Claudiu Moga

Turul Europei 2014

Recommended Posts

Salut prieteni,

Astazi, 23 aprilie, in mai putin de o ora voi pleca in poate cea mai indrazneata veloexpeditie din viata mea.
Traseul va fi foarte dificil si va include cel putin 100 pasuri in Alpi, Apenini, Pirinei, M. Dinarici etc printre care si celebrele : Col d’Agnello (2744m), Colle Fauniera (2481m), Nufenen pass (2478m), Col de Grand Saint Bernard (2469m),), Furka pass (2429 m), Col du Granon (2413) etc.

Deci voi colectiona cele mai dificile si spectaculoase pasuri alpine din Alpi care inca imi lipsesc din palmares. Ma voi axa in special pe Alpi francezi, italieni si elvetieni. Tura va avea peste 100 000m diferenta de nivel deci cam cat escaladarea Everestului de 12 ori incepand de la nivelul marii.

Tura va trece prin urmatoarele 26 tari :
Romania, Serbia, Bulgaria, Macedonia, Grecia, Albania, Muntenegru, Bosnia, Croatia, Slovenia, Italia, San Marino, Monaco, Franta,Spania, Andora, Elvetia, Liechtenstein, Germania, Luxemburg, Belgia, Olanda, Austria, Cehia, Slovacia si Ungaria.

In caz ca doreste cineva sa se intalneasca cu mine prin Europa nr. meu de telefon este 0734 092 564.
Adresa de email : claudiumoga@.com

Mai jos voi posta harta expeditiei.

europe-map-of-europe-physical-relief.png

Bicicleta cu care voi merge in expeditie. Multumesc frumos prietenilor sustinatori din cadrul unei autoritati locale a judetului Arad si celor de la un magazin de biciclete din Arad.

100_5138.JPG

O parte din echipamentul cu care voi merge in turul Europei.

100_5142.JPG

Va voi tine la curent despre evolutia turei cand voi avea acces la internet.

Sa auzim de bine!

cu prietenie,
Claudiu

• Upvote 4

@Claudiu Moga

Bafta si drum bun.

Referitor la noua bicicleta, sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea.

In masura in care este posibil, cred ca ar fi util daca poti sa ne dai niste detalii despre noua bicicleta si despre echipament.

Multumesc.

Stimate Claudiu,

Drum bun, vreme frumoasa, vant din spate si sa ajungeti sanatos acasa va urez.

@ gibonu : banuiesc ca este vorba de Areal Man de la Cross.

Va salut din Macedonia! Sunt bine, am pedalat peste 1200km prin 4 tari cu multe aventuri.

• Upvote 1

Drum bun si vreme frumoasa!

Asteptam povestea turei cu nerabdare.

Iar a plecat Moga...

Si parca vad ca vine inapoi si de data asta!

• Upvote 6

Va multumesc frumos.

Va salut de pe litoralul Bosniei din statiunea Neum. Pana aici am pedal at 3500 km in 40 zile prin 9 tari.

Am probleme cu bicicleta, mi s-au rupt coburile si mi-a iesit o camera prin cauciuc. Cred ca ma voi intoarce spre casa, caci am probleme cu bugetul dar mai am de pedalat cel putin 1500 km ca sa fac un tur decent.

Cand ajung a casa voi face un tur al Romaniei in care sper sa ma intalnesc cu cat mai multi iubitori ai acestui sport care mi-a adus atatea satisfactii.

• Upvote 1

@@Claudiu Moga

Imi pare rau ca ai problema.

Sper sa le rezolvi si sa iti continui tura.

Bafta in continuare.

• Upvote 1

Băi.

Ceva nu se leagă. 

23 aprilie plecare.

7 mai Macedonia. 1200km

1 iunie Bosnia. 3500 km.

WTF?

Nu mai știu io geografie? 3500 n-ar fi trebuit să fie mai spre vestu' Ioropii? 

Estimp Radu Diaconescu a făcut aproape 7000km cu 38000m diferență de nivel.
Și mai avem și tura din America de Sud.

@@LucianTheOne, nu jucăm la loto? ;) 
Te văd vizionar.

• Upvote 1

LucianTheOne, nu jucăm la loto?

Nu joc, ca ma tem ca as putea castiga... Si o sa ajung si eu ca Moga :mtb:  

Ehei, daca masuram io chilometri aia dupa propriu-mi sistem neinternational... 

Va salut de la Jablanika din Bosnia! Pentru mine nu conteaza destinatia, nici numarul de km. Ci calatoria in sine!

• Upvote 1

Se intelege ca am facut sute de poze ca de obicei. A fost o aventura pe cinste.

• Upvote 1

Va salut din Ungaria! Sunt la Melykut, toropit de caldura si beau bere Soproni. In curand voice ajunge in tara. A fost o tura pe cinste!

• Upvote 2

Va salut din Ungaria! Sunt LA Melykut toropit due caldura so beau beer Soproni. In curand voice ajunge in Tara. A fost o tura pe cinste!

WTF ?

@@LucianTheOne

Din ce a postat pe facebook, Pantani Carpaticus (cum isi spune), acesta ar fi traseul pe care l-a parcurs pana in prezent.

Am preluat cele cateva puncte de reper pe care le-a mentionat.

Am folosit modalitatea automata a MapMyFuckingRide de a stabili traseul intre doua puncte. In consecinta, pot exista diferente dar ofera o imagine de ansamblu.

57ksLFi.jpg

MapMy...Ride nu a vrut sa ma lase sa salvez traseu mai mare de 100 mi. De aceea imaginea din bucati facuta din print screen'uri.

• Upvote 1

Eh, un fleac.

Nici nu e prea mare diferența între poza asta și poza cu traseul din prima postare.

Ioropa e din ce în ce mai mică și noi nu ne dăm seama și trecem senini pe lângă :)

• Upvote 1

Nu stiu pe unde a umblat efectiv. Poate a mers in zig-zag tot drumul ca sa viziteze sau sa evite drumurile europene.

Oricum, tura pare a se indrepta decisiv inapoi in Romania, ceea ce e o diferenta majora fata de plan.

Se pare ca in 3 iunie a fost un eveniment putin cam dramatic, la Jablanika, Bosnia, plus ca la cateva zile coburii lui erau terminati.

Asteptam povestea cat de completa.

Moga e cu noi.

L-au lasat sa intre pe la Curtici.

• Upvote 4

Salut prieteni!

In urma cu 2 zile am ajuns acasa rupt in fund, in talpi  si in coburi dupa 4500km  pedalati in 50 zile prin 10 tari avand parte de peripetii fara numar si vreme variabila intre 3 grade si 40 grade celsius. 

A fost superb. Traseul este asemanator cu harta postata mai sus, doar prin Grecia si Muntenegru am pedalat mai mult decat am vazut pe respectiva harta. 

Expeditia Bike Europa 2014 inca nu s-a incheiat. Ma voi odihni vreo 2 saptamani, apoi cu forte proaspete ma voi duce sa pedalez cat mai mult prin Alpi, o tura de cel putin 4000km din nou.

Sa auzim de bine si bine v-am regasit sanatosi!

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.