Sign in to follow this  
Stuparul

Expedierea bicicletei cu autocarul

Recommended Posts

Vreau sa trimit doua biciclete in Coventry, Anglia. Cel mai mic pret l-am gasit la o firma de transport international de persoane, o lira per kg. Nu am verificat inca la Posta Romana. Prin amabilitatea baietilor de la dkbike, bicicletele vor fi ambalate in cutii speciale pt transport.

Daca aveti sfaturi, idei sau experiente va rog sa le expuneti.

Voi reveni cu detalii legate de ambalare, expediere si primire.

@Stuparul

Daca te ajuta cu ceva, cateva detalii (inclusiv poze) legate de transportul bicicletei cu avionul intr-o husa textila:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3877-transportul-bicicletei-cu-avionul/page-2

Avand in vedere ca pe de o parte, vei expedia bicicletele in cutii de carton si pe de alta parte, ti le vor ambala niste oameni care se pricep, nu cred ca are rost sa iti faci prea multe probleme.

Bafta.

Am uitat sa termin povestea. Pana la urma bicicletele au fost trimise cu autocarul, dar prin posta Atlassib. Bicicletele au ajuns in stare buna, fiind transportate in remorca speciala pt bagaje agatata de autocar.

Au fost duse la agentia din Gara de Nord vineri, au plecat luni si au ajuns vineri. Cu mentiunea ca le-am primit in Birmingham pentru ca nu aveau ruta prin Coventry.

88lei/bicicleta.

@@Stuparul

Ai vorbit direct cu cei de la Posta Atlassib sau cu cei de la sediul central?

Eu incercasem acum cateva luni sa dau de ei printr-un mail si nu am reusit .Ce-i drept, cum nu a mai fost valabil planul, am amanat-o si nici nu am sunat.

As fi curios daca se pot trimite 2 biciclete pana intr-un oras oarecare (sa zicem, Barcelona), de unde sa le ridici doar tu. Ar fi o varianta de a fenta taxele companiilor aeriene si, totodata, cred ca nu e acelasi stres cu dezasamblarea biclei.

Ai facut-o bucati pentru a o ambala sau nu te-ai chinuit prea tare?

Amicul care m-a ajutat a vorbit "direct" la Gara de Nord.

Nu stiu ce inseamna sa le si depoziteze ei, m-au rugat la un moment dat sa le confirm ca voi fi la data si locul stabilit. In Birmingham eu le-am primit in strada. Probabil au depozit in Londra, n-am intrebat ce se intampla daca nu mai doream sa le ridic in ziua stabilita.

Legat de ambalare: cutie de bicicleta, cadrul infasurat cat de cat in mai multe straturi de hartie,roata fata data jos si fixata pe cadru cu banda adeziva, discul de frana fata dat jos si prins pe spite, iar ghidonul a fost scos din pipa si fixat tot cu banda adeziva pe cadru. Componentele prinse/fixate au fost cat sa nu frece unele de altele.

Ca observatie, nu-i intereseaza ca stii/ai codul pachetului atat timp cat nu ai un act la tine.

In 2008 am trimis din Bremen o remorca de bicicleta pentru copii, destinata transportului a doi copii, am cumparat-o din Real (era la oferta) si am dus-o la autogara in cutia de carton de la magazin in ziua in care era cursa spre Romania, ajuns acolo a trebuit sa platesc 20 de euro cat era taxa stas pentru o bicicleta, explicatia fiind ca e remorca de BICICLETA, daca as fi platit tariful normal pentru un colet normal (nu bicicleta) ar fi fost la jumate sau chiar mai putin fata de cei 20 de euro... ne avand timp pentru scandal si nici nu puteam amana expedierea am platit cei 20 de euro... Insa am avut timp sa vad cum functiona chestia cu bicicletele, uni le aduceau intregi (au venit pe ele) nici macar ghidonul nu l-au desfacut, alti le demontasera rotile si le-au facut cat de mici au putut iar un tip a venit cu bicicleta intr-o cutie mare de la magazin(bicicleta era noua in cutia in care era livrata de la producator), toti am platit aceasi taxa desi dimensiunile "coletului" nu erau aceleasi... In 2010 cand am fost din nou in Bremen mi-am cumparat o bicicleta si acelas tip de remorca din piata de vechituri, stiind procedura am mers la   un magazin mare de biciclete(nu-mi amintesc numele) si am cerut o cutie de carton... am avut noroc mi-au dat una uriasa de la un city-trekking pegasus, ajuns acasa am bagat in cutie una bucata bicicleta demontata + o remorca demontata si bonus doua roti (una de 26' si una de 24'), stiu ca am fost "roman" la acest al doilea colet insa ei m-au invatat...

concluzia mea: daca aveti de expediat o remorca de bicicleta sau o bicicleta pliabila, mai bine verificati daca nu cumva iesiti mai ieftin cu colet normal per kg decat colet "bicicleta"

Vreau sa cumpar o bicicleta din Germania, prin intermediul unui amic aflat in Munchen, ce firma de curierat imi puteti recomanda, exclus DHL, UPS... doar,atlassib, eurolines, meyer.......

M-a intereseaza inainte de toate sa ajunga in siguranta....asta imi e singura temere si conditie...

Trebuie sa vezi care dintre firme are "statie" in Munchen si Ploiesti, iar daca e ambalata bine nu cred ca ai probleme, asa cum am scris mai sus poti sa o trimiti ambalata in cutie (sper ca mai e asa). Daca te hotarasti spune-ne si noua ce si cum...

Bafta

Trebuie sa vezi care dintre firme are "statie" in Munchen si Ploiesti, iar daca e ambalata bine nu cred ca ai probleme, asa cum am scris mai sus poti sa o trimiti ambalata in cutie (sper ca mai e asa). Daca te hotarasti spune-ne si noua ce si cum...

Bafta

Merci.

Dupa cateva discutii cu reprezentantii firmelor mentionate de mine, i-am ales pe cei de la Mayer din doua motive:

1) mi-au garantat ca transportul bicicletei se va face in remorca speciala pentru bagaje, nu vor fi alte bagaje puse peste;

2) s-au dovedit a fi cei mai deschisi, prompti..in informatiilte solicitate de mine, fara a avea tonul expeditiv si incertitudinea pe care am perceput-o la ceilalti.