Recommended Posts

Multumesc pentru sugestie Ovidiu, voi merge in Decathlon sa o probez. Ca si raport calitate/pret, sa inteleg ca este favorita RR, diferenta de pret fiind doar firma/marketingul ?

În general la gama asta de preţ bicicletele din Decathlon nu prea au concurenţă.

Va multumesc pentru sfaturi domnilor, cred ca voi ramane pe RR 520, depinde de cum ma simt pe ea.

Voi trage astazi o fuga pana in Decathlon.

Iti multumesc frumos pt recomandare si pt bonusul lectia de istorie in domeniul bicicletelor :)

Eu am avut un RR 5.3 ce acum poarta denumirea 520. Buna in general si foarte fiabila in vreo 450-500 km nici o problema serioasa. Poate doar franele, cand scoteam roata fata, trebuia sa fiu foarte atent la montarea ei inapoi, findca altfel freca discul de placute,  .A mea era varianta din 2012 cu frane pe disc mecanice. Oricum vazand preturile cele doua  Focus si RR520 nu prea joaca in aceeasi liga. De la Decatlon mai apropiata de pret ar fi RR 8.0 adica actualul 540 care se gaseste la 2500 lei sau RR 8.1 la 3000.

Ideea ar fi ca il pot lua la un pret mult mai bun, apropiat de RR. Este castigata de cineva si o vinde.

Sa inteleg ca ar fi o idee mai buna sa o aleg pe aceasta.

Sunt sigur ca exista alti colegi pe forum, care sunt mult mai cunoscatori si mai avizati sa dea un raspuns la intrebarea ta. Eu pana acum am detinut 3 biciclete (in afara celor din copilarie evident) deci nici pe departe nu sunt un expart in acest domeniu.Cunostintele mele  modeste in ale ciclismului imi spun ca dintre cele 2 biciclete, daca sunt la aproape acelas pret, este logic sa alegi Focus-ul. Ma rog eu asa as face in locul tau.Atentie insa la gradul de uzura pe care il poate avea  (spui ca nu este nou).

nu are rost sa iti iei jafurile alea de la decathlon frate,, CUBE-ul este cu mult peste tot ce gasesti acolo

esti inalt,, deci nu inteleg de ce vrei roata de 26, cand de fapt ar trebui sa iei de 29 (cu cadru de 21 inch)

iti recomand merida, cube , trek sau cannondale. - si gasesti sigur la 2200 lei cu roti de 29, frane pe disk

de ex 

http://2014.merida-bikes.com/en_int/bikes/2014/Big.Nine+20-MD-209.html

o gasesti la noi cu 2090 roni,, roti de 29, cadru de 21 perfecta pt. inaltimea ta.

nu iti lua frate Cross, este o firma bulgareasca de care nu prea a auzit multa lume, iar Merida este cu mult peste el, atat dpvd al materialelor utilizate cat si la finisaje.

gandeste-te ca daca ar fi sa iti vinzi bicla peste un timp, mai repede dai Merida cu un pret bun decat jaful ala de cross.

Vezi ca nu e frumos ce faci! Daca tu ai o obsesie cu "brandul", nu inseamna ca toti incepatorii trebuie s-o aiba.  

In aceeasi bani Merida ofera transmisie Altus, furca Suntour XCM, frane tektro novela:

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-munte-merida-big-nine-40-md-2014

Crossul ala, cu cadru facut tot in Taiwan, ofera schimbator spate deore si manete acera, furca suntour xcR, frane h. shimano acera 395.

3 argumente ca la aceeasi bani faci o afacere clar mai proasta cu Merida. 

• Upvote 1

Bune sfaturile astea, să alegi bicla după cum arată și după cât vei lua pe ea second hand, nu după ce dotare are și ce vrei să faci cu ea... :D Asta a fost așa, din categoria "ia-ți Haudi să ți se vadă valoarea" :D

nu iti lua frate Cross, este o firma bulgareasca de care nu prea a auzit multa lume, iar Merida este cu mult peste el, atat dpvd al materialelor utilizate cat si la finisaje.

gandeste-te ca daca ar fi sa iti vinzi bicla peste un timp, mai repede dai Merida cu un pret bun decat jaful ala de cross.

Ce materiale? Stofa? Nu-l mai zapaci pe baiat, sfatul lui Traveller este f bun. Cross-ul este mai bine echipat. O idee dar este.

nu are rost sa iti iei jafurile alea de la decathlon frate,, CUBE-ul este cu mult peste tot ce gasesti acolo

esti inalt,, deci nu inteleg de ce vrei roata de 26, cand de fapt ar trebui sa iei de 29 (cu cadru de 21 inch)

iti recomand merida, cube , trek sau cannondale. - si gasesti sigur la 2200 lei cu roti de 29, frane pe disk

de ex 

http://2014.merida-bikes.com/en_int/bikes/2014/Big.Nine+20-MD-209.html

o gasesti la noi cu 2090 roni,, roti de 29, cadru de 21 perfecta pt. inaltimea ta.

Normal ca o recomanzi, ca e de la voi. Pacat ca are transmisie si frane mai proaste decat Rockriderul 520 si costa cu 200 RON mai mult. Frate.

Ce materiale? Stofa? Nu-l mai zapaci pe baiat, sfatul lui Traveller este f bun. Cross-ul este mai bine echipat. O idee dar este.

In primul rand va multumesc in continuare pentru recomandari.

Vreau sa fac o mica precizare nu imi iau bicla pentru imagine, ci pentru a o folosi un timp indelungat si pe cat posibil fara probleme :) Dorinta mea este sa imi iau totusi ceea ce este mai bun in categoria de pret bugetata si adaptata dimensiunilor mele.

Deci @@danpucic cine esti si ce vrei?

In primul tau post ne soliciti ajutorul pentru a achizitiona o bicicleta:

salut,

sunt din bucuresti si vreau sa cumpar o bicicleta 29 mtb in jur de 2000 lei , vreau ajutor sa aleg modelul si brandul

tin sa precizez ca am 1.92 si vre-o 75 de kg :)), deci ar trebui sa aleg si un cadru adecvat..

inca nu imi dau seama ce brand sa aleg,, as vrea ceva de firma si sa ma tina in timp.

multumesc in avans pt. ajutor.

Dupa sfaturile primite te-ai hotarat sa iti iei pana la urma:

salut, pana la urma m-am hotarat sa iau CUBE 29 AIM SL alb/albastru (cea de la cannondale avea in banii astia frane mecanice),, dupa ce am vb cu un prieten care se pricepe foarte bine in domeniul asta,, pe simplul fapt ca este cea mai ieftina bicicleta produsa de un brand bun cu frane hidraulice si dotari decente de pe piata,, 

http://2014.merida-b... 20-MD-209.html o gasesti la noi cu 2090 roni,, roti de 29, cadru de 21 perfecta pt. inaltimea ta.

Esti cumva @@math ala?

De cand te pricepi tu la biciclete si dotarile lor ca sa iti permiti sa faci astfel de recomandari impertinente altor useri?

• Upvote 1

A avut o epifanie :)

nu are rost sa iti iei jafurile alea de la decathlon frate

Argintiu metalizat  ^:)^

omu zicea ca vrea sa dea max 2200 lkei pe o bicla, si m-am uitat la brand-urile bune si i-am recomandat acel model de merida + ca la inaltimea lui nu ar trebui sa isi ia bicla cu roti de 26... atata tot.

la inaltimea lui nu ar trebui sa isi ia bicla cu roti de 26... atata tot.

Tu ai asteptat aparitia 29er ca sa iti iei bicicleta? Acum 5 ani pedalau numai oamenii pana in 1,78m?