nerazzurr

Achizitie bicicleta

Recommended Posts

Salut baieti...sunt destul de nou in domeniu...am 30de ani,m-am saturat de masina cu care merg in fiecare zi la scola(sunt profesor de sport) si m-am gandit sa-mi iau o bicicleta.Ma tenteaza o cursiera dar nu stiu daca e potrivita avand in vedere ca drumurile sunt ori foarte bune ori f proaste...vor fi terminate intr-un an doi...bugetul e de 1000-1200ron si nu m-ar deranja una second...doar calitatea ma intereseaza..ce vreau de la voi e sa ma indrumati ce e mai bn MTB sau cursiera..sau ceva intre ele...si ce marca si marime sa aleg tinand cont ca am 1,91 inaltime si 85 de Kg.Astept parerile voastre.Multumesc!

poti sa iti iei un ciclocross.

sau iti poti lua o cursiera si sa ii pui cauciucuri de 700x28.

eu sunt anti-mtb in oras.

Dacă e de mers în oraş, ceva de oraş aş recomanda eu. Poate fi o cursieră dar cu cauciucuri o idee mai balonate, pe la un 28-32 sau aşa, plus apărători şi lumini. Sau o biclă cinstită de oraş.

poti sa iti iei un ciclocross.

sau iti poti lua o cursiera si sa ii pui cauciucuri de 700x28.

eu sunt anti-mtb in oras.

Din cate stiu ca sa ii pui cauciucuri ma.groase trebuie sa iti permita si furca nu?

In bugetul precizat (ma rog, putin extins) as vedea-o pe asta (e buna si de oras, si pentru excursii pe sosea or trekking pe forestiere):

http://www.decathlon.ro/biciclete-clasice/8307664-btwin-oras-hoprider300-barbati-1.html

PS: cu conditia sa fie marime mare, minim 58 sau chiar 60.

Ce as putea sa iau la acest buget? Dati-mi idei.....:huh:

In bugetul precizat (ma rog, putin extins) as vedea-o pe asta (e buna si de oras, si pentru excursii pe sosea or trekking pe forestiere):

http://www.decathlon.ro/biciclete-clasice/8307664-btwin-oras-hoprider300-barbati-1.html

PS: cu conditia sa fie marime mare, minim 58 sau chiar 60.

Ms pentru idee dar as vrea ceva mai sport...parca ma fascineaza mai mult o cursiera pentru ca nu am avut niciodata .....si cu cauciucuri mai groase cred ca ar fi o idee mai buna...

Si la bugetul meu cred ca SH e o varianta mai buna....

Vezi pe dirtbike ce găseşti în bugetul tău la categoria cursiere/ciclocros/trekking...

Imi puteti da un exemplu si de ciclocross.....

Vezi pe dirtbike ce găseşti în bugetul tău la categoria cursiere/ciclocros/trekking...

Radu m-am uitat mai mult pe Olx si Tocmai...o sa incerc si acolo

Eu zic sa incerci o cursiera sa vezi cum e. Drumul poate fii prost dar nici o cursiera nu e ATAT de firava si gasesti linistit una in banii aia ;)

+ ca probabil iti va placea si o sa incepi si ceva ture mai lungi, in afara orasului

In afara subiectului: este vreo legatura intre tine si celalalt milanez

e mica marimea. mult prea mica. si as zice si ca e cam scumpa

Eu zic sa incerci o cursiera sa vezi cum e. Drumul poate fii prost dar nici o cursiera nu e ATAT de firava si gasesti linistit una in banii aia ;)

+ ca probabil iti va placea si o sa incepi si ceva ture mai lungi, in afara orasului

Da mi un exemplu ce as putea lua..ms

Iti trebuie marimea 60. CT = 60, iar TT 57.5 - 58.5

Ti-am dat dimensiunile unei cursiere clasice de otel sh. Intamplator se mai gasesc si marimi mari de cursiera din aceasta categorie.

Tu nu ai buget de ceva de aluminiu, cu dual-controale 9v, 10v sh, asa ca te incadrezi linistit la cursiere clasice, de otel, cu schimbator in cadru. cat sa dai pe ea? Nu mai mult de 800 in conditiile in care e bine intretinuta.

Ca fapt de divers, la cursierele de aluminiu sh, dar de fabricatie mai recenta greu de gasit si un 56, e plin de marimea 54. Ciorditorii din vest stiu ca rutieristii au mania "greutatii" iar cadrele mari cantaresc mai mult.

Ciclocrosurile se gasesc foarte rar sh, dar niciodata chiar asa de ieftin.

Eu as avea incredere in astia: www.cityclete.ro, putin cam scumpe cursierele, depinde ce au reconditionat la ele.

Daca vorbim strict de Bucuresti (sau orice oras de campie), se poate obtine un ciclocros single-speed ieftin dintr-o cursiera veche sau un trekking. S-ar putea sa fie totusi o propunere prea "exotica" pentru initiatorul topicului.

o cursiera e foarte ok. ii pui cauciucuri de 28 si o sa fie si super comoda. cu 800 ron isi poate lua ceva cu echipare shimano din 90 (cabluri ascunse, manete indexate). Iar cu 1100 ron isi poate lua sigur si cu ergopowere.

dar toate astea SH.

Păi ce mi-e MTB, ce mi-e cursieră, în trafic nu-i niciuna ideală.

Ms pentru idee dar as vrea ceva mai sport...parca ma fascineaza mai mult o cursiera pentru ca nu am avut niciodata .....si cu cauciucuri mai groase cred ca ar fi o idee mai buna...

Atunci asta.

stau intr-un orasel unde nu e trafic prea mare.....si de campie da

Atunci asta.

Foarte interesanta bicicleta...treaba e ca mi s-a cam pus pata pe coarnele clasice de cursiera..indoite :p

Mda ..dupa un search mai lung pe mai multe siteuri de vanzari cautand cursiere am ajuns la concluzia ca unii cer f mult pe niste vechituri...adica cursiera din 1994 la acelasi pret cu cea care mi a fost recomandata mai sus NOUA si 2014....si sunt mai multe exemple...adica la bugetul meu din ce am vazut imi iau o cursiera veche....ori ma.orientez pe Mtb ori imi iau una gen Btwin recomandata mai sus...desi are coarnele drepte.....:(

Incearca sa mergi pe cursiera cuiva, sa vezi daca te intelegi cu ghidonul curbat.

Ei na, ce nu e ok la o cursiera in trafic? La MTB e vorba de roti de 26", cauciucuri groase, suspensii inutile, 3 kg minim in plus. 

Imbie la viteza mare si franeaza mai putin eficient decat ar trebui pentru traficul urban.

LE: Si e mai expusa la roti descentrate prin guri de canal, linii de tramvai si gropi.

Hai sa vorbim pe argumente si nu pe mituri: Rotile prost facute se descentreaza usor, aceleasi roti de cursiera (cu alte cauciuri) se folosesc in trasee de ciclocros unde solicitarile sunt mai mari. In guri de canal deschise nu cred ca intra nimeni.

Iar asta cu viteza e la alegerea biciclistului, nu fuge cursiera singura. In schimb cu ghidonul mai redus in latime te strecori mai bine, greutatea scazuta ajuta la caratul ei pe scari in bloc. 

• Upvote 1

Poziţia, manevrabilitatea, aspectele practice... În trafic prefer poziţii mai verticale, pentru câmpul de vizibilitate; prefer să pot manevra full cu dreapta (deci viteze şi frâna faţă la discreţie în permanenţă) ca să semnalizez cu stânga; vreau să pun apărători, portbagaj; vreau anvelope de 55-60, mai lăsaţi-mă cu 28 şi 32.