Sign in to follow this  
bogdan_petrica

Service Doua Roti Oradea

Recommended Posts

Tata a fost la service-ul doua roti din Oradea si a venit cu bicicleta in stare mai proasta decat a dus-o. Nu am gasit un loc mai bun sa postez problema, rog un moderator sa mute discutia daca este cazul.

Cat mai pe scurt: bicicleta e un focus MTB de 9v cu angrenaj cu 3 viteze suntour ( nu stiu exact modelul ) pe patrat, eu am masurat chainline de 55mm( aprox. ). Din cauza asta tot a avut probleme la schimbat, nu puteam reglat schimbatorul fata sa si urce bine pe foaia mare si sa coboare pe foaia mica, pracatic nu a schimbat bine nici o data. Daca surubaiam mai mult la reglat puteam obtine un compromis, din pacate cu prea mult surubait s-a rupt surubul de la colierul care prinde schimbatoru de cadru.

Solutia a fost sa duca bicicleta la service sa-i puna alt schimbator si sa schimbe axul cu unu cu 10mm mai mic ca sa aibe chainline de 50mm si sa-i mearga schimbarea mai bine. Nu am gasit service care sa vrea sa scoata surubu rupt din colier ca sa-i punem un surub cu piulita la schimbator ( operatie care nu-i grea ).

Din pacate a dus-o la serviceul Doua Roti Oradea, cei de acolo au pust alt schimbator, un Altus ce a costat 67 de lei si a platit manopera dar nu au reusit sa scoata bratele angrenajului ca sa-i schimbe butucul pedalier. Mai mult cadru are lovituri la BB si angrenajul este tot lovit pe partea interioara( revin cu poze cand reusesc sa le fac ). Cel mai trist e ca lipseste material din cadru( e cadru de ALU ), angrenajul s-ar mai putea schimba.

Tata nu a fost informat ca bicicleta a suferit avarii in timpul reparatiei, doar ca s-au chinuit trei mesteri sa scoata bratele in plus a observat avariile doar dupa ce a plecat de la shop si a platit manopera. Ce solutii are? Reclamatie la OPC? ma gandesc ca da, avand in veder ca nu a fost insintat de avarii. In cazul in care domnii de la Doua Roti Oradea nu doresc sa-i plateasca cadru, se mai poate folosi? Nu sunt sanse sa existe fisuri in zona BB si la primele pedale mai seriose sa cedeze, de exemplu pe o coborare in viteza dupa o urcare in forta?

Orice sfat e bine venit si nu uitati, la Doua Roti Oradea sunt niste ciocanarii care n-au treaba cu reparatul de biciclete.

Numa bine.

P.S.: revin cu poze.

Revin cu poze https://plus.google.com/u/0/photos/105443282256539843872/albums/6004018714048303617

Pozele sunt la partea stanga, unde se vede mai bine dar si pe dreapta au muncit si lipseste din cadru la fel, poate un pic mai putin.

Intre timp am vorbit cu "mecanicii" si am aflat ca nu avea extractor care sa mearga la modelul acela de angrenaj si au incerc sa-l dea jos cu dalta si ciocanul...

Ce credeti, le pot pretinde angrenaj + cadru? Sunt sanse sa crape cadru la folosire?

Numa bine.

Personal mi se pare o treaba barbara ce au facut acolo. Daca nu aveau sculele necesare trebuiau sa anunte, sau chiar sa nu se bage la lucrare. In primul rand nu aveau voie sa loveasca cu ciocanul (risc de distrugere rulmeni in monobloc). Cadrul nu cred ca se va crapa, filetul monoblocului este mult mai adanc decat acea lovitura. Dupa parerea mea aia nu sunt mecanici de biciclete. Inteleg ca pana la urma nu au reusit sa scoata bratele si sa schimbe BB-ul. In acest caz pe langa lista ta as mai cere si un BB, dar sincer nu stiu daca ai sa reusesti sa le obti.

Dumnezeule, ce bataie de joc! In a 2-a poza se vede ca e ciobit in ambele parti. Asa ceva iti trebuie http://www.dirtbike.ro/bazar/accesorii/scule-si-unelte/presa-angrenaj-nou-132227 pt a scoate angrenajul (e doar sugestie, nu vreau sa fac reclama nimanui). Dupa ce-ti termini treaba cu ea, fa-le-o cadou..prin geam,IMHO.

Mai mult de 10 minute in viteza melcului , nu cred ca iti lua sa extragi angrenajul de pe monobloc cu presa speciala, in schimb cu ciocanu , dalta sau ce or folosit pe acolo ma gandesc ca a durat in jur la 30 de minute. Cred ca ii cel mai interesant service de care am auzit vreodata.

Aia ca nu au avut presa pentru asa ceva ii o minciuna cat China de mare , detin si eu modelul acela ieftin de presa si am desfacut atat angrenaj Shimano Alivio, Stx-rc si angrenaje chinezesti no-name pe patrat si presa este compatibila, se extragere foarte simplu , mai mult de 5 minute nu dureaza operatiunea . Cei de la service , sunt niste hapsani dupa bani si sunt in stare de orice numa sa scoata banii de pe urma clientilor.

Din pacate asa sunt service-urile.

Se apuca de reparat chiar daca nu au scula necesara.

Aveam nevoie sa indept o ureche. Am fost la cele mai cunoscute service-uri din Bucuresti. Acolo unde aveau scula aia de reglat erau foarte aglomerati.

Si pe la urma am fost la ......... nu dau nume

Intreb daca au scula aia au zis ca da. Vine  mecanicul cu scula care era de fapt un ibus indreapta dupa ochii si cere dublu fata de celelate serviceuri.

Il intreb de ce nu foloseste scula aia de reglat, pai NU AVEM dar nici nue buna e de fite.

Axul e cu interfata Octalink si trebuie o presa putin mai diferita decat cea pentru ax patrat.

Eu am reusit sa scot astfel de angrenaj si cu presa normala careia i-am adaugat o saiba mai lata.

Ciocanul se foloseste in cazuri extreme, cand e stricat filetul interior al bratului. Folosesc si eu ciocanul cand e nevoie, dar nu las urme de lovituri. Nu se bate direct, se pune o bucata de lemn intre brat si ciocan.