Recommended Posts

Aici era o decizie personala, bazata pe opinii citite pe net, din care reiese ca XCM/XCT, pe langa ca sunt foarte grele, capata frecvent joc, si asta destul de rapid.

Acum daca te dai lejer pe forestiere si ai o limita de buget, asta e. In acest moment RR520 ar cam fi cea mai rezonabila alegere sub 2000 de lei.

Salutari ! Dupa cum observati, sunt nou pe forum si in acelasi timp am descoperit o noua pasiune/modalitate de a face sport, respectiv ciclismul. Am citit acest topic de la primul post, pana la ultimul, am mai aruncat un ochi in link-urile afisate pe aici si mare mi-a fost uimirea, cate detalii, cate posibilitati de upgrade, cate si mai cate intr-un cuvant. Ideea este asa, vreau sa achizitionez o bicicleta, mtb de preferat, frane pe disc, pentru plimbari prin oras, cate o escapada la munte din cand in cand si in general pentru a arde caloriile intr-un mod placut si relaxant zic eu. Bugetul pe care il pot aloca momentan este de maxim 7-800 de ron, iar intrebarea este urmatoarea, gasesc ceva decent la banii acestia? Cred eu ca pentru inceput ma pot multumii si cu un second-hand intretinut corespunzator. Am inteles ca nu e mare chestie cu aceasta "full-suspension" si aici m-am blocat. Daca aveti amabilitatea sa-mi dati si mie 2-3 sfaturi, ca de la cunoscatori la incepator, va raman profund recunoscator ! Multumesc anticipat !

PS: Intamplator, am pe un site de vanzari online un anunt cum ca vand o tableta si tocmai am primit un mesaj daca accept schimb cu o bicicleta Mckenzie Hill 400, roti de 26, full suspension, frane disc si echipare shimano. Nu ma atrage in mod deosebit, insa pare okay.. acum nu stiu ce sa zic. Ca sa va puteti face o idee, produsul pe care-l am la vanzare este in valoare de 600 de ron, se merita schimbul oare? Am observat ca este necesara si mentionarea inaltimii si a greutatii, drept urmare eu am 1.73 si 63 de kg. Iar bicicleta respectiva arata asa.. 25a6m8k.jpg

Cu stima, 

Alex 

Salut!

In banii astia nu iei asa zise "full-suspension".

Nu merita, las-o acolo unde e :). 

Daca ai gasi un SH cu 3x8 viteze in stare buna in bugetul tau, n-ar fi rau.

Ca noua... e mai greu. Ai putea sa iei un Rockrider 340 de la decathlon. La 63 kg ar trebui sa te tina.

Am inteles, multumesc ! Acolo o las :) O sa arunc un ochi si la decathlon sa vad despre ce e vorba, iar daca nu si nu, pana la urma cred mai stau o luna si maresc bugetul, apoi revin cu intrebarea :)) Cu riscul injuraturilor de rigoare, evident ! 

Salutare si imi cer scuze daca vin si eu cu o intrebare legata tot de alegerea unui MTB entry level pentru un incepator ale pedalatului.

Am tot citit pe forum, m-am documentat, am mai vorbit cu 1-2 prieteni si am ajuns la 2-3 variante insa as fi vrut sa stiu si parerile voastre.

Initial bugetul meu era de 700 RON insa dupa ce am citit, nu exista un MTB nou decent in aceasta suma asa ca am dublat-o si in aceasta zona am gasit:

http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8207349-bicicleta-rockrider-52-2012-8.html

http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8293150-btwin-mtb-rockrider-500-1.html

http://www.devronbike.ro/pike-s1

Am citit lucruri bune si de Devron dar si de RR. Vad ca primul model de la Devron are acelasi pret cu RR-urile insa e mai slab echipat.

Care e parerea voastra de modelele astea si ar mai exista alte variante la care sa ma uit?

O alta "ingrijorare" pe care o am este ca eu momentan am 115 kg. Este ok greutatea astea pentru un MTB in general si cu atat mai mult in cazul modelelor de mai sus?

Va multumesc.

RR500 are jenti simple, nu-i bine la greutatea ta. 5.2 e rezonabil. pike are furcă de 100 mm, față de 70 la 5.2. In rest, cam la fel. Decizia o să țină mai mult de aspect. :)

Ce înălțime ai ?

RR500 (1300 RON)  sigur are jenti simple ? Pe site vad ca scrie " jante cu pereti dubli - by Rigida ", poate o fi vreo scapare de-a lor pe site,dar sincer m-as astepta totusi la jante duble pentru modelul asta. Din cate stiu eu ( poate ma-nsel ) modele de la Decathlon cu jante simple sunt RR 300, RR 340 ( fostele RR 5.0, respectiv RR 5.1 )

Să am pardon atunci, le-am confundat. RR500 să fie atunci.

RR500 are jenti simple, nu-i bine la greutatea ta. 5.2 e rezonabil. pike are furcă de 100 mm, față de 70 la 5.2. In rest, cam la fel. Decizia o să țină mai mult de aspect. :)

Ce înălțime ai ?

1.85 si multumesc de sfat. Ar exista si alte variante demne de luat in calcul la acest buget(1400 RON)?

Salut!

Vin si eu cu o rugaminte pentru sfaturi

Sunt incepator, nu am pretentii mari, doar plimbari prin parc. La bugetul meu (10-11 mil) am constatat ca recomandarea "clasica" este rockrider500

Am gasit o optiune mai "sclipitoare" la Hervis - X-fact speed demon - poza mai jos, nu am gasit nici un alt fel de referinta

Ce ma sfatuiti sa aleg?

Am 95 kg la 1.70; credeti ca o sa am vreo problema de "fiabilitate"?

Si inca ceva off-topic: tinand cont ca nu prea ma voi da pe "partii", ar fi cazul sa ma orientez catre ceva mai "de oras"? vreo recomandare?

Multumesc frumos!

Salut!

Vin si eu cu o rugaminte pentru sfaturi

Sunt incepator, nu am pretentii mari, doar plimbari prin parc. La bugetul meu (10-11 mil) am constatat ca recomandarea "clasica" este rockrider500

Am gasit o optiune mai "sclipitoare" la Hervis - X-fact speed demon - poza mai jos, nu am gasit nici un alt fel de referinta

Ce ma sfatuiti sa aleg?

Rockrider.

Si inca ceva off-topic: tinand cont ca nu prea ma voi da pe "partii", ar fi cazul sa ma orientez catre ceva mai "de oras"? vreo recomandare?

Multumesc frumos!

Poti sa cumperi o cursiera sh (la banii astia gasesti una buna) si sa-i pui un ghidon drept (sau daca te simti bine pe cel de cursiera ramai cu ala). In oras e net superioara mtb-ului. Dar, dupa cum stiu eu, "nu prea" inseamna minim o data, deci mai bine un mtb cu slick-uri.

Linkul oferit de tine nu-l pot accesa. Daca bicicleta aia x-fact e asta:

32215191_2_644x461_bicicleta-mountainbik

... EXCLUS!

Daca esti sigur ca vrei doar oras si parc, nu prea are rost MTB. Daca totusi crezi ca o sa iti vina si cheful sa iesi in natura, in afara soselelor (ceea ce dupa mine ofera maximum de satisfactii), atunci RR500 e o alegere buna la banii astia.

Ce parere aveti despre Devron Zerga D6.7 ? Acum am un Rockrider 5.1 pe care vreau sa-l schimb si tot navigand pe net am ajuns la bicla asta. Am citit lucruri bune despre ea, inclusiv aici pe forum, si ma intrebam daca la banii astia (~3500 lei) ar fi cea mai buna alegere.

UIte o parere de la un utilizator: http://mariuscruceru.ro/2014/05/23/devron-zerga-d6-7-dupa-500-de-kilometri/

Eu zic ca e o achizitie buna, dar Rockrider 560 e mai ieftina cu 400 de lei si ceva mai bine echipata.

http://www.decathlon.ro/mtb-sport/8293151-bicicleta-mtb-rockrider-560-3.html

da, am citit si articolul lui marius cruceru si parerea lui hcampian de la un alt topic.

Spune-mi, te rog, privind echiparea, la ce o depaseste rockrider-ul ?

aaa. si vad ca rock e 26 iar zerga 27,5.

La dimensiunea rotii nu ma bag sa comentez. Fiind amandoua hardtail, prima tendinta ar fi sa spun ca nu conteaza.

RR560 ar furca XC32 pe aer si schimbator spate SLX. E si mai usoara.

Cred ca tot pe un 26 voi merge. mi se pare mai manevrabila pt.nivelul meu actual. Voi mai studia piata si voi mai cere pareri, nu ma grabesc. Deocamdata mai scot untul din bicla pe care o am pana gasesc ceva.

Putin ajutor daca se poate cu sfaturi si pareri . Care cadru este mai bun (ma refer la forma si geometrie) cel de la Kross Level R4 sau Devron Riddle H6.7 ? La echipare devronu sta mai bine decat kross sau ma insel ? Aici cele 2 modele : 

http://www.devronbike.ro/bikes/mtb-ht-275/riddle-h67 

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=16518 

Vreau sa mai spun ca nu ma duc la concursuri sau mai stiu eu ce ... fac trasee cu cativa amici prin Bulgaria (vizitand diferite orase , sate si ce mai este de vizitat ) , in tara la fel aceleasi trasee iar in weekend ma mai dau prin oras si satele din apropiere plus un pic de padure . Care model mi se potriveste (tinand cont de forma cadrului ) ?

Asa cum spuneai prin alte parti, atat cat te intelegi bine cu devronul, ramai la el. Cand vei gasi un kross -l testezi, o sa vezi daca merita sau nu schimbul.