lima

Parerea voastra Kona Stinky 2008

Recommended Posts

In primul rand va felicit pentru deschiderea topicului dedicat DH si freeride!

EU am practicat XC pe un Trek 4500 si acum voi trece la Freeride.

In al doilea rand as vrea sa va cer parerea in legatura cu noua achizitie pe care am facut-o: Kona Stinky 2008. Desigur ca am intrat pe forumurile dedicate Downhill/Freeride si am citit parerile celor ce au cumparat acest model, insa pe viitor ma gandesc sa imbunatatesc bike-ul.

Parerea generala: o prima bicicleta buna pentru Downhill/Freeride, cu un cadru solid pe care se poate construi.

Principalele slabiciuni semnalate ar fi:

franele

pedalele

Urmatorul pas pe care ma gandesc sa il fac dupa ce ma voi obisnui cu bicicleta si cu noul stil este sa montez o furca de 160 mm care sa ma ajute la urcare. Tot pentru a ma ajuta la urcare ma gandesc sa montez un soc spate pe aer. Modificarile legate de suspensii intuiesc ca le voi face face din nostalgie pentru XC chiar daca bicicleta este prea grea pentru urcare.

Specificatiile prezente sunt urmatoarele:

Frame tubingKona Clump DH 7005 Aluminum/7" TravelRear ShockMarzocchi Roco Coil RForkMarzocchi 66 RCV 180mm w/20mm Thru-AxleHeadsetTHCrankarmsFSA Moto-X MegaExoChainringsRockguard /36/24B/BFSA MegaExoPedalsKona JackshitChainShimano HG53 FreewheelShimano Deore (11-32, 9-spd)F/DShimano Deore R/DShimano LX ShiftersShimano Deore HandlebarKona DH OS StemKona DH OSGripsKona LOGBrakesHayes Stroker Trail Hydraulic V8Brake LeversHayes Stroker Trail HydraulicFront hubKK Disc 20mmRear hubShimano M525 discSpokesStainless 14g TiresMaxxis Minion 26 x 2.5 RimsSun MTX-SSaddleWTB Pure V SportSeatpostKona Double ThumbSeat clampKona QR

Nu stiu daca s-a convenit sa traducem numele pieselor. Din obisnuinta de a utiliza site-urile in limba engleza si din comoditate am facut copy paste.

Va rog sa-mi spuneti parerea voastra in legatura cu bike-ul insistand in special acolo unde exista puncte slabe.

Toate bune!

Nu prea cred ca poti face un hibrid dintr-un stinky, chiar daca salvezi 500g si modifici putin geometria printr-o furca de 160mm tot nu vei putea urca eficient distante lungi cu bicicleta asta. Ar fi trebuit sa te orientezi spre ceva mai versatil si usor(cadru de allmtn cu shock de 150-160mm), sa poti urca linistit si sa nu te faca de ras nici pe coborare.

Succes cu acomodarea, s-ar putea sa nu-ti mai arda de urcat dupa ce-i prinzi gustul:D

Da, ea adevarat. Din pacate Kona Coilair care ar fi fost un hibrid allmountain nu m-a atras. Nu mi s-a parut prea solid.

Mai ramane varianta sa pastrez Trek-ul 4500 si sa-i pun un RS Pike. Cred ca va fi numai bun pentru all mountain.

Foloseste cineva frane Hayes ca sa-mi dea si mie un review? Probleme cu ele? Intretinere? Nu am mai folosit frane pe disc.

nush cum e cu kona stinky, dar eu am o poza interesanta cu unul :) model 2007 dupa un mic accident 3 iunie 05 on Flickr - Photo Sharing!

si inca una in atasament :rolleyes:

nu uita, poti practica xc in continuare, nu trebuie sa uiti de el, poti face asta cu o bicicleta mai ieftina sa ai doua. trek ul mai bine nu il modifici si de dat la vale o faci cu acea kona stinky

cu alte cuvinte sa-mi fac o cruce inainte sa-mi dau drumu la vale...:rolleyes:

nasol, ce sa zic...

pe forum-urile pe care am navigat ca sa ma informez despre stinky nu am gasit nici una rupta. pe de alta parte ma gandesc eu ca daca ai talent poti sa rupi cam orice bicicleta...

multumesc si numai bine!

Nu te speria, stinky e un cadru foarte bun si rezistent pentru DH, oricum esti la inceput si nu o sa-l fortezi prea mult. Cadrul din poza de pe flickr se vede ca a fost "accidentat" deci n-are nici o legatura cu cedarea de la stres a materialului. Despre Hayes Stroker Trail stiu ca e o frana foarte ok, tine bine dar ai grija la cazaturi, fiind o frana hidraulica poti sparge conducta si adio frana. Check mtbr.com pentru un review in amanunt.

In concluzie spor la pedalat si poarta echipament!:D

stinky e un cadru foarte bun si rezistent pentru DH

Pentru FR,si oricum nu e cine stie ce... daca iti permiti cumpara un Santa Cruz Nomad,costa 6000ron tot la assport. Si e si mai usor si mai rezistent,sistemul ala de suspensie chiar te ajuta.

Hayes Stroker Trail stiu ca e o frana foarte ok

Hayes sunt naspa merge ce merge pana nu mai merge... pana se incinge bine pistoanele raman lipite,si maneta nu mai pompeaza.

fiind o frana hidraulica poti sparge conducta si adio frana.

Asta nu prea se poate intampla :D conductele alea sunt din metal totusi,dezavantaje ar fi altele,vezi Hayes.

Fiecare isi formeaza o opinie in functie de ce a folosit, auzit si de cat ghinionist este, stiam de problema lui Stroker dar n-am vrut sa sperii omul degeaba, nu e o regula sa se intample asta. Iar despre spartul conductelor, la figurat vorbind, e clar ca nu se vor face cioburi prin padure, dar nu sunt bulletproof...

Iar despre Stinky(FR, sorry), sunt de acord ca au un pret supraevaluat in Ro din cauza importatorului, dar "nu e cine stie ce" chiar mi se pare deplasat....

@alexbear

Nu ma astept la cine stie ce. Oricum este primul bike de FR asa ca o sa ma dau mai timid la inceput. Inteleg ca atunci cand o sa vreau sa progresez, franele ar fi primul lucru pe care sa-l schimb?

M-am uitat la cadre gen Norco Nomad insa nu prea inteleg cum lucreaza suspensia spate. Stinky a fost o bicicleta pe care am inteles-o mai usor. Sper sa ne intelegem si cand ma urc pe ea pentru ca inca o astept. Din motive financiare a trebuit sa fac niste combinatii ca sa mi-o trimita cineva din afara. Deci finantele nu sunt cine stie ce, de aici si preferinta pentru Stinky.