocodilu...pentru rabdare si stoicism.

Eu iti faceam clisma cu universalu de la strung la cat l-ai hacuit de nervi :D

Plus ca nu stii sa iei niste cote in firea lor, haimana apocalipstica ce esti!

• Upvote 5
  • Haha 1

Asteptarea ma uomuara! :-S

• Upvote 1

Facem un Muttley fericit?

Io zic să facem un poll pe forum să votăm dacă să le primească azi sau luni :D să-l vedem cum coace.

• Upvote 3
  • Haha 1

Poti sa i le dai azi.

Sau Joia viitoare.

Mai bine Joi.

• Upvote 1

Bormasina + smirghel + holsuruburi de gard + dop de pluta de la vin de carfur + deshte fripte = strungarie fina.

Detalii la ghiseu' Crocodil neboon.

• Haha 1

Pai daca mi-ai cerut bucsele asa mari... :D

IuHdI8k.jpg

GBouLSN.jpg

sYj5jxN.jpg

Dar asa macar le-am adus la rugozitatea buna, trebuie sa recunosc ca nu erau lustruite.

• Upvote 2

Am mai aplicat metoda asta cand mi-am schimbat ghidurile de supapa in chiulasa Daciei. E infailibila, doar ca dureaza. Viteza de 0.01mm/10 minute :D
Proba practica a Speciei maine, impresii tot atunci.

Am mai aplicat metoda asta cand 

IuHdI8k.jpg

Mc Gaivăre! tălică iereai?

• Upvote 5

Pentru ca nu se intelege se pare ce am vrut sa spun mai sus,

macgyver.jpg

what-would-macgyver-do.jpg?22a92amacgyver-multitool.jpg

MacGyver este un soi de detectiv care in actiunile sale era pus in tot felul de situatii pentru care nu era pregatit, si avea obiceiul de a produce scule, arme, dispozitive utile, din absolut orice avea la indemana in situatia repectiva.

Este considerat un etalon al ingeniozitatii de a te orienta si descurca la fata locului. :)

Pentru ca nu se intelege se pare ce am vrut sa spun mai sus,

MacGyver este un soi de detectiv care in actiunile sale era pus in tot felul de situatii pentru care nu era pregatit, si avea obiceiul de a produce scule, arme, dispozitive utile, din absolut orice avea la indemana in situatia repectiva.

Este considerat un etalon al ingeniozitatii de a te orienta si descurca la fata locului. :)

Asta pentru cine s-o născut mai recent de 1996 sau n-avea RTL la teveu...

• Upvote 1

4YmQWH7.jpg

Fost-am cu ea aici. Tura reprezentativa pentru ce fac eu cu picicleta. Alte regimuri sunt exceptii.

Sag de 30%, insa folositi doar 32mm din aia 44 ai cursei.

Adica daca micsorez sagul, folosesc si mai putina cursa, probabil numa' juma' din ea.

Ma rog, azi, in conditiile date, bicicleta a fost:

- mai comoda;

- mai moale;

- cu o amortizare mult mai buna.

Insa mai ineficienta!!! Bob ca la nebuni :(((((
Deja-mi pare rau ca n-am luat RT3. Da' s-a vrut un experiment, mai mult, credeam ca nu-mi trebuie pozitia aia intermediara.

Presupunand ca raman cu amortizorul asta, ceea ce se va intampla, reduc din pedal-bob prin cresterea presiunii. Dar repet, o sa folosesc juma' din cursa socului, si se duc si avantajele cu amortizarea.

Exista alte solutii?

Încă unul care n-are somn :).

Ia-ți shock nou :B. Facem bucșe cu bormasina.

• Haha 1

Confirm cele spus ceva mai sus. Amortizeaza excelent, incomparabil mai bine decat creierul. Bob-ul insa intr-adevar, iti cam taie din energie ... RT3 si gata.