Muttley

Shock spate Specialized Epic

Recommended Posts

- RL sau RT3 de data asta? :D

Si va fi RT3. Alb...
Crocodil, liber la batut steguletu' de data asta :)

Mai degrabă mă îmbogăţesc ştiind că fac nişte persoane fericite decât cu câţiva lei în buzunar :).

Bine, acum depinde si din ce doresc persoanele fericite sa fie bucsile, ca daca vor din tritiu sau californiu...

Oricum la Matlei fericirea este de scurta durata si cred ca la el trebuie sa mergi cu bucsi cum mergi la copii cu dulciuri  :antiemo:

• Upvote 3

Si va fi RT3. Alb...

... si a venit cu bucse originale montate asta, ce n-au o treaba cu cadrul meu. Le-am scos cu o presa improvizata.

Apoi m-am chinuit sa-l bag in cadru in partea de sus, iar pana nu i-am facut cadrului putina deschidere cu smirghel la intrare, n-a fost chip. 1-2 zecimi, nu mare lucru.

Eye to eye l-am micsorat cu bucsa excentrica. 189-188mm tre' sa aiba, ca la montaj (cred ca) s-a rotit bucsa, si nici subler cu deschidere atat de mare n-am.

Functionare pe parchet...

RL avea deschis si inchis, unde pe inchis, socul devenea lemn. Misto lemn, psihologic e implinitor sa stii c-ai blocat suspensia, in practica... l-am blocat de cateva ori doar, pe asfalt foarte bun, si doar la sprint in rampa era cu adevarat util atat de teapan.

Asta nou, la deschis e la fel. La pedal e putin mai lent, arata bine la prima vedere. Pe blocat in schimb... nicio diferenta sesizabila fata de pedal. Parca @@shauru acuza acelasi comportament, si-mi amintesc c-a rezolvat cu sag mai mic. Mi-ar fi placut sa se blocheze totusi ca celalat, ca eu sagu' nu prea ma vad micsorandu-l. Si am impresia ca si asta-i mid tune, ca la fel, nu foloseste toata cursa. Deci nu s-a schimbat nimic ca intentii fata de vechiul, cand o fi, se va intra in el.

E mai greu.

Poze cu bicicleta nu mai pun niciodata, ca mi-e rusine de nu e voie. Nici sa ma uit la ea nu prea mai pot :(

vkVugDv.jpg

ezbLAF3.jpg

mmmmm, my precioussss... (poza cu cântaru') :D

io am o treabă cu cestiile albe. E ca la aifoane.
Alea albe... hmmmm ;))

Stiu cu albu' la aifon si la gipan. Ce sa zic... ma bate duamne-duamne pentru tot mistou' de l-am facut de altii :(

Dar posă te pocăiești. Și să faci ceva penitență.
Ce-ai zice să te duci la @@han cu chestia aia pervers de albă și să ți-o dreagă el cu aerografu' și cu ce mai are el p-acolo? 

Nuș, dar zic și io. 

• Upvote 1

Ma prostesc. M-oi obisnui :)

Da' poze tot nu pun, ca tot mi-e rusine. Momentan...

@@Muttley
" mai schimb ceva pe ea sa ma pocniti in bot, multumesc anticipat!"

S-a notat, abia aștept.

Sa dau? Sa nu dau?

• Haha 1

@@pinkbike, @@MLADEN, si altii, bucsele-s maxim excentrice ambele, dar atinge. Identificati usor punctele de inceput si final dupa cum se misca. Idei va rog!

Edit:

- sa ovalizez cele 2 gauri de jos din cadru nu ma atrage;

- sa modific cadrul in punctul de contact - da. Dar cine, unde, cum?

- sa pun la loc socul original - NU categoric, din multe motive.

Edit 2:

Sau sa incercam cu alte bucse, si mai excentrice? Au acum grosime minima a peretelui pe la 1.1mm. Sa ma duc la 0.5, risc ceva? Eu as spune ca nu... :-s

FR6VgaF.jpg

Eu as zice sa pui o teava in loc de shock...o sa fie si mai usoara bicicleta, mai bine pe urcari. Win, win. Si merg si bucsele astea pe care le ai, facute cu multa sudoare de oameni de treaba :D.

• Upvote 1

Imi veni ideea de a compara cu cealalta, sa vad clar cum variaza distanta aia. Pare-se ca exista un palier destul de lung la apropiere maxima...

Cacradil, problema rezolvata cu alte bucse, si mai extreme decat astea, zdaie 'mnesau sanatati si siupa de linte sa te sature!!! :*

PS: report daca rade careva de culoarea socului!!! :-W

Edit:

- sa ovalizez cele 2 gauri de jos din cadru nu ma atrage;

- sa modific cadrul in punctul de contact - da. Dar cine, unde, cum?

- sa pun la loc socul original - NU categoric, din multe motive.

ia shockul la pila in punctul de contact

Tu te referi ca-ti atinge socul in cadru in zona top-tube?

- sa ovalizez cele 2 gauri de jos din cadru nu ma atrage; - sa modific cadrul in punctul de contact - da. Dar cine, unde, cum? - sa pun la loc socul original - NU categoric, din multe motive.

+ polizeaza socul in zona de contact. Si ai si motiv sa-l vopsesti. Roz, ca sa apreciezi albul.

Cred că iese fâs-fâsul pe acolo, e subțire: 

881722d1396369685-new-2014-santa-cruz-no

l.e. Poate merge turtit  ;))

@@otsdr Cel pe care l-ai postat tu, este acelasi model? (bine, fiind negru e modelul mai urat) Ca vad ca ca cel postat de tine are marginile rotunjite. Al lui @@Muttley pare ca are muchie vie. Si daca doar forteaza putin, ar putea rezolva-o asa, eventual si cu o bucsa cu excentric doua țâri mai mare.

Conserva din stânga sus pare la fel, e posibil să mă înșel.

Daca ma uit la poza de la postul #104, chiar pare tronconic, deci are mai multa carne pe zona in cauza.

Așa și este, doar că în film (#112) e alt amortizor ;). 

La #112 da, dar eu cred ca la #115 e chiar aia cu migrena. 

Si socul negru si socul alb au aceeasi forma. In filmul de la #112 e cadru de carbon, cu loc mai putin, in filmul de la #115 e cadru de alu, cu tevi mai subtiri se pare sau ma rog... Da' pare-se ca am 2 socuri la fel de nefavorabile :D