mishu_

Inlocuire furca zoom 386, ajutor alegere!

Recommended Posts

Buna seara!

As vrea sa schimb furca ZOOM 386 existenta pe bicicleta RICH cu o furca Rock SHOX Dart 3, intrebarea mea ar fi daca aceasta furca se potriveste la cadrul meu, detaliile tehnice despre furca actuala ZOOM 386 nu le cunosc, de aceea apelez la ajutorul vostrul, as vrea sa stiu daca se potriveste, daca o pot monta, sa nu o cumpar degeaba?

Multumesc!

Se pare ca Zoom 386 are tot gat de 1.1/8", la fel ca Dart 3.

Daca e asa se poate inlocui fara probleme. Doar sa nu fie prea scurt gatul noii furci.

voi sunteti experti stiti orice :) o sa incerc sa atasez o poza cu bicicleta   

rock shox are 21 cm lungime, daca e prea mare se poate taia, nu?, dar daca e mai mica o pot monta?

post-16898-0-40906300-1399399369_thumb.jpg

post-16898-0-05410900-1399399399_thumb.jpg

post-16898-0-29611300-1399399427_thumb.jpg

post-16898-0-60717700-1399399451_thumb.jpg

ce ma sfatuiti sa aleg: 

Manitou Skareb Super TPC 80mm pe aer

sau

Marzocchi Dirt Jumper 3

ok, o sa tin cont de aceasta furca, mai ales ca e si noua, am vazut ca este varianta si pe aer, care ar fi avantajele fata de cea pe arc, se merita diferenta de bani?

e un pic mai usoara, dar avand in vedere cum se prezinta la tine restul bicicletei, nu merita...

ok, multumesc pentru sfaturi, cred ca o sa raman la xcr, dupa ati spus si voi pt bicicleta mea ar fi cea mai buna alegere, tinand cont ca nu este foarte scumpa si e mult mai buna decat actuala.

pt a monta aceasta furca xcr, in locul celei vechi, mai am nevoie de alte  piese aditioanale sau le pot folosi pe cele existente, gen floare sau alteceva?

de obicei floarea nu se refoloseste... in rest cuvetaria se pastreaza, daca e in stare buna... curatata, gresata, si mai ales sa nu uiti in ce orrdine trebuie montat totul la loc.

pentru taiat gatul furcii si pentru extras conul inferior de pe furca veche in mod normal trebuie scule dedicate, dar merge si cu improvizatii. aici sunt sigur ca te poate ajuta Lucian cu sfaturi...

• Upvote 1

ok am inteles, o sa cumpar si o floare noua, iar pt montaj o sa apelez la un service, multumesc inca o data pt sfaturi

Scapa si de pipa aia, cantaraste de 2 ori cat o pipa la vreo 100-150 lei.

am inteles, o sa incerc sa-mi iau si o pipa, cu toate ca nu prea ma intereseaza asa mult 100-200 gr in plus...

ce diferente majore ar fi intre xcr si xcm?

am gasit xcr 2014 de 120 mm la 360 ron are si rebound

si xcm la 250 ron, nu are rebound

Xcm am eu , are vreo 3 ani si peste 2000km,  toate felurile de teren,  intretinuta bine, adica curatata dupa fiecare tura, si desfacuta o data pe an si gresata.

Lucreaza ca in prima zi, nu are pic de joc, nu flambeaza,  e pe 26, ca pe 29 are cumnatul meu si aia flambeaza de zici ca acum  se rupe.

as vrea sa iau totusi xcm-ul datorita pretului, e mai ieftina, si bicicleta mea oricum nu e una foarte buna, si nu cred ca se merita sa iau o furca foarte scumpa

am cumparat un xcm de 100 mm, din bazar, aproape noua furca, nu are nici macar o zgarietura, la 180 ron cu tot cu transport, abia astept sa-mi ajunga si franale sa le montez.... o sa revin cu poze

furca are gat de 21 cm, sper sa se potriveasca la bicicleta mea, daca este prea scurt gatul se poate face ceva pentru a o putea monta?

21 cm ar trebui sa fie suficient (cel putin asa pare in pozele de mai sus). E usor sa-ti dai seama, masurand tubul frontal al bicicletei.

In principiu asta e o intrebare ce se pune intotdeauna inainte sa cumperi furca. :)

Exista asa ceva: http://www.coolbiketeam.ro/Prelungitor-gat-furc%C4%83-Satori/prod/10911

Cred ca n-o sa fie nevoie, totusi.

da, asa zic si eu ca ar trebui sa ajunga, eu am intrebat si inainte sa o cumpar, si am inteles ca s-ar potrivi... o sa masor inainte s-o montez...

Manitou Skareb Super TPC 80mm pe aer

nici una, mai mult ca sigur ambele sunt impuscate

De curiozitate, ce poate sa se impuste la un TPC? Au fost unele din cele mai bune furci. Service simplu, nu are galeata de piese. 

E cam greu de gasit manualul de service, dar daca trebuie cuiva il am eu.

Evident iese din discutie ciomageli pe uppere sau lowere, filetele din PM. 

Vorbesc strict de componentele din interior care nu pot fi schimbate.

Salutare tuturor, sunt nou si doresc si eu sa pun o intrebare pentru cunoscatori.

Nu imi doresc sa investesc foarte mult in bicicleta pentru ca ies destul de rarut cu ea.

Insa am o problema la furca, banuiesc totusi ca trebuie inlocuita la cum arata. Bicicleta mea este un dhs mountec 2848

SPECIFICATII tehnice:
Cadru: FS, 510mm, aluminiu/otel
Furca: Suspensie downhill
Janta: 28''*36H dubla aluminiu

Cine ma poate ajuta cu un sfat ? , unde sa gasesc aceasta furca  ? , nu trebuie sa fie noua neaparat.

Va multumesc mult !