Sign in to follow this  
graschnakerb

Sugestie piese/SH pt. bicicleta

Recommended Posts

Hello oameni buni. Eu sunt Cosmin si imi place foarte mult sa calatoresc , in special pe munte. Am fost un maniac al ciclismului de mic ,dar nu am reusit sa fac prea multe. Mi-am luat o bicicleta acum cativa ani , de rahat ce e drept , si mi-a facut-o varza un istet , dupa care am preluat bicicleta unchiului , care era de asemenea in *tip-top shape*. 

In sfarsit m-am gandit ca as putea face o treaba . Actuala mea bicicleta are vreo 7 ani , dar e ok... in afara de faptul ca imi joaca toate rotile , arata ca naiba si am frana din bazar doar pe fata :) . Dupa muuuuult research , am vazut ca nu se merita sa dau bani pe una noua (la vreo 400 RON) si nici nu vreau sa dau mai mult . Am mers ani intregi pe biciclete fara suspensie pe tot felul de drumuri si nu ma deranjeaza. 

Am incercat sa gasesc ceva second-hand , dar nu gasesc decat DHS si First Bike cu vreo 50 de RON mai ieftine si mdea.... no no . 
Deci , pana la urma , m-am gandit sa iau vreo 2 piese pentru asta veche . 

Buget: max. 250 RON 
Plan: furca (cu amortizor daca e posibil) , roti , frana disc spate (eventual si una V simpla pe fata) ***Va rog mai adaugati piese daca considerati(scuzati cacofonia yahoo_bigsmile.gif)*** 
Preferinte: -nimic in mod special 
-nu ma intereseaza produsele pro, ci doar sa fie ceva mai decent decat ce se gaseste la coltul strazii 

Scuze , stiu ca e prafuita. V-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta. Ar fi un vis ... sa pot sa merg liber,linistit cu bicicleta, sa fac excursii lungi ... 

http://dc592.4shared.com/img/EQt98Je4ba/s7/1458eecdd38/IMG494.jpg?async&rand=0.9472929278854281
http://dc592.4shared.com/img/eF745ztxce/s7/1458eece508/IMG495.jpg?async&rand=0.41930606006644666

Frana disc pe spate nu poti sa-i pui, deoarece cadrul nu are prinderi pentru etrier. 

Frana faţă e buna, trebuie schimbat doar cotul, sabotii si probabil cablul si camasa.

Furca nu are rost sa o schimbi daca nu e stramba. Furci bune cu suspensie si gat de 1" se gasesc foarte rar si costa destul de mult. 

Mie imi pare foarte uzata foaia, dar poate fi din cauza fotografiei nereusite. 

Rotile le schimbi doar daca sunt foarte descentrate si au butucii uzati. 

Piese nu pot sa-ti recomand ca nu stiu ce surse ai prin imprejurimi. De magazine nu te poti apropia cu bugetul tau. Un set de roti cu jante duble si butuci de aluminiu pe filet, costa cel putin 150 lei. 

rac a spus: "Salut. Nu poti monta disc pe cadrul ala, dar poti lua niste v-uri decente: gasesti niste Shimano Deore sau Acera pe la 40-50 de lei bucata. Restul de bani probabil ca ar fi cel mai bine sa-i dai unui mecanic care stie ce face si care sa-ti schimbe camasile si cablurile, lantul (pare ruginit) si sa mai scoata ce viata se poate scoate din schimbatoare, pinioane si roti. Nu ai pus poze cu partea dreapta a bicicletei ca sa vedem ce-i acolo.

Topicul trebuia deschis in forumul tehnic, asta-i de cursieristi."

graschnakerb a spus: "oh scuze in legatura cu topicul , sunt nou. Mi-a mai spus cineva ca nu pot sa pun frana pe disc pe cadrul asta, mersi . Am facut pozele asa ca amintiri , abia apoi m-a apucat , ca nu o tin acasa. Nah , o fi fost de cursieristi , dar eu cand am luat-o de la unchiul meu avea tot cauciucurile astea :)
Din fericire nu am avut probleme cu schimbatoarele , dar voi schimba toata partea cu pedalele blabla , rotile (cu tot cu cauciucuri) , franele si sa vad cum ma incadrez in buget."

Am mutat aici posturile din precedentul topic cu titlu identic si le-am comasat in postul meu, ca iesea aiurea cronologia.