Punkterra

Strava, Endomondo etc

Recommended Posts

Hai ca merge, am adaugat din nou contul. E la fel de rapid ca pe strava.

Nici eu nu prea mai folosesc endomondo, dar la fel, imi vine greu sa renunt la el definitiv. Cum bine zici, prima iubire :D .

Am renunţat la conexiunea Connect-Endonomdo după ce mi-a făcut faza asta de două ori:

HCYo14s.png

Strava mi se pare interesanta in modul Premium doar pentru optiunea Heatmap, sa-ti studiezi harta cu toate traseele acoperite intr-o perioada. 

Pentru optiunile de analiza training ai nevoie de powermeter, oare cati au asa ceva ? 

Nici pe Endomondo Training Planurile nu mi se par ceva iesit din comun care sa merite banii. 

Dar fara functionalitatea de a importa rute noi, Strava e la pamant fata de competitori, unii au optiunea asta in modul Free. Degeaba ai Route Builder-ul, cata rabdare sa ai sa migalesti la acela? Pacat. 

nu stiu cum va asteptati voi sa va spuna diferenta de nivel corecta doar pe baza de sateliti... precizia pe inaltime e absolut oribila.

cel mai corect se calculeaza proiectand trackul pe datele altimetrice de la NASA... si bikemap si strava fac ceva asemanator, eu prefer sa fac manual cu un plugin de SportTracks.

Eu mai am obiceiul sa ma "plimb" cu trackul facut pe google earth. Daca este ala generat de telefon, trasa aia albastra intra in pamant sau e la cativa metri deasupra, de parca ai zburat precum Coconea. D-aia la oruxmaps folosesc optiunea de a ajusta trackul dupa relief. Nu iese perfect (sau poate ca google earth nu-i perfect), dar arata mult mai credibil.

To whom it may concern,

Strava (LE: si Endomondo) a inceput sa afiseze corect activitatiile de tip Resort Skiing/Snowboarding inregistrate cu Garmin Fenix, in sensul ca afiseaza si contorizeaza exclusiv partea de downhill.

Asa arata o activitate inainte: http://www.strava.com/activities/214794467

Asa arata una in care se cuantifica doar coborarile: http://www.strava.com/activities/217475245

Ejti niebun! Aia e vreme de dat cu bicla! :D

soarele si ranitii!!!!!... amu 7-8 ani la jumatea lu' Noiembrie schiam, ieri am fost la 1500 m alt. cu bicicleta in tricou si pantaloni scurti....

Intrebare. Am un fisier tcx. Un antrenament facut de cineva. Cum as putea sa-l adaug intr-un calendar la vreunul din site-urile de profil (Endomondo, Strava, Garmin, Training Peaks, etc), ca si exercitiu viitor de antrenament? Un fel de plan de antrenament format din mai multe tcx-uri. Ideea este ca as vrea intr-un final sa le urc pe Edge 500. Am incercat sa folosesc site-ul Garmin si sa le creez manual, insa ma limiteaza la 20 de segmente / intervale.

Stie careva cum dezactivez la endomondo functia de urmarire? Vreau sa mai misc harta sa vad ce mai am in jur si mereu se centreaza pe pozitia GPS.

Presupun ca e o optiune/bifa care iti spune "auto-centre on position". Nu neaparat asa, dar ca sa intelegi ce vreau sa zic.

Mi l-am dezinstalat, ca nu mi-a placut.

Da, are o optiune "localize" dar nu se intampla nimic daca o dezactivez. Optiunile pentru windows phone sunt cam limitate. Cyclometer nu face fata la ture lungi, runtastic se blocheaza sau de cele mai multe ori se inchide fara avertisment si sistemul de sincronizare e cam aiurea. Inafara de problema centrarii hartii sunt foarte multumit de endomondo.

Folosesc "Track Runner" de ceva vreme. Pe Windows Phone. Merge de minune.

https://www.microsoft.com/ro-ro/store/apps/track-runner/9wzdncrfhzk1

Daca pentru tine nu conteaza postarile automate pe facebuc sau mai stiu eu ce notificari catre "friends" ca ai mai alergat, ti-l recomand cu caldura.

Simplu si la obiect, facut de niste alergatori pasionati. Se poate "lega" si la pulsometre, pedometre sau alte nebunii (personal nu folosesc, dar se poate).

Endomondo nu mi-a placut nici mie. In general ma irita aplicatiile prost optimizate si care pun prea mult accent pe "share your activity".